PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Powstaje muzyczny film dokumentalny o Adamie Jędrzejowskim, perkusiście jazzowym, który w „złotej epoce” polskiego jazzu na przełomie lat 50 i 60 XX. wieku współpracował z najwybitniejszymi instrumentalistami tamtego okresu w zespołach Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego.
W filmie będziemy towarzyszyć Adamowi Jędrzejowskiemu w studio w jego posiadłości w Ciechocinku, podczas prób z zespołem „Sunny Side”. Do muzyków dołączą gwiazdy polskiego jazzu, z którymi muzyk pracował na różnych etapach kariery: m.in. Michał UrbaniakZbigniew Namysłowski. Spotkanie przyjaciół po latach będzie okazją do opowiedzenia fascynującej historii polskiej szkoły jazzu. Film upamiętni także zmarłego na kilka dni przed rozpoczęciem zdjęć, wybitnego muzyka jazzowego i aranżera Wojciecha Karolaka.

Adam Jędrzejowski fot. Olaf Tryzna

W filmie zobaczymy również kolejne pokolenia polskich muzyków jazzowych. W warszawskim klubie jazzowym Jassmine ze swoim kwartetem wystąpi wybitny saksofonista, przedstawiciel średniego pokolenia jazzmanów Maciej Obara oraz klarnecista Joaquin Sosa, natomiast w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina zagra studencki Chopin University Big Band pod kierownictwem perkusisty Piotra Kostrzewy.

Muzycznym motywem przewodnim filmu jest popularny standard jazzowy „Our Love is Here to Stay” Georga Gershwina, który usłyszymy w wykonaniu muzyków biorących udział w filmie. Dodatkowo, w występach udział wezmą wokalistki Sonia Bohosiewicz oraz Dorota Miśkiewicz.


Od lewej Michał Urbaniak i Janusz Majewski /  fot. Olaf Tryzna

Film nawiązuje do dwóch dokumentalnych filmów Janusza Majewskiego zrealizowanych w latach 60.: „Opus Jazz” oraz „Jazz in Poland”, dziś bezcennych materiałów archiwalnych prezentujących najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych tamtego okresu. „Jazz Outsider” jest podsumowaniem motywów muzyki jazzowej i szerzej rozumianej „kultury jazzu” w twórczości reżysera.

Autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak. Za produkcję odpowiada Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Film powstaje w koprodukcji z firmą NBHW. Współfinansowanie zapewniają Polski Instytut Sztuki Filmowej i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Informacje na temat produkcji będą pojawiać się m.in. na profilu na Facebooku i Instagramie (@wfdif.chelmska21).

LK
WFDIF
Ostatnia aktualizacja:  17.11.2021
Zobacz również
ANIMATOR otwiera nabór filmów do konkursów
Startuje 28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll