PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pogrzeb Sylwestra Chęcińskiego, twórcy kultowej trylogii o Kargulach i Pawlakach, wieloletniego członka Stowarzyszenia Filmowców Polskich, odbył się 18 grudnia. Reżyser spoczął na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu. Miał 91 lat.
Twórcę żegnała rodzina, znajomi i urzędnicy. Msza żałobna została odprawiona w Katedrze ps. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu przez ks. dr Adama Łuźniaka, wikariusza generalnego metropolity wrocławskiego. - Łączył absurd życia z ciepłym spojrzeniem na człowieka, afirmował życie i drugiego człowieka z wszystkimi jego poplątaniami, śmiesznościami, upadkami i nędzami - mówił podczas homilii duszpasterz środowisk twórczych ks. Andrzej Luter.

Podczas uroczystości żałobnych odczytano list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który pośmiertnie uhonorował Sylwestra Chęcińskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski: - Żegnamy znakomitego reżysera i prawego człowieka. Mistrzostwo, z jakim łączył w swoich fabułach elementy komediowe z elementami prawdy historycznej, sprawi, że liczne jego obrazy, na czele z trylogią „Sami swoi”, „Kochaj albo rzuć”, „Nie ma mocnych”, mimo upływu czasu, zachowają atrakcyjność i będą chętnie oglądane przez kolejne pokolenia, które już nie mogą pamiętać realiów PRL.

ZOBACZ RELACJĘ
 

W imieniu Stowarzyszenia Filmowców Polskich reżysera żegnał nie kryjący wzruszenia reżyser Waldemar Krzystek, który odczytał list Jacka Bromskiego, prezesa SFP: - Wszyscy kiedyś odejdziemy, ale rzadko kto może, tak jak Ty, spoglądając wstecz, powiedzieć: tak, czuję się spełniony, osiągnąłem w swoim życiu wszystko, co mogłem osiągnąć, zrobiłem wszystko, co chciałem zrobić, a wam, znajomi i nieznajomi przyjaciele, pozostawiam po sobie tylko najlepsze wspomnienia. Prezes SFP podziękował artyście za „profesjonalizm, który nie pozwalał ci na żaden artystyczny kompromis” i za „postawę w najtrudniejszych czasach, za Twoją pomoc, kiedy trzeba było zawalczyć o najważniejsze dla środowiska filmowego sprawy".

Waldemar Krzystek fot. Borys Skrzyński / SFP

Kondukt żałobny fot. Borys Skrzyński / SFP

- Nam chwilowo żywym udowodniłeś, że nawet sami swoi muszą kiedyś odejść, bo nie ma mocnych - powiedział aktor Andrzej Grabowski, czytając list od Jana Nowickiego.

Andrzej Grabowski fot. Borys Skrzyński / SFP

Podczas uroczystości odczytano listy prof. Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego. Artystę żegnali też prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i wojewoda dolnośląski Jarosław Kresa.

Wszystkim przybyłym dziękował syn zmarłego artysty, dr Igor Chęciński, który oficjalnie ogłosił złożenie wniosku o przyznanie ojcu Orderu Orła Białego.

Podczas pogrzebu grała muzyka Wojciecha Kilara z filmów Sylwestra Chęcińskiego „Tylko umarły odpowie” i „Sami Swoi”. Ostatni akcent muzyczny stanowił „My Way” Franka Sinatry.

Trumnę do grobu rodzinnego złożono w towarzystwie salwy armatniej Bractwa Kurkowego Miasta Wrocławia.



fot. Borys Skrzyński / SFP

ZOBACZ GALERIĘ




Sylwester Chęciński urodził się w 1930 roku w Suścu koło Tomaszowa Lubelskiego. Studiował w łódzkiej Szkoły Filmowej, a po absolutorium wrócił na Dolny Śląsk. Zadebiutował filmem dla dzieci – „Historią żółtej ciżemki”. Jego znakiem firmowym jest komedia. Trylogia „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć” o dwóch zwaśnionych rodzinach ze Wschodu, które osiedliły się na Ziemiach Odzyskanych i zawzięcie walczą o miedzę, stała się serią kultową.

Do komedii Chęciński wrócił też w 1991 roku, w „Rozmowach kontrolowanych”, gdzie razem ze Stanisławem Tymem zburzył martyrologiczne stereotypy, w krzywym zwierciadle pokazał zarówno sprawców stanu wojennego, jak tych, których ten czas wytrącił z normalnego życia, pozbawiając nadziei.

Swoją sprawność warsztatową potwierdził też w kinie sensacyjnym. Pod koniec lat 60. nakręcił szpiegowski dramat „Tylko umarły odpowie”, a na początku lat 80. porwał widzów pasjonującą i niemoralizatorską historią karcianego szulera – „Wielki Szu” przyciągnął do kin ponad 2 mln widzów. ”.

W 2021 roku otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, w 2014 roku Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 roku samorząd województwa przyznał mu tytuł honorowego obywatela Dolnego Śląska.

Sylwester Chęciński jest laureatem Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii (2007).
LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  4.04.2022
Zobacz również
Forum Wokół Kina (II): Against Gravity, Best Film, M2, Velvet Spoon
Forum wokół kina 2021 (cz. I). Kto dostał Złote Bilety?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll