PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Łódzki Dom Kultury zaprasza na indywidualną wystawę Czesława Czaplińskiego – polskiego fotografa, reportera, dokumentalisty i filmowca, urodzonego w 1953 roku w Łodzi, od 1979 roku mieszkającego w Warszawie i Nowym Jorku. Wystawa będzie czynna od 14 maja do 30 lipca 2022 br.
Międzynarodowa kariera Czesława Czaplińskiego rozpoczęła się w USA, gdzie fotografował znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu, takie jak Cindy Crawford, Jane Fonda, Liza Minnelli, Roger Moore, Richard Nixon, Gregory Peck, Paloma Picasso, Roman Polański, Isabella Rossellini, Susan Sontag, Tina Turner, Andy Warhol, Bill Cosby czy Raquel Welch.

Czesław Czapliński fot. archiwum prywatne

Jako fotoreporter uczestniczył w podróżach Jana Pawła II do Polski i Stanów Zjednoczonych, obchodach 100-lecia Statuy Wolności w Nowym Jorku, Zgromadzeniach Ogólnych ONZ w Nowym Jorku, kampaniach prezydenckich, wizytach prezydentów Georga Busha i Michaiła Gorbaczowa oraz Michaela Jacksona w Warszawie. Zdjęcia Czesława Czaplińskiego publikowane były na całym świecie, m.in. na łamach czasopism: "The New York Times", "Time", "The Washington Post", "Newsweek". Jest autorem kilkuset artykułów i reportaży wydanych w Ameryce i Polsce – w tym roku ukazała się jego najnowsza książka „Ryszard Kapuściński. Życie w podróży, życie jako podróż. Rozmowy”.


Ekspozycja w Galerii Imaginarium Łódzkiego Domu Kultury obejmować będzie ponad sto fotografii z lat 1980-2010, pogrupowanych tematycznie, w cykle poświęcone bliskim i znaczącym w twórczości Czesława Czaplińskiego postaciom: Jerzemu Kosińskiemu, Stanisławowi Lemowi, Tadeuszowi Różewiczowi, Ryszardowi Kapuścińskiemu i Zbigniewowi Brzezińskiemu. Większość z nich spotykał i uwieczniał w USA w latach 80. minionego wieku.


Portrety są czarno-białe i kolorowe, charakteryzuje je bardzo osobiste podejście do sportretowanych, próba oddania nastroju chwili oraz charakteru sportretowanego. Osobnym wątkiem są impresyjne, oryginalnie kadrowane panoramy Nowego Jorku, Kijowa i Lwowa – miejsca szczególnie bliskie polskiemu fotografowi. Każdy cykl opatrzony jest odautorskim cytatem lub opisem, wyjaśniający kontekst jego powstania.


Wystawie towarzyszyć będzie polsko-angielski katalog, a także aukcja zdjęć. Następnie ekspozycja pojedzie do Muzeum Regionalnego w Brzezinach (sierpień-wrzesień 2022). Łódzki Dom Kultury złożył do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o przyznanie Czesławowi Czaplińskiemu Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wernisaż odbędzie się 14 maja 2022 o godz. 18.00, wstęp wolny. Tego dnia o godz. 19 rozpocznie się koncert pt. "My Way", wystąpią: Rafał Songan – śpiew, Marcin Werner – akompaniament. W programie utwory takich artystów jak Elvis Presley, Luis Armstrong czy Frank Sinatra.

Wystawa będzie czynna od wtorku do soboty w godz. 14.00 – 18.00 do 30 lipca 2022 r.Stowarzyszenie Filmowców Polskich objęło wydarzenie patronatem honorowym.


LK
Łódzki Dom Kultury
Ostatnia aktualizacja:  25.05.2022
Zobacz również
Konferencja "Nowe Narracje Wizualne" w Szkole Filmowej w Łodzi
Małgorzata Burzyńska-Keller – tradycja i teraźniejszość
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll