PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  29.04.2022
111 filmów, dziesiątki spotkań z twórcami, 11 debat literackich, 3 debaty filmowe, 6 wystaw, 3 koncerty i szereg innych wydarzeń towarzyszących. W piątek 29 kwietnia zaczyna się 24. edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.
Kino na Granicy to jedyna taka impreza odbywająca się na polsko-czeskiej granicy. Uczestnicy festiwalu cenią sobie możliwość żywego kontaktu z ludźmi filmu: co roku festiwal licznie odwiedzają gwiazdy i topowi przedstawiciele środkowoeuropejskiego kina.

Festiwal rozpocznie projekcja filmu „Pożar byłby lepszy”, która odbędzie się w obecności reżysera Adama Kolomana Rybanský’ego i innych jego twórców. Filmem zamknięcia jest natomiast „Brigitte Bardot cudowna” Lecha Majewskiego, który także odwiedzi w tym roku Cieszyn. Taka klamra jest zapowiedzią całego programu - głównym jego punktem są tradycyjnie wysoko cenione przez widzów nowe filmy z Polski, Czech i Słowacji.

Wśród najbardziej oczekiwanych gości Przeglądu jest w tym roku Daniel Olbrychski, którego filmy zostaną pokazane w sekcji retrospektyw aktorskich. W sekcjach reżyserskich widzowie zobaczą znane i nieznane szerszej publiczności filmy Andrzeja Wajdy i kino Jiříego Trnki, legendarnego czeskiego twórcy filmów animowanych, którego dokonania bywają porównywane do pracy Walta Disneya. Ciekawie zapowiada się cykl filmów Viva Musica – produkcji, w których muzyka jest tematem samym w sobie, oraz Polonica, czyli międzynarodowe filmy z udziałem polskich twórców. W tym roku będzie to między innymi „Nosorożec” Olega Sencowa, ukraińskiego reżysera i prozaika, aktywisty społecznego, od 2014 do 2019 roku więźnia politycznego rosyjskich władz. Zdjęcia do filmu zrobił Bogumił Godfrejow, montażem zajęła się Karolina Maciejewska, a produkcją Dariusz Jabłoński. Organizatorzy pokażą też wybór filmów kręconych w Cieszynie – wśród nich „Ziemię obiecaną” Andrzeja Wajdy.

Widzowie festiwalu co roku uczestniczą również w spotkaniach literackich. W tym roku ich hasłem jest „Środkowoeuropejski kociołek”. W debatach wezmą udział między innymi Wojciech Jagielski, Grzegorz Gauden, Radka Denemarková, Karol Sidon, Pavol Rankov, Martin M. Šimečka, Andrzej S. Jagodziński oraz inni wybitni twórcy z Czech, Słowacji i Węgier.

Przeglądowi Kino na Granicy towarzyszy też tradycyjnie polsko-czeski koncert. 2 maja organizatorzy zapraszają na imprezę plenerową. Na cieszyńskim rynku wystąpią zespoły No logo, Květy i Coals. Kameralne imprezy DJ-skie będą się odbywać w lokalach po obu stronach granicy.

24. Przegląd Filmowy Kino na Granicy będzie się odbywał w dniach 29 kwietnia – 3 maja 2022 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Szczegóły na stronie www.kinonagranicy.pl oraz w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/286433643552450
Ostatnia aktualizacja:  29.04.2022
Zobacz również
Rzymianie oglądają Teatrotekę
Ruszył nabór filmów na BNP Paribas Dwa Brzegi Festiwal Filmu i Sztuki
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll