PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Zakończyła się edycja online 39. MFF Młodego Widza Ale Kino. Przedstawiamy zwycięzców konkusowych sekcji. Nagrodę SFP za najlepszy polski film animowany otrzymał „Pan Praktyczny” (reż. Michał Poniedzielski, Dominik Litwiniak), a za najlepszy film pełnometrażowy dla dzieci wyróżniający się walorami artystycznymi „Dzieciaki sobie radzą” (reż. Lee Ji-won).

ZŁOTE KOZIOŁKI – najlepszy film pełnometrażowy dla dzieci oraz nagroda pieniężna 4.000 EUR dla reżysera


Dziki Zachód Calamity Jane, Rémi Chayé, Francja, Dania 2020


Dziki Zachód Calamity Jane to ambitna, pełna przygód, inspirująca i szczera opowieść dla dzieci w każdym wieku. Genialna animacja pełna detali i dopracowana paleta kolorów sprawiają, że każda scena jest niepowtarzalnym, wyjątkowym obrazem. Dzieło sztuki, eleganckie i delikatne, a jednocześnie realistyczne i oryginalne.


Wyróżnienie


Moja mama gorylica, Linda Hamback, Szwecja 2021


Moja mama gorylica to głęboko poruszająca historia z wielkim sercem i jasnym przesłaniem – nigdy nie zgadzaj się na mniej, niż zasługujesz. Bawi w bardzo inteligentny sposób, a ciepło empatycznych, pełnych współczucia bohaterów może poruszyć nawet dorosłego. Film z pewnością podbije serca młodej widowni.


ZŁOTE KOZIOŁKI – najlepszy film pełnometrażowy dla młodzieży oraz nagroda pieniężna 4.000 EUR dla reżysera


Traviata, moi bracia i ja, Yohan Manca, Francja 2021


Spośród 12 filmów w konkursie Traviata, moi bracia i ja w reżyserii Yohana Manki został z nami najdłużej. Jesteśmy pod wrażeniem subtelnego portretu rodzinnej dynamiki i sposobu, w jaki reżyser opisał relacje między czwórką braci, nie uciekając się do czarno-białych podziałów i figur szwarccharakterów. Ponadto młody Maël Rouin Berrandou dał zachwycająco dojrzały występ, a reżyser znalazł sposób, by uwzględnić operę w filmie przeznaczonym dla młodzieży, co samo w sobie jest osiągnięciem.ZŁOTE KOZIOŁKI –

w kategorii Najlepszy film krótkometrażowy dla dzieci

oraz w kategorii Najlepszy film krótkometrażowy dla młodzieży

a także nagrodę pieniężną 1.500 EUR dla reżyserów otrzymują:


Nadchodzi ramadan! Hassan Al-Jahni, Katar 2021


Za wyjątkową opowieść, która płynnie prowadzi widza poprzez jasne a zarazem piękne przesłanie, jednocześnie z wyczuciem balansując między tematem straty i akceptacji. Nadchodzi ramadan! to film o wielu poetyckich warstwach, który umiejętnie ilustruje złożoność relacji między życiem a śmiercią, prowadząc na koniec do wzruszającego poczucia emocjonalnej równowagi.


Baranek Boży, David Pinheiro Vicente, Portugalia 2020


Za nadzwyczajną równowagę między warstwą dźwiękową, wizualną i narracyjną filmu, w którym każdy z elementów proponuje nową perspektywę. Symboliczny i magiczny nastrój filmu odkrywa tajemnicę kryjącą się za wieloma silnymi przeciwieństwami takimi jak: czystość i grzech, brutalność i subtelność, niewinność i mrok. Reżyserowi udało się stworzyć film, który wykracza poza ramy konwencjonalnego opowiadania i zaprasza widza do intrygującego tańca niedopowiedzeń, tajemnic i dwuznaczności.


 

 

NAGRODA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH – najlepszy polski film animowany i najlepszy film pełnometrażowy dla dzieci wyróżniający się walorami artystycznymi.


Pan Praktyczny, Michał Poniedzielski, Dominik Litwiniak, Polska 2020


Za trafne i przemyślane połączenie czystego geometrycznego języka wizualnego oraz drobiazgowej osobowości głównego bohatera. Film w zabawny i ciekawy sposób ukazuje jak ogromną potrzebą jest posiadanie towarzystwa, jaki wpływ ma ono na nasze życie oraz jak ważne jest czasem wyjście poza swoja strefę komfortu.


Dzieciaki sobie radzą, Lee Ji-won, Korea Południowa 2021


Dzieci świetnie radzą sobie z ciężkimi tematami z lekkością i wielką empatią – naprawdę ciepły i wciągający film ze znakomitymi małymi aktorami, których niezwykłe, wzruszające kreacje zbliżają nas do dziecięcej perspektywy.


Laureaci nagród we wszystkich kategoriach: TUTAJ.

 

MR
Ale Kino!
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2021
Zobacz również
„Żużel” Doroty Kędzierzawskiej i „Holiday” Pawła Ferdka na platformach VOD
@miriamfrompoland w krakowskich kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll