PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  15.03.2022
Opowieści o światowej sławy polskim skrzypku - Zbigniewie Seifercie i perkusiście legendarnego zespołu Dżem - “Gierze”, Michale Giercuszkiewiczu w międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Jak co roku, filmy zakwalifikowane do międzynarodowego konkursu DocFilmMusic zachwycą różnorodnością dźwięków i gatunków muzycznych. W tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego wśród filmowo-muzycznych dokumentów z całego świata, o prestiżowy Złoty Hejnał rywalizować będą dwie polskie produkcje: długo oczekiwany film Armanda Urbaniaka “30 lat wymówek” i zaskakujący dokument Roberta Kaczmarka “Zbigniew Seifert. Przerwana podróż”.

 

“Zależało nam, by wybrane przez nas dokumenty muzyczne nie były jedynie biograficznymi formatami (gadające głowy plus ilustracja muzyczna).” - tłumaczy Anita Piotrowska, krytyczna filmowa, kuratorka filmów dokumentalnych na KFF - “Dokument o Seifercie jest opowieścią bardzo emocjonalną, głęboko zanurzoną w swoim czasie, wzbogaconą przez plastyczną wyobraźnię. Natomiast 30 lat wymówek to film zrodzony z wielkiej wrażliwości wizualnej, pięknie osadzony w bieszczadzkim pejzażu, przypominający chwilami kontemplacyjne Wiosna, lato, jesień, zima i…wiosna Kim Ki-duka, a zarazem pełen zaskakujących “zwrotów akcji”.

 

Oba filmy, zupełnie odmienne w formie, przedstawiają niezwykłe muzyczne osobowości - wirtuozów jazzu i bluesa. Poza pasją do muzyki bohaterów łączy swoisty wyścig z czasem o jak najpełniejszą realizację muzycznych marzeń w obliczu zagrażającej życiu chorobie nowotworowej. Dla audiofilów będzie to fascynująca podróż do świata twórczości swoich idoli. Inni odkryją nieznane fakty z historii polskiej muzyki sprzed dekad.

 

Nietuzinkowym bohaterem filmu “30 lat wymówek” jest Michał “Gier” Giercuszkiewicz, perkusista zespołu Dżem, współtwórca kultowej płyty “Cegła”, który z powodu uzależnienia od heroiny i narkotycznej przyjaźni z Ryśkiem Riedlem, porzuca rodzinny Śląsk i udaje się w Bieszczady, gdzie żyje w samotności na tratwie własnej konstrukcji. Poznajemy go w momencie, gdy dostaje propozycję wydania autorskiej płyty od legendarnej wytwórni Metal Mind Productions. Jest to wznowiona propozycja sprzed 30 lat! Czy Gier tym razem wykorzysta szansę nagrania dzieła życia?

  

Tytułowego bohatera dokumentu “Zbigniew Seifert. Przerwana podróż” nie trzeba przedstawiać fanom jazzu. Poznajemy jednego z najgenialniejszych muzyków wszechczasów, śledząc jego losy – od Krakowa i miejsc związanych z jego dorastaniem - rodzinnym domem i Akademią Muzyczną, krakowskich piwnic i klubów, przez Europę, aż do USA, gdzie umiera przedwcześnie w wieku zaledwie 33 lat w 1979 roku. Film wypełniają dźwięki Seiferta, stylizowane na lata 60-te animacje, a także wspomnienia jego najbliższych, jak również wybitnych postaci światowego jazzu.

 

Pełna lista filmów zakwalifikowanych do konkursu DocFilmMusic zostanie opublikowana w kwietniu na stronie festiwalu. Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara - nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego (fabuła, animacja, dokument) i pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje filmy do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

 

Krakowski Festiwal Filmowy realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach programu “Kreatywna Europa”, Miasta Krakowa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a głównym organizatorem Krakowska Fundacja Filmowa.

 

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 29 maja do 5 czerwca w krakowskich kinach oraz od 3 do 12 czerwca 2022 online na terenie całej Polski.

 

MR
KFF
Ostatnia aktualizacja:  15.03.2022
Zobacz również
10. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA od 21 marca
Jerzy Hoffman - Żyjąc kinem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll