PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Film Giuseppe Tornatore o wybitnym kompozytorze Ennio Morricone na ostrowskim festiwalu Grand Prix Komeda. Obraz włoskiego reżysera będzie jednym z trzech dokumentów, pokazywanych na Grand Prix Komeda. Zobaczymy jeszcze, niemal także przedpremierowo, opowieść o polskim jazzie oraz o zapomnianym perkusiście jazzowym Adamie Jędrzejowskim, zawartą w filmie Janusza Majewskiego „Jazz outsider” oraz „film o filmie” – w ramach pokazu specjalnego nagradzany obraz Kuby Mikurdy „Ucieczka na srebrny glob”.

– Projekcje konkursowe rokrocznie wzbogacamy wydarzeniami specjalnymi. Pokaz filmu Mikurdy dedykujemy Andrzejowi Korzyńskiemu, wielkiej postaci muzyki filmowej, zaprzyjaźnionej z naszym festiwalem. Z kolei „Jazz outsider” w reżyserii dziewięćdziesięcioletniego nestora polskiego kina, Janusza Majewskiego to, paradoksalnie, film młodzieńczy, lekki, pełen jazzowego wigoru. Jeden z najlepszych dokumentów o jazzie z ostatnich lat. Jestem szczęśliwy, że właśnie u nas, na naszym festiwalu, „Jazz outsider” będzie miał jeden z pierwszych, przedpremierowych pokazów – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim.   „Jazz outsider” Janusza Majewskiego zobaczymy w dniu otwarcia festiwalu – w niedzielę, 29 maja. To muzyczny film dokumentalny o Adamie Jędrzejowskim, perkusiście jazzowym, który w „złotej epoce” polskiego jazzu, na przełomie lat 50. i 60 XX. wieku współpracował z najwybitniejszymi instrumentalistami tamtego okresu, grając w zespołach Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego, ale  potem wyemigrował na wiele dekad do Szwecji i dzisiaj jest postacią właściwie zapomnianą. O filmie, pozostałych bohaterach dokumentu (m.in. Namysłowski, Urbaniak, Gogolewski) oraz muzyce tych czasów opowiadać będą festiwalowi goście: reżyser Janusz Majewski oraz znawca muzyki jazzowej, szef czasopisma „Jazz Forum” Paweł Brodowski.


Drugi dokument to, nagradzany na wielu festiwalach, obraz Kuby Mikurdy „Ucieczka na srebrny glob”. Przybliża on historię powstania filmu „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego. Reżyser pracę nad tym filmem science-fiction rozpoczął w 1975 r., a dwa tygodnie przed zakończeniem zdjęć władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję. Dziesięć lat później Żuławski powrócił do zachowanego materiału, a film miał ostatecznie premierę w 1989 roku. Muzykę do obrazu Andrzeja Żuławskiego stworzył Andrzej Korzyński, nieżyjący już wybitny kompozytor muzyki filmowej, ubiegłoroczny laureat Nagrody Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości na ostrowskim festiwalu.


O tym, jak powstawała muzyka do dokumentu oraz o roli i randze Korzyńskiego dla polskiej muzyki filmowej, opowie w Ostrowie Wielkopolskim na Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowym im. Krzysztofa Komedykompozytor Stefan Wesołowski. Projekcja i spotkanie zaplanowane są na poniedziałek, 30 maja. Tego samego dnia, w ramach wieczornego pokazu, festiwalowych widzów czeka polska prapremiera - film „Ennio”. Ennio Morricone, zmarły w 2020 roku genialny kompozytor, autor muzyki do ponad 500 filmów, upamiętniony został w dokumencie swojego przyjaciela i współpracownika Giuseppe Tornatore. Reżyser zaprasza nas w wyjątkowo osobistą podróż po prywatnym i artystycznym życiu wspaniałego kompozytora. Towarzyszą nam w niej wspominający go artyści i reżyserzy, tacy jak Bernardo Bertolucci, Clint Eastwood, Bruce Springsteen, Quentin Tarantino, John Williams czy Wong Kar Wai, ale przede wszystkim wtóruje nam niezapomniana filmowa muzyka Mistrza. W końcu, historia jego życia to historia kina.         


Informacje o festiwalu TUTAJ .

MR
Grand Prix Komeda
Ostatnia aktualizacja:  19.05.2022
Zobacz również
Francuski Order Sztuki i Literatury dla Ireny Strzałkowskiej i Jana Komasy
41. Młodzi i Film: znamy skład Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll