PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
O „Quo vadis”, filmie fabularnym w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, dyskutowali Tomasz Raczek i ks. Andrzej Luter. Do 19 stycznia w kinie Kultura trwa przegląd twórczości Jerzego Kawalerowicza w setną rocznicę jego urodzin.
Film Jerzego Kawalerowicza z 2001 roku jest ekranizacją słynnej powieści Henryka Sienkiewicza "Quo vadis”. Akcja toczy się w starożytnym Rzymie za panowania Nerona. Reżyser był odpowiedzialny również za scenariusz swojego dzieła.

Tomasz Raczek i ks. Andrzej Luter, fot. Borys Skrzyński/SFP

Światowa prapremiera "Quo vadis" miała miejsce 30 sierpnia 2001 roku w Watykanie. W wydarzeniu uczestniczył wówczas papież Jan Paweł II. Chwilę później, na początku września, w Teatrze Wielkim odbyła się warszawska premiera filmu Kawalerowicza, a także specjalny pokaz w kinie Relax. W nim uczestniczył ks. Andrzej Luter, który na początku spotkania przyznał, że film mu się wtedy nie spodobał. Rozżalony wyszedł z kina myśląc o poprzednich, wybitnych dziełach Kawalerowicza. Obejrzany, teraz po latach, wydaje się księdzu dużo bardziej wartościowy, szczególnie dzięki postaciom Chilona (Jerzy Trela) i Petroniusza (Bogusław Linda).

ZOBACZ RELACJĘ ZE SPOTKANIA

Tomasz Raczek pytał o zgodność fabuły z faktami dotyczącymi początków Chrześcijaństwa. Ks. Luter opowiedział o akcji filmu,  dziejącej się od 63 do 68 roku I wieku po Chrystusie. Wrócił do najciekawszej, według niego postaci, Chilona – podejrzanej kreatury, zdrajcy chrześcijan, filozofa, ale zarazem ofiary nieprzemyślanej brutalności Marka. Chilon przechodzi przemianę; ze złego w człowieka dobrego, wierzącego. Bez wątpienia jednym z najbardziej interesujących bohaterów jest także Petroniusz, popularnie znany w historii rzymskiej jako arbiter elegancji i wyznawca wiary racjonalnej. Ks. Luter zastanawiał się czy samego Kawalerowicza można nazwać „Petroniuszem polskiego filmu”? Był przecież tarczą ochronną dla twórców, pierwszym prezesem SFP. Podsumowując ks. Luter uznał, że najważniejsza w "Quo vadis" jest idea moralna zwyciężająca nad złem.

fot. Borys Skrzyński

Na zakończenie rozmowy Tomasz Raczek zaprosił na scenę Oskara Skocznia, który pracował przy produkcji filmu, zajmując się kostiumami i statystując u Kawalerowicza. Gość wydarzenia opowiedział o współpracy z reżyserem.

Ostatni pokaz i rozmowa w ramach przeglądu:

środa, 19 stycznia
19:00 Rozmowa: Tomasz Raczek, Jacek Bromski, Janusz Majewski
19:30 Projekcja filmu „Pociąg”

MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  20.01.2022
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
„Miłość, seks & pandemia”: nowy film Patryka Vegi (zwiastun)
100 lat temu urodził się Jerzy Kawalerowicz
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll