PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Filmy realizowane w ramach Doc Lab Poland zostaną zaprezentowane na zagranicznych festiwalach.
Trwa dobra passa filmów dokumentalnych rozwijanych na Doc Lab Poland. Ukończone filmy, które przeszły kurs trafiają do selekcji największych światowych festiwali dokumentalnych. Trzy tytuły trafiły do programu kanadyjskiego festiwalu Hot Docs. Jednym z nich jest dokument „Boylesque” Bogny Kowalczyk biorący udział zarówno w Doc Lab Poland, a później w także CEDOC Market. Bohaterem filmu jest Lulla la Polaca - sceniczna persona za którą kryje się Andrzej – mężczyzna, który od zawsze, na przekór panującym w kraju klimatom, walczy o prawo do indywidualnej ekspresji. W filmie zobaczymy jego prywatne wcielenie: wrażliwca i marzyciela. Pokazy „Boylesque” odbędą się w sekcji International Spectrum. Film będzie miał na festiwalu swoją światową premierę.

Drugim pokazywanym na festiwalu filmem będzie „Silent Love” Marka Kozakiewicza opowiadający o 35-letniej Agnieszce, która po śmierci mamy decyduje się wziąć pod opiekę swojego nastoletniego brata Miłosza. W ten sposób zaczyna pełnić rolę zarówno jego mamy, jak i taty, a jednocześnie musi udowodnić przed sądem i urzędnikami, że nadaje się na prawnego opiekuna dla swojego brata. Jest jednak coś, co Agnieszka ukrywa przed wszystkimi.

Na tym samym festiwalu swoją międzynarodową premierę będzie miał dokument Zofii Kowalewskiej „Tylko wiatr”, pokazywany w konkursie średnich metraży. Film jest opowieścią o 92-letnim Zdzisławie i jego wnuczce wyruszających w liczącą 5000 km podróż do odległej wioski w Kazachstanie. Dla niego jest to powrót do miejsca, w którym jako nastolatek został zesłany przez Sowietów podczas II wojny światowej. Po 70 latach ponownie wyrusza w podróż do kraju dzieciństwa w poszukiwaniu swojej pierwszej miłości, którą musiał zostawić za sobą. Wnuczka pragnie wesprzeć go w tej trudnej podróży. Film był rozwijany w 2020 roku w komponencie Doc Lab Go.

Aż trzy filmy rozwijane w ramach Doc Lab Poland znalazły się w selekcji prestiżowego szwajcarskiego festiwalu Visions du Reel. Wśród nich jest „Stado” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały startujące w sekcji Grand Angle. Film opowiada historię trzech zawodniczek z drużyny woltyżerskiej. Każda z nich jest w innym wieku, ale aby osiągnąć wspólny cel każda z nich musi pokonać własne słabości. Bohaterki nie zdają sobie sprawy, że walka o awans do reprezentacji Polski może okazać się cenniejsza niż cel sam w sobie. Film był prezentowany w zeszłym roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym jako część pitchingów Docs to Go!, wcześniej zaś, w 2016 roku, był rozwijany w ramach warsztatów Doc Lab Poland. Obok „Stada”, w selekcji festiwalu znalazły się także „Lombard” Łukasza Kowalskiego (międzynarodowa premiera w sekcji Doc Alliance Selection) i wspomniany „Silent love” (światowa premiera w sekcji Latitudes). Tegoroczna edycja Visions du Reel potrwa do 17 kwietnia 2022.

W częściowo ogłoszonym już programie 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego znalazł się wspomniany dokument „Boylesque” Bogny Kowalczyk. Jest to jedyny polski tytuł jaki weźmie udział w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym. W tym samym konkursie udział weźmie także bułgarski projekt z CEDOC Market „Nie chcemy ciebie w naszym mieście” w reżyserii Nikolaya Stefanova. W Konkursie Dokumentów Muzycznych zostanie zaś pokazany również znany z CEDOC Market „Atonalny blask” Alexandra Koridze.

Z kolei w selekcji duńskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmu Dokumentalnego CPH:DOX swój pokaz miał rozwijany na Doc Lab Poland w 2019 roku „Lombard” - poruszająca i pełna humoru opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Film miał na CPH:DOX swoją światową premierę, startując w Konkursie NEXT:WAVE. Na tym samym festiwalu pokazano także wspomniany dokument prezentowany na CEDOC Market - „Nie chcemy ciebie w naszym mieście” w reżyserii Nikolaya Stefanova.

DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Program jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Wśród potwierdzonych partnerów edycji 2022 są: HBO MAX, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, MX35, Cafe Ole, Orka, Fixafilm, Warszawski Festiwal Filmowy, Smakjam, DoK Leipzig, Institute of Documentary Film, zaś patronami medialnymi w tym roku są: DAFilms, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura, siłanauki.pl, Cinema.pl, Magazyn Ekrany i Magazyn Filmowy SFP.

więcej na: www.doclab.pl
LK
Doc Lab Poland
Ostatnia aktualizacja:  14.04.2022
Zobacz również
Spotkanie Wielkanocne SFP 2022
Bezpiecznych Świąt / Безпечного Великодня
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll