PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  9.05.2022
Bogna Kowalczyk, debiutująca reżyserka pełnometrażowego dokumentu "Boylesque", została nagrodzona na zakończonym wczoraj festiwalu Hot Docs w Toronto. Bohaterem słodko-gorzkiej opowieści o życiu na przekór konwenansom jest najstarsza polska drag queen Lulla La Polaca. Polska premiera filmu odbędzie się na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym.
"Boylesque" w Toronto został zaprezentowany w międzynarodowym konkursie International Spectrum, a jego reżyserka została laureatką nagrody dla debiutujących twórców - The Emerging International Filmmaker Award. Uzasadniając wyróżnienie dla Kowalczyk, jury doceniło równowagę między jej umiejętnościami filmowczyni a zainteresowaniem i czułością, jakimi obdarzyła bohatera swojego dokumentu. 

Bohaterem filmu jest queerowy performer Lulla la Polaca, który nie traci nadziei na miłość, choć za jego pragnieniami nie zawsze nadąża osiemdziesięcioletnie ciało – i świat, który chciałby mu przykleić łatkę emeryta. Za sceniczną personą Lulli stoi Andrzej - mężczyzna, który nie pasuje do żadnych ról i pokoleniowych rozdań: bywa w zakładach pogrzebowych i na paradach równości; na dancingach i w gejowskich klubach.

"Boylesque" to pełnometrażowy debiut dokumentalny Bogny Kowalczyk, reżyserki i animatorki, która w swoich pracach łączy style tradycyjne z możliwościami, których dostarczają nowe technologie. Absolwentka PWSTiTV w Łodzi od 2009 reżyseruje wideoklipy i animacje takie jak Klimat i wanilia czy eksperymentalny Fifth Element animowany w całości z farbowanego lodu. W swoim dorobku Bogna ma też wizualizacje do sztuk teatralnych i koncertów.  

Dokument w powstał w polsko-czeskiej koprodukcji, przy wsparciu finansowym Czeskiego Funduszu Filmowego oraz Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego, a jego producentami są HAKA FILMS, HBO Max oraz Bionaut.

Hot Docs jest największym festiwalem filmów dokumentalnych w Ameryce Północnej, tegoroczna edycja trwała od 28 kwietnia do 8 maja. Polska premiera BOYLESQUE odbędzie się 1 czerwca na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie film startuje w dwóch konkursach - polskim i międzynarodowym.

fot. mat. promocyjne

LK
Anna E. Dziedzic
Ostatnia aktualizacja:  9.05.2022
Zobacz również
Akademia Kleksa znowu rekrutuje
Film the Book już 13 maja!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll