PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
16 grudnia 2021 roku zakończyło się 49. Forum Wokół Kina, najważniejsze cykliczne wydarzenie branży kinowej. Najbardziej frekwencyjnym polskim filmem 2021 roku okazały się "Dziewczyny z Dubaju". Honorowe Złote Bilety powędrowały m.in. do Ilony Łepkowskiej, Tomasza Jagiełły i Krzysztofa Dumieńskiego.
Prezentacje w sali Warszawa, fot. Anna Rezulak / GCF

Forum Wokół Kina odbywa się co pół roku, w grudniu i w czerwcu. 49. edycja odbyła się w Gdyńskim Centrum Filmowym, które już  po raz czwarty roku jest gospodarzem zimowej odsłony imprezy. A swoją przygodę z FWK Centrum rozpoczęło w 2015 roku, raptem kilka miesięcy po otwarciu. Jest to pod każdym względem trafiona decyzja: GCF jest nie tylko świetnie działającym kinem studyjnym, ale także miejscem jednoznacznie kojarzącym się z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych i Gdyńską Szkołą Filmową. Goście Forum mieszkają w legendarnym Mercure Gdynia Centrum, gdzie odbywają się też lunche i kolacje. Pracownicy hotelu, restauracji i baru z radością witają filmowców i kiniarzy, z których liczne grono stanowią przecież wierni bywalcy FPFF. Projekcje nowych filmów i prezentacje ofert zaś - w sali Warszawa, tej, w której w czasie FPFF odbywają się pokazy prasowe. Tradycją imprezy jest występ składającej się z uczestników Forum Kapeli Filmowej. W tym roku sponsorem koncertu została Grupa STRÖER, która zresztą prezentowała na Forum swoją ofertę reklamy zewnętrznej. Goście FWK mogli ponadto wziąć udział m.in. w wycieczce śladami Gdyni filmowej, do Gdyńskiego Centrum Animacji czy też w kąpieli morsów lub na spacerze nordic walking po nadmorskim bulwarze.

Morsowanie, fot. Anna Rezulak / GCF

Forum odbyło się po raz pierwszy po dwóch latach i bez żadnej przesady można było stwierdzić, że było pełne radości z rodzimego spotkania. Na Forum spotykają się dystrybutorzy - przyjedzie tu i przedstawiciel Warnera, i Galapagos i Next Filmu. Najliczniejszą grupę gości stanowią kierownicy i pracownicy kin, sieci multipleksów, kin studyjnych, lokalnych, kin działających w domach kultury. Udany jesienny kwartał obudził nadzieję branży na powrót widzów do kin mimo problemów, jakie powodują zmniejszone limity, aktualny zakaz jedzenia na sali i konieczność utrzymywania reżimu sanitarnego. W trzecim kwartale sprzedano 8 milionów biletów, w czwartym już blisko 10 milionów, co oczywiście jest znacznie słabszym wynikiem niż w rekordowym 2019, ale oznacza powolne odbudowywanie widowni. A do tego dziś na ekrany wchodzi kolejny "Spider-man", na który przedsprzedaż, jak było słychać w kuluarach, idzie doskonale. Mariusz Łukomski, prezes Monolithu, prezentując swój repertuar podkreślił, że kino jest i mimo pandemicznych przewrotów pozostaje pierwszym polem eksploatacji filmów i słowa te powtarzane były wielokrotnie. Co charakterystyczne i chyba symboliczne, bogata prezentacja Warnera również nawiązywała do kina jako najważniejszego miejsca spotkania z filmem. Wygląda na to, że kino nie podda się bez walki.

"Walczyliśmy o ponowne uruchomienie kin i zakończenie pandemicznej przerwy. Walczyliśmy o pomoc dla środowiska, tak aby mogło przetrwać w najtrudniejszych chwilach. Wszystkie nasze stowarzyszenia branżowe wykazały bardzo dużą aktywność i często ich działania okazały się skuteczne. Pomoc przyszła, głównie poprzez Polski Instytut Sztuki Filmowej i wiele osób dzięki temu uratowało firmy, mogąc z tego skorzystać. Dziękujemy!" - napisał w katalogu Forum prezes organizującego spotkanie Stowarzyszenia Kina Polskie Zbigniew Żmigrodzki. Program Forum przygotowała Anna Knap-Morzyk, odpowiadająca na co dzień w Gdyńskim Centrum Filmowym za repertuar. Swoje oferty przygotowało 15 dystrybutorów - od firm promujących kino autorskie, jak Nowe Horyzonty, Gutek czy Aurora po potentatów, jak Warner. Trochę szkoda, że tym razem nie zaprezentował się Kino Świat, którego oferta bardzo interesuje naszych Czytelników ze względu na duży udział polskich tytułów. Ale, jak podkreślił Tomasz Koćwin, wynoszący ze sceny rekordową liczbę Złotych i Srebrnych Biletów, w pierwszym półroczu Kino Świat wprowadzi do kin wiele tytułów, które dają nadzieję na dobry wynik frekwencyjny. Istotnym wydarzeniem Forum była debata "Dwa lata później: pandemia i co dalej", której uczestnicy wyrazili nadzieję, że kino przetrwa i wciąż będzie podstawową formą spędzania wolnego czasu i zamierzają walczyć o widza i film na wielkim ekranie.

Anna Knap-Morzyk, fot. Anna Rezulak / GCF

Prezentacje  ofert i ceremonię zakończenia prowadziła rzeczniczka GCF-u i FPFF Magdalena Jacoń.Srebrne, Złote i Platynowe Bilety przyznaje się polskim filmom z najlepszym wynikiem frekwencyjnym. W tym roku wręczono je "hurtowo" za 2020 i 2021 rok, nieco obniżając granice sprzedaży do 75 proc. wobec tych z lat poprzednich - z oczywistych względów.  Najbardziej frekwencyjnym polskim tytułem 2020 roku pozostał rzecz jasna erotyk Barbary Białowąs "365 dni" (swoją drogą, twórcy pracują nad drugą częścią ekranizacji prozy Bianki Lipińskiej). Nikogo nie zdziwi, że Złote i Srebrne Bilety powędrowały głównie do filmów wprowadzanych w styczniu i lutym 2020 roku. Szczególne wyrazy uznania należą się twórcom biopiku "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka, który wprowadzony w jesiennej przerwie lockdownowej doczekał się Srebrnego Biletu. W 2021 roku Platynowy Bilet powędrował do producentów i dystrybutorów "Dziewczyn z Dubaju" - kiniarze zgodnie przyznają, że dystrybuowany przez Next-Film film Marii Sadowskiej idzie świetnie i z pewnością swój wynik (ponad 800 tysięcy) jeszcze podbije. Wśród Srebrnych, Złotych, Platynowych i Diamentowych Biletów dominowały komedie romantyczne, coraz popularniejsze filmy gangsterskie, produkcje Patryka Vegi. Honoru frekwencyjnego kina autorskiego broniły tylko filmy Jana Holoubka i Wojciecha Smarzowskiego.
    Krzysztof Dumieński, fot. Anna Rezulak / GCF

Szczególnym momentem ceremonii zamknięcia 49. Forum było wręczenie honorowych Złotych Biletów, które powędrowały do osób szczególnie zasłużonych dla rozpowszechniania filmów w Polsce. Dwa dni wcześniej wyróżnienie to odebrała Ilona Łepkowska, która odwiedziła Forum, by zaprezentować kolejną część swojego nieśmiertelnego hitu "Kogel-Mogel". Zbigniew Żmigrodzki obliczył, że na filmy powstałe według scenariuszy Łepkowskiej przyszło 20 milionów widzów.

Tomasz Jagiełło, fot. Anna Rezulak / GCF

W czwartkowy wieczór zaś nagrodę "za osiągnięcia życia" odebrał Krzysztof Dumieński, postać doskonale znana w branży filmowej, prezes istniejącej od 1995 roku firmy Best Film i jeden z pionierów dystrybucji filmowej w III RP, wierny przyjaciel polskiego filmu. Niezwykle wzruszony laureat przypomniał postać zmarłego w 2020 roku Marka Palpuchowskiego, szefa łódzkiego kina Bałtyk i współzałożyciela sieci kin Helios. Honorowy Złoty Bilet odebrał również Tomasz Jagiełło, prezes wspomnianego Heliosa, największej pod względem liczby obiektów sieci multipleksów, usytuowanych zarówno w dużych aglomeracjach, jak i w średnich a nawet małych miastach.  Nagrody powędrowały także do Zbigniewa Magdziarza, prowadzącego kino Mazowsze w Sochaczewie a także do Wojciecha Gardockiego z Awaco Project i Joanny Nowińskiej z Kinads.

Laureaci, fot. Anna Rezulak / GCF

Dowiedzieliśmy się już także, że jubileuszowa 50. edycja Forum Wokół Kina odbędzie się w czerwcu 2022 roku we Wrocławiu. Zapraszamy do zapoznania się z pełną listą Biletów za 2020 i 2021 rok i zapraszamy do kolejnych tekstów relacjonujących prezentacje firm dystrybucyjnych i zapowiedzi nowości kinowych w najbliższych miesiącach.


HONOROWE ZŁOTE BILETY OTRZYMALI:  
- Ilona Łepkowska, scenarzystka;
- Tomasz Jagiełło, Agora-Helios;
- Krzysztof Dumieński, Best Film;
- Wojciech Gardocki, Awaco Project;
- Joanna Nowińska, Kinads;
- Zbigniew Magdziarz z Kina Mazowsze, Sochaczew

BILETY ZA FREKWENCJĘ NA POLSKICH FILMACH W 2020 ROKU:

SREBRNY BILET
 Za film „Zenek”
- dla producentów – Krystyny Świecy, Magdaleny Nowackiej, Piotra Galona
- dla dystrybutora – Moniki Karasek (Dystrybucja Kinowa TVP)
 Za film „Pętla”
- dla producenta – Patryka Vegi
- dla dystrybutora – Anny Limbach-Uryn (Kino Świat)
 Za film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"
- dla producenta – Anny Waśniewskiej-Gill
- dla dystrybutora – Anny Limbach-Uryn (Kino Świat)

ZŁOTY BILET
 Za film „Mayday”
- dla producenta – Wojciecha Pałysa
- dla dystrybutora – Anny Limbach-Uryn (Kino Świat)

PLATYNOWY BILET
 Za film „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”
- dla producentów – Macieja Kawulskiego i Tomasza Wardyna
- dla dystrybutorów – Roberta Kijaka i Andrzeja Papisa (Next Film / Mówi Serwis)
 Za film „PSY 3. W imię zasad”
- dla producenta – Klaudiusza Frydrycha
- dla dystrybutora – Anny Limbach-Uryn (Kino Świat)

DIAMENTOWY BILET
 Za film "365 dni"
- dla producentów – Ewy Lewandowskiej, Tomasza Mandesa, Macieja Kawulskiego
- dla dystrybutora – Roberta Kijaka (Next Film)

BILETY ZA FREKWENCJĘ NA POLSKICH FILMACH W 2021 ROKU:

SREBRNY BILET
 Za film „To musi być miłość”
- dla producentów – Niny Terentiew, Agnieszki Odorowicz, Michała Kwicińskiego
- dla dystrybutora – Andrzeja Papisa (Mówi Serwis)
 Za film „Pitbull”
- dla producenta – Patryka Vegi
- dla dystrybutora – Anny Limbach-Uryn (Kino Świat)
 Za film „Small World”
- dla producenta – Patryka Vegi
- dla dystrybutora – Anny Limbach-Uryn (Kino Świat)
 Za film „Teściowie”
- dla producenta – Michała Kwiecińskiego
- dla dystrybutora – Roberta Kijaka (Next Film)
 Za film „Wesele”
- dla producentów – Wojciecha Gostomczyka, Janusza Bogaczyka, Janusza Hetmana
- dla dystrybutora – Anny Limbach-Uryn (Kino Świat)
 Za film „Furioza”
- dla producenta – Marcina Zarębskiego
- dla dystrybutora – Anny Limbach-Uryn (Kino Świat)

 PLATYNOWY BILET
 Za film "Dziewczyny z Dubaju"
- dla producentów –  Emila Stępnia, Doroty Rabczewskiej
- dla dystrybutora – Anny Limbach-Uryn (Kino Świat)







Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  17.12.2021
Zobacz również
„Nawet sami swoi muszą kiedyś odejść, bo nie ma mocnych”. Pogrzeb Sylwestra Chęcińskiego
"Wielka woda": koniec zdjęć do polskiej produkcji Netflixa
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll