PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  23.01.2022
Nie żyje Barbara Krafftówna, wybitna aktorka teatralna, filmowa, gwiazda estrady i telewizji. W ostatnim roku spotykała się z widzami w całym kraju podczas seansów filmu dokumentalnego „Krafftówna w krainie czarów” Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa według scenariusza Remigiusza Grzeli.
Barbara Krafftówna urodziła się 5 grudnia 1928 r. w Warszawie. W czasie wojny uczyła się tańca i pantomimy; uczęszczała do konspiracyjnego Studia Dramatycznego Iwa Galla. W 1945 roku podjęła naukę w Studiu przy Teatrze Starym w Krakowie. W 1946 r. wyjechała, wraz z grupą uczniów Studia, do Gdyni, gdzie Gall objął dyrekcję Teatru Wybrzeże. Debiutowała tam w listopadzie 1946 rolą Rybaczki w "Homerze i orchidei", sztuce Tadeusza Gajcego. W 1947 r. zdała eksternistyczny egzamin aktorski w Studio Galla.

Następnie związała się z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz z Teatrami Dramatycznymi we Wrocławiu. W 1953 roku związała się na trwale już ze stolica, grając w Teatrze Nowej Warszawy oraz teatrach: Komedia, Dramatycznym, Narodowym, Syrenie i Współczesnym.  Zagrała m.in.  Pernette Laprade w „Szczęśliwych dniach” Pugeta, tytułowe postaci: „Iwonę, księżniczkę Burgunda” Gombrowicza i „Księżniczkę Turandot” Gozziego, Lizę w sztuce „Pan Puntila i jego sługa Matti” Brechta, Zerzabellę w „Paradach” Potockiego, Abigail w „Procesie z Salem” wg „Czarownic z Salem” Millera, Zosię w „W małym dworku” Witkiewicza, Laurę w „Indyku” Mrożka, Olgę w „Letnikach” Gorkiego, Tytanię w „Śnie nocy letniej”, Alicję w „Play Strondberg” Durrenmatta, Lady Macbett, Lady Duncan i Wiedźmę w spektaklu „Macbett” Ionesco.

Współpracowała z takimi reżyserami jak:  Maria Wiercińska, Edmund Wierciński, Stanisław Bugajski, Halina Mikołajska, Konrad Swinarski, Wanda Laskowska, Ludwik Rene, Kazimierz Dejmek, Izabela Cywińska, Andrzej Wajda, Erwin Axer i Jerzy Kreczmar.


Barbara Krafftówna w kinie Kultura, fot. Kuba Kiljan / SFP

Na początku lat 80. wyjechała do USA, gdzie zagrała tytułową postać w „Matce” Witkiewicza. Ostatecznie aktorka spędziła w Stanach kilkanaście lat – reżyserowała tam Kram z piosenkami” Schillera, współpracowała ze Szkołą Teatralną, Filmową i Telewizyjną w Los Angeles, zagrała Hrabinę Kotłubaj w „Biesiadzie u hrabiny Kotłubaj” oraz Alicję  w „Medytacjach o dziewictwie” wg Gombrowicza.

Po powrocie do kraju Krafftówna wielokrotnie jeszcze występowała na deskach stołecznych teatrów. W Teatrze Dramatycznym zagrała tytułową rolę w „Alicji w krainie czarów” Carrolla w reżyserii Pawła Miśkiewicza, w Teatrze Syrena - Elizabeth Hatfield w „Jesiennych manewrach” Coke’a w reżyserii Krzysztofa Szustera, a w Och-Teatr – Panią Wilberforce w „Trzeba zabić starszą panią” Linehana w reżyserii Cezarego Żaka. 

W 2006 roku, z okazji sześćdziesięciolecia pracy artystycznej aktorki, Józef Opalski w Teatrze Muzycznym w Gdyni monodram Remigiusza Grzeli „Błękitny diabeł”. Dwa lata Zagrała rolę  Anastazji w „Oczach Brigitte Bardot" Greli w Teatrze na Woli.  Wkrótce Remigiusz Grzela napisał książkę „Krafftówna w krainie czarów”. Na kek podstawie powstał dokument zrealizowany przez zespół: Remigiusz Grzela, Maciej Kowalewski i Piotr Konstantinow.
 

"Jak być kochaną", fot. WFDiF

Popularność i wieczną miłość widzów przyniosły jej role w filmie i telewizją.  Jedną z jej najważniejszych ról filmowych była Felicja w „Jak być kochaną" (1962) Wojciecha J. Hasa według prozy Kazimierza Brandysa.  Za tę rolę została nagrodzona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco. Dla szerokiej publiczności pozostała zadziorną Ślązaczją  Honoratą z serialu „Czterej pancerni i pies”.

Barbara Krafftówna współpracowała z największymi polskimi reżyserami, m.in. z Andrzejem Wajdą ("Popiół i diament", "Przekładaniec"), Kazimierzem Kutzem ("Nikt nie woła", "Upał"), Januszem Morgensternem ("Jutro premiera") czy Wojciechem Jerzym Hasem ("Złoto", "Jak być kochaną", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Szyfry"). Występowała w repertuarze komediowych, w takich filmach, jak   filmach jak "Don Gabriel" Ewy i Czesława Petelskich, "Przygoda z piosenką" Stanisława Barei, "Filip z konopi" Józefa Gębskiego, "Ryś" Stanisława Tyma czy "Ostatnia akcja" Michała Rogalskiego. Po raz ostatni na wielkim ekranie wystąpiła w komedii "Milion dolarów" Janusza Kondratiuka.

 Była aktorką wszechstronną. Kochała teatr, ceniło ją kino, ale wielkie sukcesy odnosiła także w  radiu, estradzie i telewizji. Ma na koncie dziesiątki spektakli Teatru Telewizji oraz Kabaretu Starszych Panów. Jej wykonania piosenek, takich jak „Przeklnę cię” i  „W czasie deszczu dzieci się nudzą” znają wszyscy, niezależnie od pokolenia.  

W 2007 roku została laureatką Konkursu Mistrz Mowy Polskiej. Lista jej nagród, orderów i odznaczeń jest długa. Wymieńmy więc tylko kilka. Tylko w ostatnich latach została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski,  Wielką Nagrodą Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Telewizji. I w końcu Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla polskiej kultury, za wkład w rozwój sztuki teatralnej i filmowej”.

Barbara Krafftówna w kinie Kultura, fot. Kuba Kiljan / SFP

  „Nie były jej obce zawodowe kontakty z młodym pokoleniem, z którym dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem grając u studentów reżyserii w ich pracach semestralnych, etiudach filmowych, czy też biorąc udział w spotkaniach-wykładach o sztuce. Ciągle głodna i ciekawa świata i ludzi, nie stroniła od odbywających się na terenie całej Polski spotkań z publicznością, połączonych z mini recitalami, traktując najmniejszą nawet widownię z należnym jej szacunkiem” – w ten oto sposób wybitną artystkę pożegnał na swoich stronach ZASP. „Śmierć 93-letniej Barbary Krafftówny w Domu Aktora Weterana w Skolimowie jest niczym pożegnanie ze świetnymi latami polskiego teatru i kina” – napisał w „Gazecie Wyborczej” Jacek Szczerba.

Barbara Krafftówna zmarła 23 stycznia 2022 roku.
   


WRÓB
artykuł redakcyjny / ZASP / GW/ Filmweb / Filmpolski.pl
Ostatnia aktualizacja:  23.01.2022
Zobacz również
Nie żyje aktorka Janina Traczykówna
Branża filmowa w 2021 - podsumowanie (cz. I)
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll