PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
4 maja obchodzi 70. urodziny Krzysztof Magowski – scenarzysta, reżyser oraz producent filmów dokumentalnych i fabularnych, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Krzysztof Magowski pochodzi z Poznania. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Adama Mickiewicza (1978). Prawnikiem jednak nie został, gdyż natychmiast po poznańskich studiach podjął kolejne, tym razem na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Po ukończeniu katowickiej uczelni został członkiem Zespołu „X” Andrzeja Wajdy, gdzie asystował reżyserowi Ryszardowi Bugajskiemu podczas realizacji głośnego „Przesłuchania” (1982; prem. 1989), przejmującego studium relacji kat – ofiara, rozgrywającego się w latach pięćdziesiątych w więzieniu, do którego trafiła młoda, atrakcyjna piosenkarka, gdzie została poddana brutalnemu śledztwu. Pięć lat później pełnił funkcję asystenta Andrzeja Jurgi realizującego pełnometrażowy dokument „Odwagi, ja jestem” (1987), poświęcony III Pielgrzymce Ojca Świętego do Polski. Jako samodzielny reżyser Magowski zadebiutował w 1983 roku dokumentem „Na etapie”, siedem lat później nakręcił pierwszy film fabularny, zatytułowany „Piggate”. Szersza wersja tej komedii fantastycznej to trzyodcinkowy serial telewizyjny – „Świnka” (1990).

Magowski ma na swym koncie wiele niezwykle udanych filmów dokumentalnych, m.in. wyróżnione w Tunisie „Muzeum Sportu” (1985), nagrodzony w Lipsku, Gdańsku, Krakowie i Łodzi dramat fabularyzowany „Czy będzie wojna” (1986), pokazujący sytuację i nastroje społeczne w Poznaniu tuż przed wybuchem II wojny światowej, uhonorowany Brązowym Lajkonikiem w Krakowie „Świat moich wujków” (2000), nagrodzone w Kielcach i Poznaniu „Poznańskie Powstanie 1956” (2006), a nade wszystko znakomitą pełnometrażową biografię Czesława Niemena – „Sen o Warszawie” (2014), z trofeami festiwalowymi w Chicago i Zamościu. Jeden z jego ostatnich dokumentów – „Zachwyt” (2015) został uhonorowany Nagrodą Specjalną na Festiwalu Filmów Emigracyjnych „Emigra” w Warszawie (2018). To film, który – jak czytamy w werdykcie jury – „oczami rodziny polskich repatriantów ze Wschodu ukazuje inny, nieznany punkt widzenia na dzisiejszą Polskę".

W latach 1985-2002 Magowski działał w Studio Filmowym „Dom”. Od kilkunastu lat jest związany z telewizją publiczną, gdzie wyreżyserował, a także wyprodukował wiele filmów i programów, przez kilka pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Programowej TVP, obecnie jest kierownikiem literackim Agencji Kreacji Filmu i Serialu TVP.
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  3.05.2022
Zobacz również
fot. Tomasz Korczyński/SFP
Przedstawiamy projekty zakwalifikowane na CEDOC MARKET
Pro Industry OFF CAMERA. Wydawcy, nowy RFF i wyzwania osobiste
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll