PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  23.05.2022
Nieoczekiwanie polskie animacje zawitały do islandzkich kin. Pierwszy pokaz, pod nazwą “Snowdrops”, odbył się 21 kwietnia w ramach festiwalu VOR/WIOSNA, a drugi miał miejsce 7 maja podczas RVK Feminist Film Festival.
Projekcja na wschodzie wyspy w kinie Herðubíó w Seyðisfjörður uzupełniła program festiwalu polskiej sztuki na Islandii. Pokaz krótkometrażowych animacji, głównie animowanych wideoklipów podążał za tegorocznym motywem przewodnim festiwalu: dźwiękiem. Podobnie jak warsztaty z tradycyjnych pieśni słowiańskich, tworzenia eksperymentalnych kompozycji muzycznych, czy z improwizacji muzycznej, “Snowdrops”, czyli po polsku “Przebiśniegi” sprowadziły na wschodnie fiordy wiosenną atmosferę.

Na program złożyły się następujące tytuły: "Obyś nie musiała tutaj wrócić", reż. Anastazja Naumenko, "Ahead", reż. Ala Nunu, "Photon dla Kenju", reż.  Martyna Koleniec, "Gdziekolwiek dla Heima", reż Olga Przytuła, "Ucieczka dla Tęskno", reż. Martyna Koleniec, "Pure dla Virtual Agony", reż. Olga Przytuła, "Malamente dla Rosalia", reż.  Magdalena Czyżewska, "Kokaina dla Nosowska/Osiecka", reż. Anna Hynowska oraz "Me?", reż.  Anna Pavlenko. Podczas 44-minutoweg bloku krótkometrażowych animacji zaprezentowane zostały filmy autorstwa Polek oraz Ukrainek, które ukończyły studia w Polsce. Widownie wzruszył film Anastazji Naumenko. Być może dlatego, że traktuje nie tylko o prywatnym doświadczeniu emigracji Ukrainki, ale także porusza uniwersalny temat poczucia tożsamości.

Dwa tygodnie później w Reykjaviku odbył się RVK Feminist Film Festival poświęcony filmom tworzonym przez kobiety. Widzowie mieli okazję obejrzeć dziesięć filmów wyreżyserowanych przez Polki oraz dwa zrealizowane przez Ukrainki, Yelyzavetę Pysmak i ponownie Anastazję Naumenko. Polską autorką, o której warto wspomnieć jest 26-letnia Julia Orlik, absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi, która w swoim filmie “Jestem tutaj” podjęła temat odchodzenia starszej osoby. Ta animacja, podobnie jak film “Obyś nigdy nie musiała tutaj wracać” poruszyła islandzką publiczność. Publiczność żywo komentowała zarówno podjęte w obrazach tematy jak i formę stylistyczną filmów. Czarno-biały “Słoń” w reżyserii Marty Gabigi spodobał się młodszej części widowni.
 
W ostatnim czasie Julia Orlik za film „Jestem tutaj” opowiadający intymną historię o umierającej kobiecie zdobywa trofea na najważniejszych festiwalach na świecie. Została także doceniona przez jury konkursów międzynarodowych, czego przykładem jest nominacja do tegorocznej nagrody BAFTA.

Za prezentację polskich artystek na arenie międzynarodowej odpowiadała Fundacja Ex Anima, założona wspólnie ze studiem Platige Image. - Założeniem Fundacji Ex Anima jest zwiększenie świadomości na temat animacji i wspieranie polskich reżyserek. RVK Feminist Film Festival po raz kolejny umożliwił nam zaprezentowanie polskich talentów na rynku międzynarodowym. Podczas wydarzenia uczestniczki wzięły udział w debacie o trendach w animacji na świecie, wymieniły się doświadczeniami, spostrzeżeniami oraz zastanowiły nad możliwościami rozwoju kobiet w branży filmowej. Tego rodzaju kolaboracje pomogą naszej fundacji dotrzeć do widowni w innych krajach oraz nawiązać nowe ciekawe współprace w przyszłości – mówi Ewelina Leszczyńska z Fundacji Ex Anima.  
 

Lista filmów animowanych zaprezentowanych podczas RVK Feminist Film festival:
„Jestem tutaj”, reż. Julia Orlik, 2020
„Ahead”, reż. Ala Nunu Leszyńska, 2019
„Własne śmieci”, reż. Daria Kopiec, 2020
„Oby ciebie nosiła ziemia”, reż. Rozalia Las, 2019
„Słoń”, reż. Marta Gabiga, 2019
„Millenium”, reż. Daria Godyń, 2020
„Psie Pole”, reż. Michalina Musialik, 2020
„ I coś jeszcze”, reż. Olga Kłyszewicz, 2020
„Cykl”, reż. Julia Benedyktowicz, 2020
„Rok”, reż. Małgorzata Bosek Serafińska, 2018
„Obyś nigdy nie musiała tutaj wracać”, reż. Anastazja Naumenko, 2020
„Ja i moja gruba dupa”, reż. Yelyzaveta Pysmak, 2020

"Obyś nie musiała tutaj wrócić" reż. Anastazja Naumenko

LK
Ostatnia aktualizacja:  23.05.2022
Zobacz również
41.Młodzi i Film: Przedstawiamy jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych
41. Młodzi i Film: Trzy dodatkowe filmy w Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll