PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  22.11.2021
„Supernova” – głośny, obsypany nagrodami debiut Bartosza Kruhlika – jest dostępna w serwisie streamingowym Netflix. Dla widzów w Polsce to doskonała okazja, by obejrzeć tę znakomitą produkcję Studia Munka SFP, która stałą się gwiazdą polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych.
Na polnej drodze kłóci się małżeństwo. On jest pijany, ona zmęczona jego uzależnieniem. Wraz z dwójką małych dzieci kobieta postanawia opuścić rodzinny dom, by zacząć nowe życie z dala od zapijaczonego męża. Ten dzień ma być dla obojga przełomowy. I będzie. Choć inaczej niż można się spodziewać...Tragiczny wypadek samochodowy przetnie losy ludzi, którzy w innych okolicznościach nie mieli by szans na konfrontację. Tak rozpoczyna się – oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego – filmowa opowieść Bartosza Kruhlika.

Zrealizowany w ciągu zaledwie 14 dni zdjęciowych film w momencie premiery na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2019 roku zachwycił krytyków. – Oto film-koncept, rebus, wyzwanie. Cała akcja rozgrywa się w jednym miejscu, a czas trwania filmu równoważy się z czasem opowiadania historii. (...) Mocne, przejmujące, świetnie zrobione kino – zachwycał się Łukasz Maciejewski w recenzji dla portalu Onet.pl.

"Supernova", fot. Studio Munka-SFP

"Supernova" to jeden z najlepszych polskich debiutów tego roku i film, na który od początku do końca był pomysł. (...) Małe i skromne dzieło, które jest najeżone emocjami i pozbawione fałszu. Kawał dobrej roboty i produkcja, która zostanie ze mną na długo. Mocne i wstrząsające kino – pisał Krzysztof Połaski na łamach Telemagazynu.

– Debiutujący w kinie Bartosz Kruhlik (rocznik 1985), zachowując jedność czasu, miejsca i akcji, nakręca w „Supernovej” skomplikowany mechanizm dramatyczny. Robi to powoli i metodycznie, w wymiarze indywidualnym, jak i zbiorowym. Aż do finałowej eksplozji... – pisała Anita Piotrowska w Tygodniku Powszechnym.

Sile ekranowej opowieści Bartosza Kruhlika ulegli także jurorzy licznych festiwali. Pierwsza była Nagroda za debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Po niej przyszły kolejne, m.in. Wielki Jantar Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, Nagroda Główna w konkursie polskim Międzynarodowego Festiwalu „Off Camera” w Krakowie, Tarnowska Nagroda Filmowa, Złota Rybka ińskiego „Lata Filmowego”, Złota Taśma Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP oraz nominacje do Paszportu Polityki i Polskich Nagród Filmowych Orły.

"Supernova" zachwyciła też publiczność i jurorów festiwali filmowych w meksykańskim Monterrey, w Skopje, Tiranie, Dublinie, Pradze oraz indyjskim Pune. W listopadzie 2021 pula nagród powiększyła się o kolejną statuetkę – dla Najlepszego Filmu na 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Balinale.

"Supernova" powstała w ramach pierwszej edycji programu „60 Minut” realizowanego w Studiu Munka SFP. Program wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za produkcję odpowiadali: Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Koproducentem filmu jest Canal+ Polska.MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  22.11.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Karol Lindholm na fali
Koniec zdjęć do filmu "Słoń"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll