PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Gosia Kuzdra, kiniara, kiedyś kierowniczka kina Muza w Poznaniu, w ramach projektu CINEMAP w 11 dni 2021 roku odwiedziła 15 polskich kin.

Autorka projektu CINEMAP 14 lipca 2021 roku wyruszyła w pierwszą trasę autorskiego projektu, czyli podróży dedykowanej przede wszystkim poznawaniu historii lokalnych kin oraz kultury oglądania filmów. Odwiedziła m.in. Lubin, Bolesławiec, Legnicę, Opole, Gliwice, Dąbrowę Górniczą, Zabrze, Żywiec, Katowice i Częstochowę. Swoją podróż zakończyła w Jastarni, świętując 30-lecie kina Żeglarz. Jak stwierdza Kuzdra: „Pomysł narodził się z połączenia dwóch potrzeb – bycia blisko kina i podróżowania – których spełnienie było mocno utrudnione przez pandemię. Na szczęście kina nie poupadały, dostały wsparcie w pierwszej kolejności od ludzi, a dopiero potem to instytucjonalne. Zobaczymy, jak będzie dalej”.


Kino studyjne „Światowid” w Katowicach, fot. Gosia Kuzdra


Kina studyjne od lat pełnią istotną rolę w życiu kulturalnym lokalnych społeczności – są miejscami poważnej rozmowy o kinie. Łączą ludzi z pasją, kochających nie tylko filmy, ale i wspólne doświadczanie kultury, promują tytuły często niełatwe, ale ważne i potrzebne. „Kinem trzeba żyć. Pasja jest wtedy siłą napędową, która pomaga w budowaniu przestrzeni dla różnych widzów, tworzeniu nieoczywistych wydarzeń specjalnych, jak to w katowickim Światowidzie, kiedy tuż po lockdownie, o 24:00, pracownicy kina przed seansem przywitali widzów w piżamach” – mówi Kuzdra.

 

Kino Iluzja w Częstochowie, fot. Gosia Kuzdra


W trakcie podróży Kuzdrę zaskoczyła liczba ponad stuletnich kin na Śląsku. Według Kuzdry wiele starych kin nie doczekało się jeszcze pracy historycznej na swój temat. „Książki pozwalają na usystematyzowanie wiedzy i zebranie informacji. Są też inne opowieści, jak ta z kina Roma w Zabrzu. Miejsce obecnie posiada widownię z 275 miejscami. Jego kierownik, Sebastian Dziębowski, powiedział mi, że w 1912 roku, tuż po otwarciu, kino mieściło 1200 osób. Świetny materiał jako punkt wyjścia do badania zmian kultury oglądania filmów przez lata”.


 

***

Gosia Kuzdra – od 14 lat jest związana z branżą kinową, przez 10 lat kierowniczka poznańskiego kina Muza, współzałożycielka Festiwalu Twórczości Kobiet No Women No Art. Reprezentowała Wielkopolskę w Radzie Kin Studyjnych przy Filmotece Narodowej, a polskie kina w jury międzynarodowych festiwali filmowych w Berlinie i Locarno. Pracowała przy dystrybucji kinowej filmów artystycznych oraz hitów takich, jak „Green Book”. Członkini Rady Programowej Fundacji Kultury Bez Barier. Założyła MOVIEgoers Club, w którym od roku zachęca klubowiczów (Polaków i obcokrajowców mieszkających w Poznaniu) do wspólnych wyjść na seanse filmów w języku angielskim oraz poznawania miasta z perspektywy kin. Absolwentka UAM: filozofia, specjalność komunikacja społeczna. Projekt CINEMAP_gosiakuzdra, który można śledzić na Facebooku i Instagramie, znajdziecie tam m.in. wspomnienia z wizyt w kinach przez nią odwiedzonych.

 

MR
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  23.12.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Forum Wokół Kina (III). Warner Bros, Forum Film, Monolith
„Szczęścia chodzą parami” z premierą w marcu. Wcześniej pokazy przedpremierowe
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll