PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W najbliższą niedzielę, 29 maja, w Ostrowie Wielkopolskim ruszy 11. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy. Trwający tydzień festiwal to projekcje, spotkania z twórcami, koncerty, wystawy, pokazy specjalne oraz konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym.
Ostrowski festiwal promuje głównie film i muzykę filmową. Wszystko dzięki patronatowi Krzysztofa Komedy, który w Ostrowie Wielkopolskim spędził młodość, oraz konkursowi Grand Prix Komeda na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. Na festiwalu zobaczymy filmy konkursowe, będą też pokazy specjalne, a wiele z nich będziemy oglądali razem z twórcami.

W tym roku filmy będą prezentowane w kilku sekcjach:

KONKURS
Statuetka Grand Prix Komeda przyznawana jest za najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. O nagrodę podczas 11. edycji walczą autorzy muzyki do siedmiu obrazów (filmy w kolejności alfabetycznej):
– „Inni ludzie”, reż. Aleksandra Terpińska, muz. Auer,
– „Jakoś to będzie”, reż. Sylwester Jakimow, muz. Marcin Macuk,
– „Magdalena”, reż. Filip Gieldon, muz. Marcin Sucharski, Marta Kondej,
– „Mosquito State”, reż. Filip Jan Rymsza, muz. Cezary Skubiszewski.
– „Piosenki o miłości”, reż. Tomasz Habowski, muz. Kamil „Holden” Kryszak,
– „Powrót do tamtych dni”, reż. Konrad Aksinowicz, muz. Marcin Masecki,
– „Sonata”, reż. Bartosz Blaschke, muz. Krzysztof A. Janczak,

KOMEDA NA KOMEDZIE
To sekcja, w ramach której pokazywane są obrazy, do których muzykę stworzył Krzysztof Komeda. W tym roku zobaczymy film z1967 roku „Ręce do góry” w reż. Jerzego Skolimowskiego.

DOKUMENT
Podczas tegorocznej edycji zostaną wyświetlone trzy filmy dokumentalne. Będą to: opowieść o polskim jazzie i perkusiście jazzowym Adamie Jędrzejowskim, zawarta w filmie Janusza Majewskiego „Jazz outsider” oraz nagradzany obraz Kuby Mikurdy „Ucieczka na srebrny glob”. Sekcję dopełni absolutna polska premiera. Film Giuseppe Tornatore o wybitnym kompozytorze Ennio Morricone pt. „Ennio”.

POKAZY SPECJALNE/POZAKONKURSOWE
Organizatorzy szykują dla publiczności trzy pokazy specjalne. Filmy w sekcji pozakonkursowej są związane z gośćmi ostrowskiego wydarzenia. W tym roku laureatem Nagrody Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości jest Henryk Kuźniak. Widzowie zobaczą filmy, do których stworzył muzykę: „Warzywniak, 360 st.” w reż. Andrzeja Barańskiego i „Vabank” w reż. Juliusza Machulskiego. Gościem specjalnym festiwalu jest w tym roku Janusz Gajos, a przed spotkaniem z nim odbędzie się projekcja filmu „Wygrany” w reż. Wiesława Saniewskiego.

JURY GRAND PRIX KOMEDA

O tym, kto zdobędzie główną nagrodę festiwalu – Grand Prix Komeda za najlepszą muzykę, zadecyduje jury w składzie: Grażyna Błęcka-Kolska, Bartosz Chajdecki, Tomasz Lach – przewodniczący jury, Jan Młynarski i Magda Umer.

SPOTKANIA Z TWÓRCAMI

Już pierwszego dnia festiwalu publiczność spotka się z reżyserem Januszem Majewskim i znawcą muzyki jazzowej, szefem czasopisma „Jazz Forum” Pawłem Brodowskim. Pretekstem będzie film dokumentalny „Jazz outsider” o polskim jazzie oraz o perkusiście jazzowym Adamie Jędrzejowskim, który współpracował z najwybitniejszymi instrumentalistami lat 50. i 60., grał w zespołach Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego.

Gościem specjalnym będzie Janusz Gajos, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Spotkanie z nim odbędzie się we wtorek, 31 maja, po seansie filmu z jego udziałem – „Wygrany” w reżyserii Wiesława Saniewskiego.

Do Ostrowa przyjadą także reżyser Andrzej Barański i kompozytor Henryk Kuźniak. Andrzej Barański to doskonale znany reżyser dokumentów i fabuł, który z Henrykiem Kuźniakiem pracował przy kilkudziesięciu filmach: fabułach, Teatrach Telewizji, animacjach, dokumentach, reportażach. Podczas festiwalu zobaczymy animację z 2006 r. – „Wawrzyniak, 360 st.”, której współautorem był Edward Dwurnik.

Na festiwalu będzie obecnych większość kompozytorów muzyki filmowej, nominowanych w tym roku do nagrody Grand Prix Komeda, ponadto przyjadą także aktorzy i reżyserzy prezentowanych obrazów. Na 11. GPK w Ostrowie Wielkopolskim gościć będą także m.in.: reżyserzy – Konrad Aksinowicz, Bartosz Blaschke, Sylwester Jakimow, Filip Gieldon, Tomasz Habowski, kompozytorzy – Marcin Sucharski, Marta Kondej, Kamil „Holden” Kryszak, Krzysztof A. Janczak, Marcin Macuk, Marcin Masecki, Stefan Wesołowski, aktorzy – Jacek Beler, Lech Dyblik, Magdalena Żak.

Spotkania z gośćmi poprowadzą: Krzysztof Kwiatkowski, Łukasz Maciejewski i Ewa Smolińska.

11. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy odbędzie się w dniach od 29 maja do 4 czerwca 2022 r. w Ostrowie Wielkopolskim. Organizatorem przedsięwzięcia jest Ostrowskie Centrum Kultury.

Plan wszystkich wydarzeń dostępny jest na stronach: www.grandprixkomeda.pl, www.ockostrow.pl.
LK
Grand Prix Komeda
Ostatnia aktualizacja:  26.05.2022
Zobacz również
EnergaCAMERIMAGE: Vance Burberry z nagroda honorową
Dzień Dziecka w Kinie Kultura. 28 maja
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll