PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Włodzimierz Matuszewski, znany producent i scenarzysta filmów animowanych, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich 22 stycznia kończy 70 lat.
Włodzimierz Matuszewski jest warszawiakiem, całe życie wierny miastu. I animacji. Po ukończeniu Uniwersytetu Warszawskiego związał się ze stołecznym Studiem Miniatur Filmowych, początkowo jako redaktor i scenarzysta. Ma na swym koncie scenariusze wielu odcinków seriali „Dixie” (1981-1982), „Wędrówki Pyzy” (1983), „2 koty + 1 pies” (1990-1993), a także filmów autorskich, m.in. „Pax vincit” (1982) Zofii Oraczewskiej, nagrodzony Brązowym Pegazem na Przeglądzie Filmów o Sztuce w Zakopanem (1983), i „Rozwiązanie” (1987) Leszka Komorowskiego, nagrodzone na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Muzycznych „Jazz Film Saloon” we Wrocławiu (1987).

W 1991 roku Matuszewski objął funkcję dyrektora Studia. W tym czasie w SMF powstało wiele znakomitych filmów, m.in. pełnometrażowy „Tryumf pana Kleksa” (2001) Krzysztofa Gradowskiego i Joanny Zacharzewskiej, nagrodzony w Chemnitz, Tarnowie i Łodzi, koprodukowany z Grupą Smacznego i Filmografem niezwykle atrakcyjny serial „Mami Fatale” (2012-2018) oraz obsypana nagrodami, m.in. w Banjaluce, Belgradzie, Berlinie, Bilbao, Helsinkach, Hiroszimie, Leeds, Meksyku, Nikozji, Nowym Jorku, Zagrzebiu, Moskwie, Waszyngtonie i Krakowie, autorska „Łaźnia” (2013) Tomasza Duckiego.

„Trafiłem do SMF właściwie od razu po studiach. To była moja pierwsza poważna praca. Strasznie się ucieszyłem, że udało mi się załapać do pracy w branży filmowej. To było duże przeżycie, że mogłem pracować chociażby z Witoldem Gierszem. Później napisałem scenariusz do serii »Dixie« według książki Agnieszki Osieckiej. Głównie zajmowałem się sprawami literackimi. Wtedy oczywiście nie spodziewałem się, że w przyszłości zostanę szefem Studia. Wszystko się zmieniło wraz z transformacją ustrojową.  Pod koniec roku 1990 ówczesny dyrektor Studia Piotr Szczepański otrzymał powiadomienie, że SMF zostało pozbawione jakichkolwiek dotacji na swoje istnienie. Tak z dnia na dzień. Wtedy już nie pracowałem w Studiu. Zacząłem własną działalność i realizowałem reklamy. Nawiązałem już kontakty z różnymi kontrahentami z zagranicy. Dostałem propozycję, żebym przejął Studio jako szef, bo wyglądało na to, że ono było skazane na zagładę. Może to zbyt mocne słowo, ale jego istnienie było zagrożone. Udało mi się załatwić kilka produkcji z zagranicy. No i Studio przetrwało” – mówił w grudniu 2015 roku na łamach „Magazynu Filmowego” w rozmowie z Albertem Kicińskim.

Matuszewski pełnił funkcję dyrektora SMF ponad ćwierć wieku. W 2017 roku został jej pozbawiony, a w październiku 2019 roku – po 61. latach istnienia – warszawskie Studio zostało włączone do Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. A Matuszewski nadal pozostaje wierny animacji, aktywnie działając m.in. w Sekcji Filmu Animowanego SFP. Drogi Włodku, wszystkiego najlepszego!
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  21.01.2022
Zobacz również
fot. Marcin Warszawski/SFP
Branża filmowa w 2021 - podsumowanie (cz. I)
Zmiany w regulaminie Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2022
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll