PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Projekcja „Powidoków” i rozmowa Tomasza Raczka z Andą Rottenberg zainaugurowały przegląd twórczości Andrzeja Wajdy, mistrza polskiego kina oraz wieloletniego prezesa i prezesa honorowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Przegląd odbywa się w Kinie Kultura od 9 do 13 marca. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
- 6 marca przypadła 96. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy. Cieszę się bardzo, że możemy zorganizować przegląd filmów tego wybitnego reżysera. To już kolejne w tym roku specjalne wydarzenie przygotowane przez nas w Kinie Kultura. W styczniu pokazywaliśmy filmy Jerzego Kawalerowicza, a w kwietniu planujemy przypomnieć twórczość Jerzego Gruzy i Jerzego Hoffmana - tak prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski otworzył przegląd twórczości Andrzeja Wajdy w Kinie Kultura.


W pierwszym dniu przeglądu odbył się pokaz „Powidoków” Andrzeja Wajdy. To historia malarza i teoretyka sztuki Władysława Strzemińskiego. Jego postać jest figurą bohatera walczącego o wewnętrzną wolność, płacącego cenę, jaką trzeba zapłacić za obronę demokratycznych wartości w niedemokratycznym ustroju.

Przed projekcją Tomasz Raczek rozmawiał z Andą Rottenberg, krytyczką i historyczką sztuki o nowych interpretacjach filmu. Prowadzący przywołał wystawę przygotowaną przed kilkoma laty przez Rottenberg w Muzeum Śląskim w Katowicach pt. „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda” jako interesujący kontekst dla „Powidoków”. Dla znawczyni sztuki twórczość trojga przedstawicieli pokolenia „zarażonych wojną”: reżysera Andrzeja Wajdy, malarza Andrzeja Wróblewskiego i rzeźbiarki Aliny Szapocznikow łączy podobieństwo doświadczeń. Nie chodzi tylko o zbliżoną datę urodzenia i wczesną utratę ojca, ale też miejsce i czas dojrzewania: okres II wojny światowej w okupowanej Polsce. To, czego byli uczestnikami i świadkami, naznaczyło w sposób bardzo szczególny zarówno ich życie, jak i twórczość.

Tomasz Raczek i Anda Rottenberg, fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP

Władysław Strzemiński służąc w wojsku jako oficer saperów podczas I wojny światowej, został ciężko ranny w 1916 roku; utracił wówczas rękę i nogę. W okresie okupacji powstały cykle ekspresyjnych rysunków oddających wojenną gehennę m.in. „Białoruś zachodnia”, „Deportacje”, czy „Wojna domowa”. Życie jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku stało się podstawą scenariusza ostatniego filmu Andrzej Wajda. – Reżyser chciał ukazać upór i wolność artystyczną – mówiła Rottenberg.

fot. Wojciech Olkuśnik/East New/SFP

Rozmówcy nie mieli wątpliwości, że film koncentruje się na temacie doświadczeń wojennych, które okazują się nam dziś znowu bliskie. Za naszą granicą, w Ukrainie, toczy się konflikt zbrojny. Rottenberg przyznała, że Wajda w swoich filmach koncentrował się na wojnie ukazanej w różny sposób, ale zawsze starał się postawić siebie jako tego, który mógłby być na miejscu bohatera, jak np. w filmie „Pokolenie” z 1955 roku.

"Powidoki", reż. Andrzej Wajda, fot. materiały prasowe

Na koniec spotkania Tomasz Raczek zwrócił uwagę na dwie płaszczyzny interpretacji filmu "Powidoki" - jednej związanej z walką o prawdę i drugiej dotyczącej kwestii artystycznych. Rottenberg opowiedziała o zwróceniu Strzemińskiego na Zachód i przypomniała, jak wojna wpływa na sztukę. - Artysta jest bardziej wrażliwy, dlatego chce dać świadectwo, tego co przeżył – konstatowała krytyczka sztuki.


W kolejnych dniach przeglądu odbędą się następujące rozmowy i pokazy:

czwartek, 10 marca

19:00 Tomasz Raczek rozmawia z Pawłem Kowalem

19:30 Projekcja filmu „Danton”

piątek, 11 marca

19:00 Grażyna Torbicka rozmawia z Justyną Sobolewską

19:30 Projekcja filmu „Wesele”

sobota, 12 marca

19:00 Grażyna Torbicka rozmawia z Karoliną Wigurą-Kuisz

19:30 Projekcja filmu „Człowiek z marmuru”

niedziela, 13 marca

19:00 Grażyna Torbicka rozmawia z Krystyną Zachwatowicz

19:30 Projekcja filmu „Panny z Wilka”

Organizatorem Przeglądu Kino Andrzeja Wajdy jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, które jest operatorem warszawskiego kina Kultura.
MR
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  10.03.2022
Zobacz również
fot. Wojciech Olkuśnik/East News
Zakończyła się trzecia edycja programu IMPAKT
Trwa przyjmowanie zgłoszeń na konkurs filmowy Muzeum POLIN
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll