PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Konkurs Polskich Filmów Fabularnych z ukraińskimi napisami i pokaz specjalny filmu „Nosorożec” Olega Sencowa to ukraińskie akcenty podczas 15. Mastercard OFF CAMERA. Festiwal kina niezależnego zaczyna się w Krakowie 29 kwietnia.
Akcja filmu Olega Sencowa rozgrywa się w latach 90. XX wieku w Ukrainie. - Chciałem opowiedzieć o wyrwie, pustce, jaka powstała po rozpadzie Związku Radzieckiego, a którą należało jakoś wypełnić. Działo się to w dużej mierze za sprawą takich ludzi jak mój główny bohater. Wielu z nich doszło do władzy, później sprawując ją przez długie lata – przekonywał reżyser, który scenariusz do filmu napisał zanim został więźniem politycznym, w konsekwencji czego kilka lat spędził w rosyjskiej kolonii karnej. Tytułowy Nosorożec - to pseudonim głównego bohatera. Młody mężczyzna łączy brutalną siłę, spokój z pewną lekkomyślnością. Początkowo jest drobnym złodziejaszkiem, ale szybko awansuje w hierarchii lokalnego gangu przestępczego, stając się jego przywódcą. Ma to jednak swoje konsekwencje, które odbiją się nie tylko na bohaterze, ale też jego bliskich. Świat Nosorożca powoli się wali, a do niego zaczyna stopniowo docierać, że siła nie zawsze jest wystarczającym argumentem. Gościem specjalnym pokazu „Nosorożca” będzie Dariusz Jabłoński, producent filmu.

Kadr z filmu "Nosorożec" fot. mat. promocyjne

W ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych widzowie zobaczą dziesięć najciekawszych fabuł wybranych przez festiwalowych programerów. W tym roku wszystkie filmy konkursowe zostaną wyświetlone z polskimi napisami. Jakie tytuły będą walczyć co 100 000 PLN, nagrodę dFlights? Zrealizowana w doborowej obsadzie „Zupa nic” Kingi Dębskiej to prequel „Moich córek krów” i jak przekonuje reżyserka jej „najjaśniejszy film”.

Piotr Złotorowicz w swoim „Wiarołomie” zaprasza widzów do świata wspomnień głównych bohaterów; chce opowiedzieć o niedoskonałości ludzkiej pamięci, o moralnym koszcie prawdy i zastanowić się, czy zawsze warto go ponosić.

W filmie „Bo we mnie jest seks” Katarzyna Klimkiewicz zabiera nas do Warszawy lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdzie wzrok wszystkich przykuwa Kalina Jędrusik.

„Powrót do tamtych dni” to bardzo osobisty film Konrada Aksinowicza będący wstrząsającą opowieścią o niszczycielskiej sile alkoholizmu, ale też czułym i nostalgicznym spojrzeniem na kolorową polską rzeczywistość lat dziewięćdziesiątych.

Kanwą „Żeby nie było śladów” jest reportaż autorstwa Cezarego Łazarewicza pod tym samym tytułem. Książka, a za nią film Jana P. Matuszyńskiego w drobiazgowy sposób rekonstruują desperacką walkę o prawdę związaną ze śmiercią Grzegorza Przemyka, tej jednej z najbardziej wstydliwych kart najnowszej historii Polski. 

O nagrodę walczą również: „Piosenki o miłości” Tomasza Habowskiego, „Sonata” Grzegorza Płonki, „Magdalena” Filipa Gieldona, „Teściowie” Jakuba Michalczuka czy „Fucking Bornholm” Anny Kazejak.

Impreza potrwa od 29 kwietnia do 8 maja 2022.

Więcej informacji o programie festiwalu i gościach można znaleźć na www.offcamera.pl.
LK
OFF Camera
Ostatnia aktualizacja:  21.04.2022
Zobacz również
Jerzy Skolimowski laureatem Orła 2022 za osiągnięcia życia
Nabór do programu Pierwszy Film do 18 maja
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll