PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Aż trzy polskie filmy dokumentalne zakwalifikowały się do dwóch konkursów na prestiżowym hiszpańskim festiwalu dokumentów MiradasDoc.
W konkursie pełnych metraży wśród 10 tytułów o główną nagrodę walczy film „Bukolika” Karola Pałki. Wśród 12 krótkich metraży znalazły się: "Lata świetlne" Moniki Proby ze Studia Munka SFP oraz "Koncert balkonowy" Diany Kadłubowskiej i Krzysztofa Kadłubowskiego.


MiradasDoc to festiwal filmów dokumentalnych, którego historia sięga 2006 roku. Wtedy to w mieście Guía de Isora na Teneryfie odbyła się pierwsza edycja festiwalu, którego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Urząd Miasta Guía de Isora. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 4-12 marca 2022.

"Lata świetlne", fot. Studio Munka SFP

Lata świetlne” Moniki Proby,  produkcja Studia Munka SFP i SQUARE Film Studio, miały swoją  premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie otrzymały Wyróżnienie Jury w Konkursie Polskim za „film wyjątkowo światłoczuły, tyleż subtelnie co odważnie współ-czujący z szaleństwem miłości”. Film otrzymał wyróżnienie na Młodzi i Film, brał również udział w konkursie w Lipsku.

Monika Proba przygląda się historii Witalija – absolwenta prawosławnego seminarium duchownego w Warszawie, który nie czuje się gotowy, by dźwignąć brzemię powołania. Zamiast wrócić jako ksiądz na rodzinną białoruską wieś, Witalij decyduje się zamieszkać z przyjacielem, z którym tworzy prywatny mikrokosmos na przecięciu tego, co duchowe i co świeckie.


"Koncert balkonowy"to tragikomiczny obraz polskiego społeczeństwa w dobie pierwszego lockdownu. Mieszkańcy pewnej kamienicy – każdy zamknięty w swoim mieszkaniu – przystosowują się do nowej sytuacji. Większość z nich zostaje w domach, a kontakt ze światem zewnętrznym dają im… balkon oraz wspólne podwórko. Izolacja i dystans gwałtownie ograniczyły liczbę kontaktów społecznych, ale dały możliwość obserwacji sąsiedzkiego życia. Wytworem tej podwórkowej kultury jest Koncert balkonowy – historia pewnej pary butów oraz jednego z najbardziej osobliwych wykonań piosenki „What a Wonderful World”.

Film prezentowany był w konkursie 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, w Valladolid i na FIPADOC. Producentem filmu jest Studio Filmowe Plus TV.

"Bukolika", fot. Robert Pałka

  Pełnometrażowy dokument „Bukolika” Karola Pałki miał premierę w konkursie Festiwalu Filmowego w Locarno, a następnie otrzymał Srebrnego Gołębia w Lipsku. Na Millenium Docs Against Gravity otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu polskiego.

Bohaterki filmu, Danusia i jej córka Basia żyją gdzieś na obrzeżach świata, zgodnie z rytmem i prawami natury, wśród zwierząt i duchów umarłych. Ich enklawa daje spokój i poczucie bezpieczeństwa, ale także tęsknotę za kontaktem z drugim człowiekiem. Bukolika to przypowieść o ludziach żyjących inaczej, czuła obserwacja, z której rodzi się ciekawość i próba zbliżenia.

Film powstał w Wajda Studio, koproducentami są EC1 w Łodzi i FiNA. Wszystkie trzy tytuły zostały dofinansowane przez PISF.

WRÓB
artykuł redakcyjny / PolishDocs / MiradasDoc
Ostatnia aktualizacja:  3.02.2022
Zobacz również
Narodziny gwiazdy? Michał Sikorski w filmie „Sonata” (wideo)
Znamy daty 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll