PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Z okazji 100. rocznicy urodzin Jerzego Kawalerowicza w warszawskim kinie Kultura odbędzie się przegląd twórczości jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów oraz pierwszego prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Przegląd odbędzie się w dniach 15 – 19 stycznia 2022 roku, w warszawskim kinie Kultura. Wstęp na spotkania i projekcje jest bezpłatny.
Z okazji 100. rocznicy urodzin Jerzego Kawalerowicza w warszawskim kinie Kultura odbędzie się przegląd twórczości jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów oraz pierwszego prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. To rzadka okazja, żeby obejrzeć najważniejsze filmy mistrza w odrestaurowanych cyfrowo wersjach, m.in.: „Pociąg”, „Matka Joanna od Aniołów” czy „Faraon”. Projekcjom towarzyszyły będą rozmowy, w których Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek zachęcą swoich gości do odczytania współczesnych kontekstów filmów Jerzego Kawalerowicza. Przegląd odbędzie się w dniach 15 – 19 stycznia 2022 roku, w warszawskim kinie Kultura. Wstęp na spotkania i projekcje jest bezpłatny, po odebraniu wejściówki w kasie kina Kultura. Wejściówki można odbierać od 14 stycznia. Miejsca są nienumerowane. Po wypełnieniu limitu epidemicznego na salę będą mogły wejść już tylko osoby posiadające Unijny Certyfikat Covid.


Jerzy Kawalerowicz (ur. 19 stycznia 1922 r.), jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, był nazywany artystą poszukującym, czego najlepszym wyrazem są jego filmy. Kino Kawalerowicza nabiera dziś wciąż nowych sensów. To cecha twórczości, która przetrwała próbę czasu. Był współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym (później, wraz ze zmianą statutu funkcja ta została nazwana „prezes”) Stowarzyszenia Filmowców Polskich w latach 1966-1978. Jest uważany za jednego z najznamienitszych przedstawicieli Polskiej Szkoły  Filmowej. Do jego największych osiągnięć zalicza się dzieła powstałe w Zespole Filmowym „Kadr”, którego był kierownikiem: „Pociąg” (1959), „Matka Joanna od Aniołów” (1960) i „Faraon” (1965). Za reżyserię tego ostatniego otrzymał nominację do Oscara, natomiast za „Austerię” (1982) nagrodzono go Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W programie przeglądu znalazł się także ostatni film Jerzego Kawalerowicza - ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis” (2002).

Program przeglądu
Kino Kawalerowicza. Przegląd z okazji 100. rocznicy urodzin

"Faraon", fot. WFDiF

sobota, 15 stycznia
19:00 Rozmowa: Grażyna Torbicka i Paweł Kowal
19:30 Projekcja filmu „Faraon”
„Faraon” to fresk historyczny o ponadczasowej wymowie, poruszający problemy władzy, ujawniający mechanizmy rządzenia państwem i wpływ religii na życie społeczne. Jednocześnie jest to wielka polska superprodukcja i jeden z największych sukcesów eksportowych rodzimej kinematografii, zrealizowana wielkim nakładem środków, awangardowa pod względem metody i techniki operatorskiej. Film był nominowany w 1966 roku do Oscara. Projekcja z cyfrowo odrestaurowanej kopii.

"Matka Joanna od Aniołów", fot. WFDiF

niedziela, 16 stycznia
19:00 Rozmowa: Grażyna Torbicka i ks. Kazimierz Sowa
19:30 Projekcja filmu „Matka Joanna od Aniołów”
Jeden z najgłośniejszych filmów w dorobku reżysera, zrealizowany na podstawie opowiadania Jerzego Iwaszkiewicza. Jezuita Józef Suryna (Mieczysław Voit) przybywa do klasztoru na Smoleńszczyźnie, aby wypędzić złe duchy, które opętały tamtejsze zakonnice, wśród nich – tytułową matkę przełożoną (Lucyna Winnicka). Film otrzymał znakomite recenzje od polskich krytyków. Zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes. Reżyser tak mówił o swoim dziele: „To jest film o naturze człowieka. Mimo bardzo specyficznego doboru postaci i realiów rozgrywa się tu konflikt uczuć ludzi w habitach o psychice ludzi bez habitów". Projekcja z cyfrowo odrestaurowanej kopii.

"Austeria", fot. WFDiF

poniedziałek, 17 stycznia
19:00 Rozmowa: Tomasz Raczek i Konstanty Gebert
19:30 Projekcja filmu „Austeria”
W przydrożnej karczmie należącej do starego Żyda Taga chronią się uchodźcy – przedstawiciele małomiasteczkowej społeczności żydowskiej. Autor przedstawia zwielokrotnione wojennym napięciem konflikty międzyludzkie, dotąd nie ujawnione wprost uczucie zawiści i urazy. Dramatyczna ucieczka przerażonych wojną galicyjskich Żydów pozwoliła reżyserowi ukazać panoramę ginącego świata. Nie sposób oglądać filmu bez świadomości tragedii Holocaustu. „Austeria” przyniosła Jerzemu Kawalerowiczowi Złote Lwy w 1984 r. Projekcja z cyfrowo odrestaurowanej kopii.

"Quo vadis", fot. Chronos Film

wtorek, 18 stycznia
19:00 Rozmowa: Tomasz Raczek i ks. Andrzej Luter
19:30 Projekcja filmu „Quo vadis”
Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza. Starożytny Rzym, czasy cezara Nerona. Winicjusz, młody patrycjusz zakochał się w pięknej Ligii, córce poległego w bitwie barbarzyńskiego wodza i chce ją uczynić swoją nałożnicą. Dla Ligii, która wychowała się w domu chrześcijanki Pomponii Grecyny i jest również chrześcijanką, zostanie nałożnicą poganina byłoby ciężkim grzechem i hańbą. Wuj Winicjusza, epikurejczyk, esteta, znawca sztuk, z którego zdaniem liczy się Neron, próbuje pomóc siostrzeńcowi w zdobyciu dziewczyny, lecz jej wierny sługa Ursus, olbrzym obdarzony ogromną siłą odbija Ligię z rąk ludzi cezara. Winicjusz wynajmuje cynicznego łotra, Chilona Chilonidesa, by odnalazł Ligię.

"Pociąg", fot. WFDiF

środa, 19 stycznia
19:00 Rozmowa: Tomasz Raczek, Jacek Bromski, Janusz Majewski
19:30 Projekcja filmu „Pociąg”
Marta (Lucyna Winnicka) i Jerzy (Leon Niemczyk) spotykają się w przedziale nocnego pociągu jadącego z Warszawy na Hel. Ich podróż przerywa wtargnięcie do pociągu milicji i poszukiwanie zbiegłego przestępcy. Kawalerowicz wpadł na pomysł filmu opierając się na własnym doświadczeniu. Z braku wolnych miejscówek trafił do przedziału z kobietą, która podczas ich wspólnej podróży opowiedziała mu historię swojego życia. Reżyser chciał pokazać „głód uczuć, marzenia człowieka o przygodzie, jego niezadowolenie z uczuć, których doznaje, jakimi obdarowuje, ponieważ zawsze zdaje mu się, że istnieją inne – lepsze”. Ciekawą drugoplanową rolę zagrał Zbigniew Cybulski. Projekcja z cyfrowo odrestaurowanej kopii.

www.kinokultura.pl
gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  13.01.2022
Zobacz również
Trwa nabór projektów do CEE Animation Forum 2022
Studio Munka SFP przedłuża nabór do flagowych programów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll