PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
David France i Tamara Kotevska, Bill Morrison, Teoniki Rożynek czy Milenia Fiedler - to tylko niektóre postaci ze świata kultury i filmu, które będą przyznawały nagrody w konkursach organizowanych w ramach 19. edycji Millennium Docs Against Gravity.


David France - urodzony w 1959 roku amerykański reżyser nominowany w 2013 roku do Oscara® za swój debiutancki film „Jak przetrwać zarazę”, za który otrzymał Nagrodę Peabody oraz nominację do Emmy. W 2020 roku pokazywaliśmy jego wstrząsające dzieło „Witamy w Czeczenii”, które otrzymało u nas aż trzy nagrody: Grand Prix Dolnego Śląska, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni oraz Nagrodę Amnesty International Polska.

Tamara Kotevska - współreżyserka nominowanej w dwóch kategoriach do Oscara® i okrzykniętej objawieniem „Krainy miodu” (wraz z Ljubomirem Stefanowem, polska premiera miała miejsce na MDAG). Tamara przyszła na świat w 1993 roku w Prilepie, w Macedonii Północnej. Jest laureatką nagrody Best Balkan Film naTirana International Documentary Film Festival za swój dyplomowy film „Studants” (49’).

Milenia Fiedler - montażystka filmowa, absolwentka praskiej uczelni filmowej FAMU. Współautorka  kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, fabularnych, seriali telewizyjnych i spektakli Teatru TV. Współpracowała między innymi z Andrzejem Wajdą, Mariuszem Trelińskim, Stanisławem Różewiczem, Januszem Majewskim, Filipem Bajonem, Krzysztofem Zanussim, Urszulą Antoniak, Krzysztofem Langiem. Od roku 1999 wykładowczyni, a w kadencji 2020-2024 rektor Łódzkiej Szkoły Filmowej. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Montażystów PSM oraz  Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej.



Michał Oleszczyk - konsultant scenariuszowy, wykładowca Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2014-16 dyrektor artystyczny FPFF w Gdyni. Autor podcastu "SpoilerMaster". Jako kierownik literacki współpracuje z Canal+ (m. in. "Pisarze. Serial na krótko", "The Office PL", "Planeta singli. Osiem historii"). Stały współpracownik serwisu kwartalnika "Cineaste" i strony RogerEbert.com; laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka (2005) i Nagrody PISF (2012).

Laura van Halsema - programerka festiwalu IDFA od 2002 roku. Urodzona w Amsterdamie w 1974 roku. Amerykanistka. Na IDFA odpowiada za główny program. Laura mieszka w Amsterdamie; często odwiedza Nowy Jork, gdzie mieszkała w 1993 i 1994 roku.

Thom Powers - programer filmów dokumentalnych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto i gospodarz podcastu Pure Nonfiction. Przez 12 lat był założycielem i dyrektorem artystycznym festiwalu filmowego DOC NYC, a obecnie pełni tam funkcję dyrektora projektów specjalnych. Zasiadał już w jury licznych festiwali na całym świecie, m.in. w Cannes, Kopenhadze, Teheranie, Sao Paolo i Tel Awiwie.
Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych

Aneta Ozorek - dyrektorka artystyczna Kaboom Animation Festival (Niderlandy), kuratorka i ekspertka edukacyjna. Ma rozległe doświadczenie w organizowaniu filmowych wydarzeń branżowych, warsztatów, wystaw i festiwali. Jest szefową sekcji krótkich metraży na CEE Animation Pitching Forum, członkinią rady REX Animation Festival (Sztokholm) i organizacji działającej na rzecz rozwoju rynku filmów krótkometrażowych Short Film Conference. Jest polską ambasadorką Europejskiej Nagrody Animacji, członkinią European Children Film Association (ECFA) i Holenderskiej Akademi Filmowej. Jest ilustratorką siedmiu książek dla dzieci i dwóch okładek płyt winylowych.

Bill Morrison — tworzy filmy, w których na nowo przedstawia dawno zapomniane ruchome obrazy. Jego filmy miały premiery na festiwalach filmowych w Nowym Jorku, Rotterdamie, Sundance i Wenecji. W 2014 roku, w połowie kariery reżysera, w nowojorskim MoMA odbyła się retrospektywa jego twórczości. Jego dzieło found footage – „Decasia” (2002) – było pierwszym filmem, które w XXI wieku włączono do Rejestru Filmowego Biblioteki Kongresu USA. Jego twórczość jest tematem retrospektywy w ramach 19. MDAG.
Katarzyna Klimkiewicz — reżyserka i scenarzystka. Ukończyła reżyserię w Łódzkiej Filmówce, a potem nosiło ją po świecie. Była stypendystką Binger Film Institute w Amsterdamie, robiła filmy w Berlinie, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Chile. Kiedyś lubiła wyjeżdżać z Polski, teraz lubi do Polski wracać. Jej krótkometrażowy debiut „Hanoi – Warszawa” zdobył wiele nagród w Polsce i na świecie, a   Europejska Akademia Filmowa uznała go za Najlepszy Film Krótkometrażowy 2010 roku.


Leszek Drogosz - zastępca dyrektora Biura Infrastruktury w Urzędzie Miasta Warszawy. Leszek Drogosz zajmuje się realizacją zadań z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa zaopatrzenia mieszkańców Warszawy w energię elektryczną, ciepło, gaz, wodę oraz odbiór ścieków, jak również zagadnieniami dotyczącymi ochrony klimatu. Całą dotychczasową pracę zawodową poświęcił m.st. Warszawie, zarządzając oraz nadzorując jednostki miejskie z sektora transportu, gospodarki wodnej, ciepła oraz gospodarki odpadami. Jeden z pomysłodawców oraz Zastępca Przewodniczącego Zespołu ds. Ochrony Klimatu działającego przy Urzędzie m.st. Warszawy.

Jonathan L. Ramsey - amerykański dokumentalista z Chicago, który od dziesięciu lat mieszka w Warszawie. Jego poprzedni film pt. „Można panikować" to portret klimatologa Szymona Malinowskiego. Dokument można obejrzeć za darmo na YouTube, gdzie ma 850 000 odsłon. Dał początek wielu dyskusjom w Polsce na temat konieczności podjęcia szybkich działań w kwestii kryzysu klimatycznego. Jego ostatni film „Nadzieja umiera ostatnia” zdobył Nagrodę Publiczności na Kraków Green Film Festival w 2021 roku.

Katarzyna Karpa-Świderek - doradczyni zarządu ds. mediów i rzeczniczka WWF Polska. Reprezentuje organizację w mediach, bierze udział w debatach, w tym z biznesem i studentami, edukuje w tematach związanych z ochroną klimatu i różnorodności biologicznej. Ukończyła Dziennikarstwo i Nauki Polityczne na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu, a także Inwestycje Kapitałowe na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Prowadziła kurs "Innowacje społeczne" na UAM. Przyświeca jej idea, że ekologia to długofalowa ekonomia.


Anna Błaszczak-Banasiak - dyrektorka Amnesty International Polska, zaangażowana w działania na rzecz praw człowieka od ponad 15 lat. Jest prawniczką, adwokatką, aktywistką, specjalistką w zakresie prawa antydyskryminacyjnego. Pracowała w Parlamencie Europejskim, a wcześniej przez 14 lat w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym pełniła m.in. funkcję dyrektorki Zespołu do spraw Równego Traktowania.

Jakub Majmurek - filmoznawca, eseista, publicysta. Aktywny jako krytyk filmowy, pisuje także o literaturze i sztukach wizualnych. Absolwent krakowskiego filmoznawstwa, Instytutu Studiów Politycznych i Międzynarodowych UJ, studiował też w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN w Warszawie. Publikuje m. in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, OKO.press, „Aspen Review”. Współautor i redaktor wielu książek filmowych, ostatnio (wspólnie z Łukaszem Rondudą) „Kino-sztuka. Zwrot kinematograficzny w polskiej sztuce współczesnej”.

Jacek Petrycki - operator, reżyser filmów dokumentalnych. Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC), od roku 2019 jego wiceprzewodniczący. Członek Polskiej Akademii Filmowej.


Eliza Kubarska - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Filmowej A. Wajdy w Warszawie. Zdobywczyni 30 międzynarodowych nagród, m.in.: American Cinematographer Award na Salem Film Festival (USA) oraz Grand Prix Bergen International Film Festival. Za ten film Eliza została również nagrodzona Zürcher Filmpreis za najlepszą reżyserię. Obecnie pracuje nad pełnometrażowym filmem dokumentalnym o Wandzie Rutkiewicz. Eliza jako alpinistka, w zespole z mężem i fotografem Davidem Kaszlikowskim ma na swoim koncie realizację wypraw eksploracyjnych, m.in. na Grenlandię, do Pakistanu, Nepalu, Mali, Meksyku, Malezji czy w Atlas Wysoki w Maroku. Dyrektorka Vertical Vision Film Studio.

Monika Szewczyk-Wittek - fotoedytorka, kuratorka i autorka tekstów o fotografii.  Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała projektem Cyfrowy TR – procesem archiwizacji i digitalizacji zbiorów TR Warszawa. Współkuratorka wystawy „Album rodzinny: Spojrzenia” oraz archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Pileckiego w Berlinie. W 2021 roku ukazała się jej pierwsza książka “Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”.

Piotr Jaxa - operator filmowy i fotograf, absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTiT w Łodzi, ma w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych w Polsce i na świecie. Jego prace były pokazywane i zdobywały nagrody m. in. na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie. Członek Szwajcarskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (SCS), Polskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC), w 2009 został uhonorowany nagrodą Lohn-Ammannseg za całokształt twórczości oraz zaproszony do zasiadania w Szwajcarskiej Akademii Filmowej, prowadzi seminaria i warsztaty operatorskie. Działacz opozycji antykomunistycznej w Polsce, zmuszony do emigracji w grudniu 1982. Po 36 latach życia w Szwajcarii, od 2019 Piotr Jaxa mieszka i pracuje w Polsce.


Teoniki Rożynek - kompozytorka urodzona w 1991 roku w Krakowie. Mieszka w Warszawie. Tworzy muzykę zarówno instrumentalną, elektroakustyczną, jak i elektroniczną. Gra na skrzypcach, elektronikaliach i odpadach. Jej utwory były wykonywane na różnych festiwalach, m. in. na Warszawskiej Jesieni, Musice Electronice Novej, Sacrum Profanum, Unsoundzie, Containerclangu (Kolonia), czy Bedingo International Festival of Exploratory Music. Jest absolwentką UMFC w Warszawie w klasie kompozycji Krzysztofa Baculewskiego.

Monika Strzępka - urodzona w 1976 roku w Tuchowie. Reżyserka teatralna - autorka wielu scenicznych hitów, które jednocześnie stają się ważnym głosem w społecznej dyskusji. Wspólnie z dramaturgiem Pawłem Demirskim tworzy najpopularniejszą parę w polskim teatrze. Studiowała na Wydziale Reżyserii Dramatu w Akademii Teatralnej w Warszawie. Debiutowała w 2004 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, gdzie wystawiła tekst Anny Bednarskiej „Z twarzą przy ścianie”. W styczniu br. Strzępka wygrała konkurs na nowego dyrektora Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy; funkcję zacznie sprawować od 1 września 2022 r.

Magda Lipska - kuratorka i teoretyczka sztuki. Od 2009 pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Autorka i współautorka wystaw, publikacji, programów fimowych i performatywnych m.in:"Kto napisze historię łez? Artystki o prawach kobiet" (2021), “Nadzieja jest w innym kolorze” (2019), "Niepodległe. Kobiety i dyskurs narodowy" (2018), "Danwen Xing. A Personal Diary" (2017) oraz "Least the Two Seas Meet" (2015) z Tarekiem Abou el Fetouhem. Jej teksty zanlazły się m.in w: "Points of Convergence. Alternatywne spojrzenia na performance", "Historie filmu awangardowego. Od dadaizmu do postinternetu" i "Pawlenski". Wraz z Moniką Talarczyk jest redaktorką książki “Hope is of a Different Color. From the Global South to the Łódź Film School” wydanej w 2022 przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-22 maja w ośmiu miastach – Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz po raz pierwszy w Łodzi! Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl.

LK
MDAG
Ostatnia aktualizacja:  6.05.2022
Zobacz również
Barbara Domaradzka – solo i w duecie
Grand Prix Komeda: Henryk Kuźniak z Nagrodą za Całokształt Twórczości
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll