PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  13.03.2022
O tym, jak dziś odbieramy film „Człowiek z marmuru” rozmawiali Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek. Pokaz filmu odbył się w warszawskim kinie Kultura w ramach przeglądu filmów Andrzeja Wajdy zorganizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Rozmowa Tomasza Raczka, krytyka filmowego i redaktora naczelnego „Magazynu Filmowego” i Grażyny Torbickiej, dziennikarki i osobowości telewizyjnej, koncentrowała się na nowych interpretacjach „Człowieka z marmuru” w reżyserii Andrzeja Wajdy na podstawie scenariusza Aleksandra Ścibora-Rylskiego. Akcja filmu rozgrywa się w 1976 roku. „Człowiek z marmuru” ukazuje losy dawnego przodownika pracy Mateusza Birkuta (Jerzy Radziwiłowicz), którego poznajemy, podążając za młodą, ambitną reżyserką, kręcącą o nim film. Podczas pracy, Agnieszka odkrywa gorzką prawdę o latach stalinizmu w Polsce.


Tomasz Raczek i Grażyna Torbicka, fot. Wojciech Olkuśnik/SFP


 

Tomasz Raczek i Grażyna Torbicka, fot. Wojciech Olkuśnik/SFP


Dla Grażyny Torbickiej Agnieszka grana przez Krystynę Jandę jest bohaterką na miarę dzisiejszych czasów. To silna, niezależna kobieta, realizująca pasje, nie dająca się zmanipulować i walcząca o swoje. - Gdy miałam 16 lub 17 lat po raz pierwszy obejrzałam „Człowieka z marmuru” i od tamtego czasu Agnieszka była moją idolką, wzorem, nawet mogę powiedzieć, że ustawiła moje dalsze życie – mówiła Torbicka. Tomasz Raczek dodał, że postać filmowej Agnieszki wzorowana była na Agnieszce Osieckiej, studiującej w młodości reżyserię w łódzkiej filmówce. Sama Janda wspominała jednak, że Wajda mówił, by podpatrywała styl pracy Agnieszki Holland. Krystyna Janda zadebiutowała w kinie rolą Agnieszki i wzbudziła wiele emocji. Drażniła stylem gry, prowokującym, jak na tamte czasy, oryginalnym kobiecym strojem - dżinsowe spodnie, koszula oraz płócienny plecak-worek budowały postać nietypową w polskim kinie. Reżyser poprosił ją, by - stojąc przed kamerą - zrobiła wszystko, żeby całą ekipę... "zdenerwować, zbulwersować i zainteresować".

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z rozmowy o „Człowieku z marmuru" Andrzeja Wajdy:


 

W dalszej części spotkania Tomasz Raczek przypomniał historię powstawania filmu. Dopiero po sukcesie „Ziemi obiecanej” (1974), któremu Wajda zawdzięczał dobre stosunki z ministrem kultury, władza zgodziła się na realizację „Człowieka z marmuru”. Decydenci mieli nadzieję na zupełnie inny film. Pierwsze reakcje na to dzieło przeraziły kierownictwo PZPR i z tego powodu szybko zaczęli blokować jego rozpowszechnianie w kraju i za granicą. I to - z politycznego punktu widzenia - był dla Wajdy moment przełomowy. Grażyna Torbicka zwróciła uwagę na istotny fakt, gdy francuski dystrybutor Tony Molière skontaktował się z Gilesem Jacobem,  dyrektorem artystycznym Festiwalu w Cannes i "Człowiek z marmuru" w ostatniej chwili został pokazany poza konkursem w Pałacu Festiwalowym. W uznaniu dla reżysera dziennikarze przyznali mu nagrodę FIPRESCI. – Cannes kochało Wajdę, wielokrotnie pokazywano jego filmy. Wajda opowiadał o wolności, jego bohaterowie walczyli o godność i to się na świecie podobało - komentowała dziennikarka.


Rozmówcy nie mieli wątpliwości, że film jest wciąż niezwykle aktualny. „Człowiek z marmuru” jest jednym z najważniejszych polskich filmów politycznych, demaskujących fałsz i propagandę władzy, a to dziś temat również często dyskutowany. Film zachęca widza do głębszego zastanowienia się nad mechanizmami sprawowania władzy nad kulturą i ludzi walczących o niezależność. Zapraszając na senas Tomasz Raczek powiedział, że tylko 50% filmu wyświetlane jest na ekranie, drugie 50% związane jest z naszymi doświadczeniami, wrażliwością i pamięcią. Warto, aby każdy po seansie filmu Wajdy odnalazł w nim coś ważnego dla siebie.

 

 

Przegląd filmów Andrzeja Wajdy zakończy projekcja (niedziela,13.03) nominowanych do Oscara „Panien z Wilka” i spotkanie online z Krystyną Zachwatowicz. Wstęp jest wolny, bilety można rezerwować telefonicznie lub pobrać wejściówkę w kasie kina.

Marcin Radomski
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  13.03.2022
Zobacz również
Kino Wajdy. Krystyna Zachwatowicz o wojnie w Ukrainie
Kino Wajdy. Wesele, czyli ma się nam zakręcić w głowie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll