PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Na które filmy podczas 15. Off Camera zwrócić uwagę? Grzegorz Stępniak, Dyrektor programowy dokonał własnej selekcji.
Linn Helene Loken w filmie "The Summer Children" opowiada osobistą historię matki reżyserki, która staje się pretekstem do opowiedzenia o mrocznej karcie z najnowszej historii Norwegii i inicjatywie określanej mianem tytułowych letnich dzieci. Wysyłanie nieletnich na wakacje z Niemiec do zdecydowanie bardziej zamożnego kraju miało w zamyśle animować wymianę kulturową między państwami. W praktyce okazało się jednak inaczej, o czym opowiada centralna bohaterka i inne, niegdysiejsze "letnie dzieci".

"Sabaya i jej kino" Orit Fokus Rotem to niesamowity debiut fabularny. Film to historia ośmiu kobiet z Izraela i Palestyny, które spotykają się na warsztatach filmowych. Mimo ogromnych różnic kulturowych, bohaterki zaczynają razem przepracowywać osobiste traumy, problemy i codzienne zmory. Reżyserka udowadnia, że kino ma wyjątkową terapeutyczną moc, z której warto czerpać dosłownie garściami.

Kolejna ciekawa propozycja to "Ali & Ava". Bohaterowie Clio Barnard pochodzą ze skrajnie odmiennych światów. On jest DJem pakistańskiego pochodzenia, ona asystentką nauczyciela w miejscowej szkole, oddaną matką i babcią. Ich spotkanie, pokazane ze sporą dozą empatii i wrażliwości, zaowocuje jedną z piękniejszych filmowych historii romantycznych ostatnich lat.

"Between Two Worlds" w reżyserii Emmanuel Carrere to film, którego nie można pominąć. Elektryzująca Juliette Binoche wciela się w rolę pisarki, która w ramach pracy nad nową książką postanawia od podszewki poznać świat sprzątaczek na północy Francji. Każdy dzień dostarcza jej kolejnych lekcji pokory, a przede wszystkim obnaża bezlitosny wyzysk i niepewność jutra, będących codziennym doświadczeniem nowych koleżanek "po fachu".

Antoneta Alamat Kusijanovic w swoim debiutanckim filmie "Murina" opowiada o dojrzewaniu i buncie szesnastoletniej bohaterki. Rytm jej pozornie sielskiego życia wyznacza patriarchalny układ sił, jaki symbolizuje ojciec dziewczyny. Doskonale znane widzom konwencje kina inicjacyjnego wykorzystuje się tym razem przewrotnie. Reżyserka z minuty na minutę odsłania mroczny plan nastolatki, przypartej do muru przez toksyczną męskość i wszechobecny seksizm.
LK
OFF Camera
Ostatnia aktualizacja:  4.05.2022
Zobacz również
Przedstawiamy laureatów SCRIPT PRO 2022
Zaproszenie na warsztaty scenariuszowe Akademii Filmowej Festiwalu NNW
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll