PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  16.11.2021
„Supernova” podbiła 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Balinale. Rewelacyjny debiut Bartosza Kruhlika wraca z największej międzynarodowej imprezy filmowej w Indonezji bogatszy o nagrodę dla zwycięskiej fabuły. Produkcja Studia Munka SFP pokonała konkurentów ze Stanów Zjednoczonych, Holandii, Francji, Norwegii czy Indonezji.

Na polnej drodze kłóci się małżeństwo. On jest pijany, ona zmęczona jego uzależnieniem. Wraz z dwójką małych dzieci kobieta postanawia opuścić rodzinny dom, by zacząć nowe życie z dala od zapijaczonego męża. Ten dzień ma być dla obojga przełomowy. I będzie. Choć inaczej niż można się spodziewać...Tragiczny wypadek samochodowy przetnie losy ludzi, którzy w innych okolicznościach nie mieli by szans na konfrontację. Tak rozpoczyna się – oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego – filmowa opowieść Bartosza Kruhlika.


„Za tempo opowiadanej historii i grę z oczekiwaniami publiczności”, a także za „konsekwencję w dążeniu do satysfakcjonującego finału” – napisali jurorzy Balinale, uzasadniając zwycięski "Supernovej" werdykt.


Międzynarodowy Festiwal Filmowy Balinale, organizowany na rajskiej wyspie Bali, to największa i najstarsza międzynarodowa impreza filmowa w Indonezji. W tegorocznym międzynarodowym konkursie "Supernova" rywalizowała z produkcjami ze Stanów Zjednoczonych, Holandii, Francji, Norwegii i Indonezji. W składzie Jury znaleźli się: reżyserka i scenarzystka Nia Dinata, aktor Richard Oh oraz autorzy zdjęć Benny Kadarharianto i Anggi Frisca.


Kadr z filmu "Supernova", fot. Studio Munka-SFP


Festiwalowa kariera „Supernovej” to długie pasmo sukcesów i bogata kolekcja nagród. Na krajowym podwórku film uhonorowany został m.in. Nagrodą za debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Wielkim Jantarem Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, Nagrodą Główną w konkursie polskim Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych „Off Camera” w Krakowie, Tarnowską Nagrodą Filmową, Złotą Rybką Ińskiego Lata Filmowego oraz Złotą Taśmą Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP.


Bartosz Kruhlik nominowany był także do Paszportu Polityki oraz – aż w czterech kategoriach – do Polskich Nagród Filmowych Orły. „Supernovą” nagradzały także międzynarodowe gremia jurorskie oraz publiczność na festiwalach filmowych w meksykańskim Monterrey, w Skopje, Tiranie, Dublinie, Pradze oraz indyjskim Pune.


 Nasz film ma w sobie coś z thrillera – mówi o „Supernovej” Bartosz Kruhlik. – Bardzo dbaliśmy o psychologiczną wiarygodność postaci (...) Chcieliśmy osiągnąć efekt dokumentalnej surowości, będący może dalekim echem stylu braci Dardenne, których twórczość wywarła na mnie wielkie wrażenie. Niezwyczajna zwyczajność, która kryje tajemnicę – takie kino cenię i taka jest, mam nadzieję, "Supernova" – podkreśla reżyser.


Za produkcję „Supernovej” z ramienia Studia Munka SFP odpowiadali: Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Koproducentem filmu był Canal+ Polska. Obraz zrealizowany został w ramach pierwszej edycji programu „60 Minut”  wspartego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  22.11.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Startuje 28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima
"Żeby nie było śladów" i "Jutro czeka nas długi dzień" z nagrodami w Chicago
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll