PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Paweł Pitera – reżyser filmowy i teatralny, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 15 lutego obchodzi 70. urodziny.
Paweł Pitera jest absolwentem Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (1976) oraz Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1980). Zainteresowanie kinem wyniósł z rodzinnego domu, jego ojciec Zbigniew Pitera był znakomitym krytykiem, autorem wielu poczytnych książek filmowych, m.in. „Dzieje gwiazdy”, „Miłe kina początki…”, „Przeminęło z filmem”, a także nieocenionego „Leksykonu reżyserów filmowych. Reżyserzy zagraniczni”.

Syn wybrał scenariopisarstwo i reżyserię, interesuje go zarówno kino fabularne, jak i dokumentalne. Zajmuje się także reżyserią teatralną. W fabule zadebiutował w 1983 roku, realizując pełną suspensu telewizyjną „Szkatułkę z Hongkongu” oraz „Sen o Violetcie”, który wszedł do kinowego pełnego metrażu nowelowego „Sny i marzenia”. Trzy lata później nakręcił 7-odcinkowy serial kryminalny „Na kłopoty… Bednarski” (1986). Ma na swym koncie kilkanaście dokumentów, wiele z nich poświęcił polskiemu papieżowi, m.in. „Jan Paweł II i jego przyjaciel” (1999), „Watykan Jana Pawła II” (2000), „Nie lękajcie się” (2003; współreżyseria: Przemysław Häuser), „Tajemnice Watykanu” (2006; również serial), a także dwa filmy, które łączą w sobie środki wyrazowe kina fabularnego i dokumentalnego: „Świadectwo” (2008), kolejny film o życiu Jana Pawła II, tym razem zainspirowany książką Stanisława Dziwisza i Gianfranco Svidercoschiego, oraz zrealizowany z dużym rozmachem inscenizacyjnym – w koprodukcji polsko-litewsko-niemieckiej – „Habit i zbroja” (2017), opowiadający o historii zakonu krzyżackiego i jego wpływu na losy ówczesnej Europy.

„Sny i marzenia” przyniosły mu II Nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmu Neorealistycznego w Avellino (1984), „Nie lękajcie się” – I Nagrodę na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie (2004), a „Świadectwo” – Platynowy Bilet, Nagrodę Stowarzyszenia „Kina Polskie” (2008).
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.02.2022
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Najnowszy film Siergieja Łoźnicy na Krakowskim Festiwalu Filmowym
Anna Waśniewska-Gill – między developmentem a produkcją
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll