Na polnej drodze kłóci się małżeństwo. On jest pijany, ona zmęczona jego uzależnieniem. Wraz z dwójką małych dzieci kobieta postanawia opuścić rodzinny dom, by zacząć nowe życie z dala od zapijaczonego męża. Ten dzień ma być dla obojga przełomowy. I będzie. Choć inaczej niż można się spodziewać...Tragiczny wypadek samochodowy przetnie losy ludzi, którzy w innych okolicznościach nie mieli by szans na konfrontację. Tak rozpoczyna się – oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego – filmowa opowieść Bartosza Kruhlika.
„Za tempo opowiadanej historii i grę z oczekiwaniami publiczności”, a także za „konsekwencję w dążeniu do satysfakcjonującego finału” – napisali jurorzy Balinale, uzasadniając zwycięski "Supernovej" werdykt.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Balinale, organizowany na rajskiej wyspie Bali, to największa i najstarsza międzynarodowa impreza filmowa w Indonezji. W tegorocznym międzynarodowym konkursie "Supernova" rywalizowała z produkcjami ze Stanów Zjednoczonych, Holandii, Francji, Norwegii i Indonezji. W składzie Jury znaleźli się: reżyserka i scenarzystka Nia Dinata, aktor Richard Oh oraz autorzy zdjęć Benny Kadarharianto i Anggi Frisca.
Kadr z filmu "Supernova", fot. Studio Munka-SFP
Festiwalowa kariera „Supernovej” to długie pasmo sukcesów i bogata kolekcja nagród. Na krajowym podwórku film uhonorowany został m.in. Nagrodą za debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Wielkim Jantarem Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, Nagrodą Główną w konkursie polskim Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych „Off Camera” w Krakowie, Tarnowską Nagrodą Filmową, Złotą Rybką Ińskiego Lata Filmowego oraz Złotą Taśmą Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP.
Bartosz Kruhlik nominowany był także do Paszportu Polityki oraz – aż w czterech kategoriach – do Polskich Nagród Filmowych Orły. „Supernovą” nagradzały także międzynarodowe gremia jurorskie oraz publiczność na festiwalach filmowych w meksykańskim Monterrey, w Skopje, Tiranie, Dublinie, Pradze oraz indyjskim Pune.
– Nasz film ma w sobie coś z thrillera – mówi o „Supernovej” Bartosz Kruhlik. – Bardzo dbaliśmy o psychologiczną wiarygodność postaci (...) Chcieliśmy osiągnąć efekt dokumentalnej surowości, będący może dalekim echem stylu braci Dardenne, których twórczość wywarła na mnie wielkie wrażenie. Niezwyczajna zwyczajność, która kryje tajemnicę – takie kino cenię i taka jest, mam nadzieję, "Supernova" – podkreśla reżyser.
Za produkcję „Supernovej” z ramienia Studia Munka SFP odpowiadali: Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Koproducentem filmu był Canal+ Polska. Obraz zrealizowany został w ramach pierwszej edycji programu „60 Minut” wspartego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.