PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  29.11.2021
Zakończył się 15. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską". Poznaliśmy laureatów nagród w konkursie filmów fabularnych i dokumentalnych.
Jury 15. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską" w składzie: Przewodniczący Jerzy Kapuściński, Łukasz M. Maciejewski, Błażej Hrapkowicz postanowiło przyznać następujące nagrody:

GRAND PRIX Festiwalu „Sputnik nad Polską” w wysokości 2500 euro filmowi „Gorączka” w reżyserii Kiriłła Sieriebriennikowa za film przywracający wiarę w bezkompromisowość artystycznego kina.

II Nagroda w wysokości 1500 euro filmowi „Masza” w reż. Anastazji Palczikowej za obraz jednocześnie rzewny i brutalny, za debiut, który pokazuje całemu światu jak realizować swój pierwszy film.

III Nagroda w wysokości 500 euro filmowi „Areszt domowy” w reż. Aleksieja Germana mł. za ironiczną i gorzką opowieść o starciu inteligenta z systemem, w której krytyczne ostrze reżysera nie oszczędza żadnej ze stron.

wyróżnienie dla filmu „Kapitan Wołkonogow uciekł” w reż. Nataszy Mierkulowej i Aleksieja Czupowa za oryginalną wizję, w której chrześcijańska przypowieść idzie pod rękę z mroczną groteską totalitarnej rzeczywistości

WYNIKI KONKURSU FILMÓW DOKUMENTALNYCH

Jury konkursu filmów dokumentalnych w składzie: Przewodniczący Robert Gliński i Ryszard Jaźwiński postanowiło przyznać następujące nagrody:

GRAND PRIX filmowi „Stanisławski. Pragnienie życia” Julii Bobkowej. Błyskotliwie opowiedziany dokument pokazuje jak ważny we współczesnym świecie, zalanym papką pop kultury i nijakości, może być teatr, który poszukuje prawdy o życiu. Autorka filmu przekroczyła granice relacji biograficznej i stworzyła traktat o tym, co w sztuce jest najważniejsze czyli człowiek i myśl. Powstał piękny film o ludzkich emocjach, o pasji, o dążeniu do absolutu.

Drugie miejsce jury przyznało filmowi „Nerka. Czerwona ryba” Dmitrija Szpilienioka i Władisława Griszyna za zachwycającą niezwykłymi zdjęciami wielowątkową opowieść z Kamczatki z ważnym ekologicznym przesłaniem. Filmowy dowód na to, że są jeszcze miejsca na świecie, w których człowiek może żyć w symbiozie ze zwierzętami i dziką przyrodą.

Trzecie miejsce przypadło filmowi „Agafia” Pawła Sielina. Pustelniczka Agafia mieszka od zawsze w głuchej syberyjskiej tajdze. Jest głęboko religijna. To daje jej moc ducha, by przetrwać ciężkie warunki życia. Walka bohaterki, zwycięstwo sił duchowych nad przyrodą i trudnym losem nadaje temu filmowi mityczny wymiar. Reżyser stworzył mądry, dokumentalny esej o wartościach, które zostały zapomniane we współczesnym świecie.

15. Sputnik odbył się w dniach 18-28 listopada w Warszawie.
MR
Sputnik
Ostatnia aktualizacja:  29.11.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Magdalena Koleśnik z Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego
Smarzowski, Terpińska i Stasik nagrodzeni w Tallinie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll