PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Bartosz Blaschke, reżyser dramatu obyczajowego „Sonata”, został laureatem ubiegłorocznej edycji Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”. Przyznawaną corocznie za najlepszy debiut Nagrodę ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Uroczyste wręczenie „Perspektywy”, odłożone w czasie ze względu na obostrzenia epidemiczne, odbędzie się 28 marca 2022 roku w warszawskim kinie Kultura. Organizatorem gali jest Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
- Dbałość o autentyzm, czułość w patrzeniu na człowieka, szacunek do warsztatu to cechy twórczości Janusza Morgensterna, które są mi szczególnie bliskie, i które chciałbym, żeby charakteryzowały również moje filmy. Bo mam nadzieję, że ten debiut nie stanie się incydentem w moim życiorysie, tylko początkiem reżyserskiej drogi. Ta szczególna nagroda świadczy o tym, że nie tylko ja na to liczę. A to zobowiązuje. Także będę robić wszystko co w mojej mocy, żeby spełnić pokładane we mnie oczekiwania - mówi Bartosz Blaschke.

„Sonata” to historia prawdziwa. Opowieść o życiu Grzegorza Płonki, chłopca z Murzasichla. Grzegorz zdiagnozowany został jako dziecko autystyczne i tak był traktowany do momentu, gdy jako nastolatek spotkał na swojej drodze terapeutkę, która potrafiła dostrzec, że zamknięcie chłopca na świat, wewnętrzna izolacja wynika z niedosłuchu, a nie z autyzmu. Reżyser z ogromnym wyczuciem, bez sentymentalizmu i nadmiernego dramatyzmu pokazuje drogę jaką przeszedł nie tylko główny bohater, ale też kochający go rodzice. To portret rodziny, która mimo przeciwności losu, chwil zwątpienia i załamania potrafi się wspierać, zachować miłość i wzajemny szacunek. Debiut fabularny Bartosza Blaschke to film, który daje siłę, ogromną porcję pozytywnej energii i pewność , że warto podążać za marzeniami - czytamy w uzasadnieniu przygotowanym przez Grażynę Torbicką.


Michał Sikorski i Bartosz Blaschke podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, fot. Krzysztof Mystkowski/Kosycarz Foto Press/SFP

„Perspektywa” to nagroda przyznawana za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. Laureata nagrody wybiera Kapituła, która obraduje pod przewodnictwem Krystyny Cierniak-Morgenstern – pomysłodawczyni „Perspektywy”. Nagrodę w wysokości 30 tys. zł ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Autorem statuetki jest prof. Adam Myjak.

Pierwszym laureatem „Perspektywy” – za rok 2011 – był Adrian Panek. Reżyser otrzymał statuetkę za swój debiutancki film „Daas”. Wśród laureatów znajdują się także: Maria Sadowska, Bodo Kox, Elżbieta Benkowska, Julia Kolberger, Łukasz Ostalski, Katarzyna Jungowska, Maciek Bochniak, Jan P. Matuszyński, Paweł Maślona oraz Ewa Bukowska. Podczas poprzedniej edycji Nagroda „Perspektywa” trafiła w ręce Jana Holoubka za film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”.


Michał Sikorski w filmie "Sonata", fot. TVP Dystrybucja

„Sonata” – debiut reżyserski Bartosza Blaschke – to niewiarygodna historia, która wydarzyła się naprawdę! Grzegorz Płonka (Michał Sikorski), po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców (Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat), wsparciu grupy dobrych ludzi i zabiegowi wszczepienia implantu w Instytucie profesora Henryka Skarżyńskiego (Jerzy Stuhr) odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenia swojego życia – zagrać „Sonatę Księżycową” Beethovena.

Bartosz Blaschke urodził się 2 listopada 1974 roku w Gliwicach. Reżyser i scenarzysta filmowy, absolwent Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Dwukrotnie zdobył nagrodę w konkursie Script Pro: II miejsce za scenariusz do filmu „Sonata” (2018) oraz III miejsce za scenariusz „Felicja i Jezus” (2014). „Sonata” jest jego debiutem pełnometrażowym. Podczas 46. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni film Bartosza Blaschke otrzymał dwie nagrody: Nagrodę Publiczności i Nagrodę indywidualną dla Michała Sikorskiego za Profesjonalny Debiut Aktorski. Twórcy „Sonaty” otrzymali również dwie nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły: Łukasz Simlat (Najlepsza drugoplanowa rola męska) oraz Artur Kuczkowski i Tomasz Sikora (Najlepszy dźwięk).

Uroczyste wręczenie Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa” odbędzie się w poniedziałek, 28 marca 2022 roku w kinie Kultura w Warszawie. Organizatorami gali są Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  29.03.2022
Zobacz również
Ruszył nabór na Studio Nowe Horyzonty+
Premiera filmu „Jakoś to będzie”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll