PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Film „Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego otrzymał Grand Prix 19. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Największą sztuką jest opowiedzenie niezwykłej historii o zwykłych ludziach – umotywowało wybór jury podczas czwartkowej gali przyznania nagród.
- Bycie w konkursie z tak wspaniałymi filmami i tak wspaniałymi nazwiskami, samo w sobie było dla nas wielkim wyróżnieniem. Kiedy zaczynaliśmy, było dla nas wielkim marzeniem, by w ogóle uczestniczyć w festiwalu filmowym. Sama obecność tutaj jest dla nas zaszczytem" – powiedziała producentka nagrodzonego filmu Lombard”, Anna Mazerant. „Dziękujemy festiwalowi, który w nas uwierzył i który pokochał nasz film od razu. Dziękujemy też bohaterom, którzy skradli serca podczas pokazów i spotkań w wielu miastach Polski” – dodała. O Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium i 8 000 euro walczyło 12 filmów.


W tym roku pojawiła się dodatkowa nagroda dla najlepszego filmu ukraińskiego. Statuetkę odebrał Oleksiej Radynsky za film „Nieskończoność według Floriana”. „Dla mnie ważne jest, że w tej chwili, kiedy trwa wojna w Ukrainie, która ma na celu zredukować Ukrainę właśnie do tematu wojny, na festiwalu pokazywane są również filmy, które poruszają różne zagadnienia. Wojna jest ogromnie ważna, ale pokazując i oglądając inne filmy o innej tematyce, w pewnym sensie idziemy na przekór strategii, którą próbuje się osiągnąć” – powiedział nagrodzony ukraiński dokumentalista.

Nagrodę dla najlepszego filmu w konkursie polskim otrzymało „Silent love” Marka Kozakiewicza o próbie stworzenia nieheteronormatywnej, kochającej się rodziny w Polsce, z dala od wielkich metropolii.

Spośród ośmiu miast, w których odbywały się i odbywają się projekcje filmów dokumentalnych w ramach 19. edycji Millennium Docs Against Gravity, cztery z nich (Wrocław, Poznań, Gdynia i Bydgoszcz) przyznały swoje nagrody we własnym gronie jury. Wielu jurorów nagrodziło wspomniany i nagrodzony najwyżej w konkursie głównym „Lombard”. Doceniono także m.in. „Pisklaki” Lidii Dudy oraz „Anioły z Sindżaru” Hanny Polak.

19. festiwal Millennium Docs Against Gravity rozpoczął się 13 maja w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Lublinie i Bydgoszczy. Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online wydarzenia.

Więcej informacji na stronie festiwalu tutaj.
LK
PAP/MDAG
Ostatnia aktualizacja:  20.05.2022
Zobacz również
Wystartowały zdjęcia do filmu "Kos" o Tadeuszu Kościuszce
Znamy program 68. OKFA w Koninie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll