PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Na Forum Wokół Kina kilkunastu polskich dystrybutorów przedstawiło swoją ofertę na pierwsze półrocze 2022 roku. Przedstawiamy oferty dystrybutorów, którzy proponują widzom ambitne, ciekawe kino autorskie nagrodzone na międzynarodowych festiwalach.
Kawiarnia dla uczestników Forum w GCF,fot. Anna Rezulak / Gdyńskie Centrum Filmowe

Gdański dystrybutor Velvet Spoon zaprasza na "Córkę" (04.03)-  dramat w reżyserii znanej aktorki Maggie Gyllenhaal, zaprezentowany na festiwalu w Wenecji, na którym dostał nagrodę za  scenariusz. Film jest typowany na jednego z oscarowych faworytów. W rolach głównych" laureatka Oscara Olivia Coleman, Dakota Johnson, Ed Harris, Jessie Buckley i Peter Sarsgaard. Z kolei "Spree" to rozgrywająca się w całości na ekranach smartfonów i kamerek GoPro satyra na social media. Czarny  humor miesza się tu ze społeczną refleksją, a wydarzenia szybko nabierają tempa. W roli głównej - znany doskonale fanom "Stranger Things" Joe Keery. Grzegorz Fortuna i Marcin Adamczak zaprosili także na pełnometrażową animację rotoskopową "Kręgosłup nocy" - dla amatorów epickich fantasy.


Marcin Adamczak, Grzegorz Fortuna, fot. Anna Rezulak / Gdyńskie Centrum Filmowe

Against Gravity zaprosi na film "Przeżyć" (18.03) Jonasa Pohera Rasmussena. To wielki zwycięzca 18. MDAG i duński kandydat do Oscara, ostatnio otrzymał cały zestaw Europejskich Nagród Filmowych, w tym: jednocześnie za najlepszą animację i najlepszy dokument. Film stał się przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkusie Międzynarodowym i porównywany jest do legendarnego „Walca z Baszirem”. To poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy.

Ofertę Galapagos film prezentował Michał Broniszewski. Galapagos, znany dystrybutor DVD i Blu-Ray od kilku lat  działa również na rynku kinowym. Firma zaprasza na "Fantazje" (10.12.2021), komedię, której największą gwiazdą jest Monica Belucci. Sześć par próbuje zgłębić ukryte strony swojego intymnego życia  i odnaleźć źródło satysfakcji seksualnej. W ofercie znalazły się także francuskie dramaty "Albatros" (31.12.21) z Jeremie Renierem i "Oskarżony" z Charlotte Gainsbourg i Matthieu Kassovizem. O "Odkupieniu"  Frana Kranza Broniszewski mówił: „po tym  jak zobaczyłem trzy minuty filmu wiedziałem, że będziemy walczyć o tą produkcję z innymi dystrybutorami”. To jeden z kandydatów do przyszłorocznych Oscarów. Obejrzeliśmy również zwiastun polskiego filmu "Chrzciny" Jakuba Skoczenia. Akcja filmu toczy się na małopolskiej wsi, w momencie wprowadzenia stanu wojennego. W filmie zagrała cała plejada gwiazd: Katarzyna Figura, Maciej Musiałowski, Tomasz Schuchardt, Michał Żurawski. Na premierę będziemy musieli poczekać do listopada - ze względu na temat.
 
Michał Broniszewski,fot. Anna Rezulak / Gdyńskie Centrum Filmowe

"Mój syn", "(Nie)długo i szczęśliwie", "Gold" (17.03) - to niektóre z propozycji Best Film na nadchodzące miesiące. Zwraca uwagę oferta dla młodszej widowni, zwłaszcza prezentowany w Cannes w sekcji Kino dla Klimatu "Animal" (18.03) w polskiej wersji językowej czyta niezastąpiona Krystyna Czubówna). "Wiki i jej sekret" (04.02) to historia niezwykłej przyjaźni dziewczynki z małym wilkiem. "Mój syn" Christiana Cariona to zrealizowany w nowatorski sposób detektywistyczny thriller o zaginięciu młodego chłopca. W roli ojca poszukującego swojego syna zobaczymy Jamesa McAvoya, który nigdy nie otrzymał scenariusza filmu, nie zdradzono mu nawet, jak kończy się historia. To, co widzowie zobaczą na ekranie, to w całości improwizacja aktora reagującego na to, jak zachowują się jego ekranowi partnerzy… Bohaterem "(Nie)długo i szczęśliwie" (14.01) jest kilka włoskich par,które jak się okazuje, wcale nie wzięły ślubu. Pytanie, czy to dla nich nowa życiowa szansa? Dystrybutor zaprasza także na dokument muzyczny o wielkim kompozytorze Ennio Morricone. Podczas Forum Barbara Rogala  Barbara Rogala poinformowała, że Best Film został dystrybutorem niezwykłego projektu studia A24 i braci Russo "Everything Everywhere All At Once" (01.04). To "multiwersum, jakiego wcześniej nie widzieliście" - zapowiada Best.
 
Barbara Rogala, fot. Anna Rezulak / Gdyńskie Centrum Filmowe

  Filip Grabowski z M2 Films przedstawił plany dystrybutora na pierwszy kwartał 2022 roku. W ofercie   m.in. "Hazardzista" (pokazy przedpremierowe już 31.12)- czyli Oscar Isaac w znakomitej roli w  gęstym, pełnym napięcia thrillerze wyprodukowanym przez Martina Scorsese i wyreżyserowanym przez Paula Schradera. W komedii romantycznej "z pazurem" "Najgorszy człowiek na świecie" Joachima Triera (11.03) zobaczymy laureatkę Złotej Palmy Renate Reinsve. Film jest norweskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Z kolei "The Velvet Queen" to niezwykła dokumentalna podróż w samo sercu dzikiego Tybetu, która pozwoli zanurzyć  się w prawdziwym pięknie natury przy akompaniamencie muzyki napisanej przez Nicka Cave’a.

Filip Grabowski, fot. Anna Rezulak / Gdyńskie Centrum Filmowe


 

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / Gdyńskie Centrum Filmowe
Ostatnia aktualizacja:  20.12.2021
Zobacz również
Znamy datę premiery "Gierka"
„Nawet sami swoi muszą kiedyś odejść, bo nie ma mocnych”. Pogrzeb Sylwestra Chęcińskiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll