PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Festiwal Millennium Docs Against Gravity odsłonił pierwsze tytuły, które zostaną zaprezentowane w Konkursie Polskim.
Konkurs Polski nie ma długiej tradycji na Millennium Docs Against Gravity, ale szybko stał się ważną platformą spotkania z rodzimym kinem dokumentalnym. Oto pierwsze tytuły, które powalczą o Nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego, Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych oraz Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim.

"Anioły z Sindżaru” (Angels of Sinjar) reż. Hanna Polak

Główną bohaterką jest Hanifa, młoda Jezydka, która cudem przeżyła atak ISIS. Udało jej się uniknąć uprowadzenia i zniewolenia przez Państwo Islamskie, niestety jej pięć młodszych sióstr nie miało tyle szczęścia. Hanifa wyrusza więc w śmiertelnie niebezpieczną misję odnalezienia i sprowadzenia sióstr do domu. „Anioły z Sindżaru” demaskują straszliwą zbrodnię przeciwko ludzkości, horror zapomnianego ludobójstwa i ludzi, którym odmawia się wszelkich praw. Film został zakwalifikowany także do Konkursu Głównego festiwalu, gdzie powalczy o Grand Prix - Nagrodę Banku Millennium. Koproducentem filmu jest HBO Max.

„Lombard” (The Pawnshop), reż. Łukasz Kowalski

Opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para w życiu i biznesie. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą w Bytomiu prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” znoszą pod zastaw bezużyteczne przedmioty. Choć lombard przynosi straty, to jest ważnym centrum życia lokalnej społeczności. W obliczu nadciągającej katastrofy, właściciele podejmą ostatnia próbę ratowania biznesu i miłości. Film otrzymał w tym roku nominację Millennium Docs Against Gravity do nagrody Doc Alliance, stowarzyszenia siedmiu najbardziej prestiżowych europejskich festiwali filmowych i zostanie pokazany w Konkursie Głównym festiwalu.

„Silent Love” (Silent Love), reż. Marek Kozakiewicz

Gdy po śmierci mamy 35-letnia Agnieszka decyduje się wziąć pod opiekę swojego nastoletniego brata Miłosza, zaczyna pełnić rolę zarówno mamy, jak i taty. Musi udowodnić przed sądem i urzędnikami, że nadaje się na prawnego opiekuna swojego brata. Jest jednak coś, co przed nim ukrywa – swoją wieloletnią relację z Mają. Na naszych oczach buduje się nowa, niekonwencjonalna rodzina w konserwatywnym otoczeniu małej, polskiej wsi.

„Lot” (Flight), reż. Anna Zakrzewska, Łukasz Ronduda

Filmowy portret Romana Stańczaka – głośnego polskiego artysty lat 90. XX wieku. Jako najbardziej bezkompromisowy głos pokolenia niszczył swoje wewnętrzne mieszczaństwo. Rola twórcy przeklętego dużo go jednak kosztowała. Po latach nieobecności w świecie sztuki, Stańczak dostaje szansę, by wrócić do gry – Biennale w Wenecji. Najpierw jednak musi się skonfrontować ze zniszczeniami we własnym życiu.

„Simona” (Simona), reż. Natalia Koryncka-Gruz
W filmie towarzyszymy Idzie Matysek, ciotecznej wnuczce Simony Kossak, w wyjeździe do Puszczy Białowieskiej. Jako spadkobierczyni testamentu Lecha Wilczka, partnera Simony, który był autorem niezwykłych zdjęć z ich wspólnego życia w leśniczówce „Dziedzinka”, Ida ma dostęp do jego archiwum. Porządkując pozostawione przez Lecha zdjęcia, odkrywa tajemnice rodzinne, których nie była świadoma. Wraz z nią poznajemy świat magicznej, pradawnej, ale także tej współczesnej Puszczy.

Kolejne tytuły zakwalifikowane do Konkursu Polskiego zostaną ogłoszone wkrótce. Ruszyła sprzedaż akredytacji medialnych i branżowych - w cenie 170 zł. Formularz zgłoszeniowy należy wypełnić najpóźniej do 19 kwietnia.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 13-22 maja w ośmiu miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz po raz pierwszy w Łodzi! Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl.
LK
MDAG
Ostatnia aktualizacja:  23.03.2022
Zobacz również
Nabór filmów i seriali na 10. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”
„Infinite storm” Małgorzaty Szumowskiej z premierą w kinach w USA
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll