PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W niedzielę, 21 listopada, ogłoszono zwycięzców 41 edycji Paladino D’oro Sport Film Festival w Palermo (Włochy) – największej i najstarszej imprezie filmowej na świecie, celebrującej filmy fabularne i dokumentalne o sporcie. Nagrodę za najlepszy film o tematyce olimpijskiej (best olympic film) otrzymał polski pełnometrażowy dokument „PO ZŁOTO” w reżyserii Ksawerego Szczepanika.

„Po złoto” to opowieść o pełnej wzlotów i upadków karierze naszego legendarnego tyczkarza -Władysław Kozakiewicza. Na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie, Kozakiewicz na oczach milionów telewidzów toczy pasjonujący pojedynek z reprezentantem ZSRR. W finale zdobywa złoto i pobija rekord świata, ale wyprowadzony z równowagi przez sowiecką publiczność pokazuje jej niesportowy, obraźliwy gest. "Wał" zostaje uznany za prowokację polityczną i życie naszego lekkoatlety z dnia na dzień odmienia się. W zdominowanej przez Związek Radziecki Polsce Kozakiewicz staje się… bohaterem narodowym, zyskuje ogromną popularność i wpływy. Kiedy jednak przychodzi kryzys formy, zasłużonego tyczkarza dopadają wierni wobec komunistycznego reżimu działacze sportowi. Czy kochającemu ponad wszystko tyczkę skoczkowi uda się jeszcze wrócić na szczyt?


Statuetka Paladino D’oro Sport Film Festival w Palermo, fot. materiały prasowe


- Blaski i cienie sławy to aspekty życia, które niezmiennie mnie intrygują. Parę lat temu dostrzegłem je w biografii Władysława Kozakiewicza. Uznałem więc, że warto bliżej przyjrzeć się jego drodze przez życie. Właśnie takie powikłane, zmienne losy interesują mnie najbardziej i sprawiają, że budzi się we mnie chęć ich opowiedzenia. – mówi reżyser filmu Ksawery Szczepanik.  

 

Twórcy filmu dotarli do unikatowych materiałów archiwalnych, polskich i zagranicznych, by w porywający sposób opowiedzieć o spektakularnej karierze sportowej, za którą kryją się nie tylko chwile tryumfu, ale też łzy, gorycz i rozczarowania.


Premiera światowa „Po złoto” odbyła się na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2020 r. Następnie film był prezentowany na licznych festiwalach krajowych (m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS,  Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz Międzynarodowym Festiwalu Filmowym NNW). W tegoroczne wakacje mogli go również oglądać widzowie kin studyjnych w niemal całej Polsce (gdzie pokazywano go z podtytułem – "Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza").


Warto zaznaczyć, że „Po złoto” na Sport Film Festiwalu w Palermo nominowano również w kategorii „najlepszy scenariusz”, co jest dowodem na jego niezwykle precyzyjną konstrukcję dramaturgiczną. Film kontynuuje swoją międzynarodową podróż po festiwalach - już w grudniu „Po złoto” weźmie udział w Sport Film Festiwalu w Rotterdamie (7-10.12.2021).


Scenarzystą i reżyserem filmu jest Ksawery Szczepanik, a producentem DAREK DIKTI Biuro pomysłów (producent m.in. pełnometrażowego dokumentu „BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny”). Autorem zdjęć jest Michał Żuberek, za montaż odpowiada Ziemowit Jaworski. Koproducentami są Telewizja Polska S.A. i Mazowiecki Instytut Kultury. Produkcję współfinansowały Polski Instytut Sztuki Filmowej, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy oraz Gdyński Fundusz Filmowy.


„Po złoto” - historia spektakularnej kariery sportowej polskiego tyczkarza, Władysława Kozakiewicza, którego wyczyny dostarczały Polkom i Polakom tak wielu wzruszeń i radości, jest obecnie dostępny w serwisie vod.tvp.pl.

MR
Biuro pomysłów
Ostatnia aktualizacja:  23.11.2021
Zobacz również
Filmy Studia Munka SFP podbijają Toronto
Karol Lindholm na fali
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll