PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Od 2022 roku filmy z Programu „60 Minut” będą miały wyższy budżet. O zmianach w programie produkcji niskobudżetowych debiutów ze Studia Munka SFP poinformowali na festiwalu Off Camera w Krakowie prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski i dyrektor artystyczny Studia Munka Jerzy Kapuściński.
Program „60 Minut” ruszył w 2018 roku z inicjatywy Jerzego Kapuścińskiego. Jego celem jest skrócenie drogi do pełnometrażowego debiutu profesjonalnego i wzbogacenie polskiej kinematografii o oryginalne i autorskie obrazy współczesnej polskiej rzeczywistości.

- Filmy Studia Munka SFP  prezentowane są na festiwalach w Polsce i na świecie, zdobywają nagrody, są dystrybuowane i w kraju i poza jego granicami Zarząd SFP podjął decyzję o zwiększeniu budżetu debiutów z Programu "60 Minut" o 25 proc. – mówi prezes SFP Jacek Bromski. - Studio Munka zostało powołane, by ułatwić start zawodowy młodym filmowcom. Już poza szkołą, ale jednocześnie pod opieką starszych kolegów, w profesjonalnych warunkach i bez rygorów rynku, który obecnie narzuca kinematografii twarde zasady.

- Do tej pory podstawowy budżet „sześćdziesiątek” wynosił 1 mln zł. Od 2022 roku będzie on wynosił 1 250 000 PLN. Do tego dochodzą wkłady rzeczowe z firm, które z nami współpracują. Występujemy do regionalnych funduszy filmowych. Prezentowany obecnie na festiwalach „Wiarołom” Piotra Złotorowicza  został dofinansowany przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy „Pomerania Film” – wyjaśnia Dyrektor Artystyczny Studia Munka SFP Jerzy Kapuściński. - Staramy się wybierać propozycję oryginalne, autorskie, które mają szansę zaistnieć w obiegu festiwalowym.  Cieszy nas, że nasze filmy trafiają także do regularnej dystrybucji, tak jak w przypadku tytułów z pierwszej edycji programu - „Supernovej” Bartosza Kruhlika i „Easternu” Piotra Adamskiego. Zauważyliśmy, że projekty składają do nas coraz młodsi filmowcy – wśród naszych reżyserów jeden ma poniżej 30 lat. To dobra tendencja, oznacza przyspieszenie debiutu, co zawsze było celem Studia Munka.

Dwa pierwsze filmy weszły na ekrany w latach 2019-2020, zdobywając wcześniej szereg nagród na festiwalach w Polsce i na świecie. „Supernova” okazała się najlepszym debiutem FPFF w Gdyni. Wiosną tego roku debiutują tytuły z drugiej edycji: „Braty” Marcina Filipowicza i „Wiarołom” Piotra Złotorowicza. W 2021 roku odbyły się zdjęcia do trzech kolejnych „sześćdziesiątek” – „Chleba i soli” Damiana Kocura, „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” Agnieszki Elbanowskiej oraz „Zaprawdę Hitler umarł” Moniki Strzępki. Pierwsze trzy są na etapie prac końcowych. W 2022 roku Rada Artystyczna, w składzie: reżyserka Jagoda Szelc, reżyserzy Bartosz Kruhlik i Łukasz Grzegorzek oraz kierowniczka programów dla młodych twórców Studia Munka Katarzyna Malinowska, dyrektor artystyczny Studia Jerzy Kapuściński i reprezentująca telewizję CANAL+ Beata Pacak, wybrała dwa scenariusze, które w 2022 roku zostaną skierowane do produkcji. – „Czekając na barbarzyńców” Michała Ciechomskiego i „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego.

Partnerem i koproducentem filmów realizowanych w ramach programu „Sześćdziesiąt minut” jest telewizja CANAL+ Polska. Finansowanie programu zapewniają Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Polski Instytut Sztuki Filmowej.
LK
Studio Munka SFP
Ostatnia aktualizacja:  11.05.2022
Zobacz również
Znamy jury 11. Grand Prix Komeda
Krakowski Festiwal Filmowy dla dzieci i młodzieży
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll