PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek oraz ich goście - Anda Rottenberg, Paweł Kowal, Justyna Sobolewska oraz Krystyna Zachwatowicz – zaproponują nowe spojrzenie na wybrane dzieła Andrzeja Wajdy, mistrza polskiego kina oraz wieloletniego prezesa i prezesa honorowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Podczas przeglądu Kino Andrzeja Wajdy, który odbędzie się w warszawskim kinie Kultura w dniach, 9 – 13 marca 2022 roku, będzie można zobaczyć: „Powidoki”, „Dantona”, „Wesele”, „Człowieka z marmuru” i „Panny z Wilka”. Wstęp na spotkania i projekcje jest bezpłatny po odebraniu wejściówki w kasie kina. Wejściówki będzie można odbierać od piątku, 4 marca.
6 marca przypada 96. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy (ur. 6 marca 1926 r.). Jego filmy przez ponad pół wieku kształtowały kino w Polsce i za granicą. Jako jedyny polski reżyser został uhonorowany najważniejszymi laurami: Oscarem, Złotą Palmą i Złotym Lwem. Był nie tylko reżyserem. Udzielał się politycznie i społecznie. Nie sposób nie docenić jego zasług jako prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich w latach 1978-1981, a później wieloletniego prezesa honorowego SFP. Spuścizna Wajdy jest wciąż otwarta na nowe interpretacje.

Jak dzieła mistrza rezonują ze współczesnością? Na to pytanie odpowiedzą Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek oraz ich goście po projekcjach filmów: „Powidoki”, „Danton”, „Wesele”, „Człowiek z marmuru” i „Panny z Wilka”.

Przegląd Kino Andrzeja Wajdy odbędzie się w warszawskim kinie Kultura w dniach 9 – 13 marca 2022 roku. Wstęp na spotkania i projekcje jest bezpłatny po odebraniu wejściówki w kasie kina. Wejściówki będzie można odbierać od piątku, 4 marca.

www.kinokultura.pl

Program przeglądu Kino Andrzeja Wajdy
Kino Kultura, 9 - 13 marca 2022

środa, 9 marca
19:00 Tomasz Raczek rozmawia z Andą Rottenberg
19:30 Projekcja filmu „Powidoki”

"Powidoki", fot. Akson Studio

Ostatni film w dorobku Andrzeja Wajdy. Jego bohaterem jest Władysław Strzemiński, jeden z najznamienitszych malarzy polskich XX w., teoretyk sztuki i nauczyciel. Tytułowe powidoki – efekty optyczne wywołana spojrzeniem na słońce – zostały uchwycone w cyklu obrazu „solarystycznych”. W „Powidokach” postać malarza jest figurą bohatera walczącego o wewnętrzną wolność, płacącego cenę, jaką trzeba zapłacić za obronę demokratycznych wartości w niedemokratycznym ustroju. Strzemiński pozostaje wierny sobie i swojej sztuce. Nie sposób dziś nie oglądać tego filmu jako przestrogi przed powrotem autorytaryzmem i nie docenić malarskich zdjęć Pawła Edelmana, muzyki Andrzeja Panufnika, scenariusza Andrzeja Mularczyka i aktorstwa Bogusława Lindy w głównej roli.

czwartek, 10 marca
19:00
Tomasz Raczek rozmawia z Pawłem Kowalem
19:30 Projekcja filmu „Danton”

"Danton", fot. WFDiF

Film powstał w oparciu o sztukę Stanisławy Przybyszewskiej „Sprawa Dantona”, którą Andrzej Wajda wystawił w warszawskim Teatrze Powszechnym. Prace nad filmem zaczęły się w Polsce, ale w czasie stanu wojennego produkcja przeniosła się do Francji - scenariusz napisał Jean-Claude Carrière (piszący m.in. dla Bunuela). Pod wpływem dramatycznych wydarzeń w kraju, Wajda zmienił wymowę utworu. „Danton” rekonstruuje logikę rewolucji francuskiej, w której walka o wolność doprowadziła do terroru. Siłą filmu są popisy aktorskie Gérarda Depardieu i Wojciecha Pszoniaka w roli protagonistów – Dantona i Roberspierre’a, między którymi rozgrywa się walka o władzę, przekonania i wartości. Francuscy krytycy odnajdywali w dziele Wajdy odniesienia do współczesnej polskiej historii (np. porównywano Dantona do Wałęsy). Film zdobył nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, nagrodę specjalną w Wenecji i Cezara dla najlepszego reżysera.

piątek, 11 marca
19:00 Tomasz Raczek rozmawia z Justyną Sobolewską
19:30 Projekcja filmu „Wesele”

"Wesele", fot. WFDiF

Słynna adaptacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego łączy ogień z wodą: atrakcyjną filmową formę z oryginalnymi wierszowanymi małopolskimi dialogami. Oryginalność dzieła Wajdy, do którego scenariusz napisał Andrzej Kijowski, dostrzegli krytycy, zauważając zastosowanie montażu strumienia świadomości – zdobyczy kina francuskiej Nowej Fali. We Francji znajdowano w nim polski odpowiednik „Słodkiego życia” Felliniego. Nieodmiennie zachwycają w nim wizualne nawiązania do malarstwa Józefa Mehoffera i Jacka Malczewskiego. Ponad pół dekady od premiery, dzieło Wajdy wciąż znajduje nowych interpretatorów. Mimo że dogłębnie dotyka skomplikowanych wątków polskiej historii, ma wielu wielbicieli za granicą. Jednym z nich jest Martin Scorsese, który uznał „Wesele” za arcydzieło polskiej kinematografii i prezentował je w ramach przeglądu „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema”.

sobota, 12 marca
19:00 Grażyna Torbicka rozmawia z Tomaszem Raczkiem
19:30 Projekcja filmu „Człowiek z marmuru”

"Człowiek z marmuru", fot. WFDiF

Jeden z najważniejszych filmów Kina Moralnego Niepokoju. Dzieło Andrzeja Wajdy według historyków polskiego kina wyznacza początek tego nurtu. „Człowiek z marmuru” powstał na podstawie scenariusza Aleksandra Ścibora-Rylskiego: to historia powojennej Polski w pigułce, spinająca okres stalinowski z latami siedemdziesiątymi. Główna bohaterka, ambitna i odważna studentka szkoły filmowej (w tej roli brawurowa Krystyna Janda) bierze na warsztat historię Mateusza Birkuta – przodownika pracy w latach 50., rekordzisty w układaniu cegieł. Jej śledztwo ujawnia szereg patologii i mechanizmów systemu autorytarnego. „Człowiek z marmuru” miał ograniczoną dystrybucję, ale według historyków odegrał ważną rolę w kształtowaniu postaw obywatelskich w latach 80. Film otrzymał Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI w Cannes i nagrodę specjalną w Wenecji.

niedziela, 13 marca
19:00 Grażyna Torbicka rozmawia z Krystyną Zachwatowicz
19:30 Projekcja filmu „Panny z Wilka”

"Panny z Wilka", fot. WFDiF

Adaptacja opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza o Wiktorze (Daniel Olbrychski), odwiedzającego swój rodzinny dom. Mężczyzna po śmierci przyjaciela szuka w nim beztroski, którą zapamiętał z dzieciństwa, jednak na miejscu będzie musiał zdać sobie sprawę, że nie ma powrotu do przeszłości. „Panny z Wilka” na podstawie scenariusza Zbigniewa Kamińskiego uchodzą za jedno z najczulszych dzieł w filmografii Andrzeja Wajdy.  Reżyser kreśli w nim subtelny i złożony obraz relacji międzyludzkich. Na uwagę zasługuje, że jest w nim dużo miejsca na wyraziste kreacje kobiece (Stanisława Celińska, Maja Komorowska, Christine Pascal, Anna Seniuk, Krystyna Zachwatowicz). Przepięknie sfilmowany przez Edwarda Kłosińskiego obraz Wajdy był nominowany do Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”.

Organizatorem Przeglądu Kino Andrzeja Wajdy jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, które jest operatorem warszawskiego kina Kultura.
ŁK/gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  13.03.2022
Zobacz również
Trwa przyjmowanie zgłoszeń na konkurs filmowy Muzeum POLIN
Polska animacja podbija świat
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll