PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
"Ucieczka na srebrny glob" jest filmem nie tylko o Andrzeju Żuławskim i "Na srebrnym globie". To także opowieść o jego relacji z Małgorzatą Braunek. Premiera 12 listopada.
Na przełomie lat 60. i 70. oczy wszystkich były skierowane właśnie na nich. Młody, niezwykle obiecujący reżyser, asystent Andrzeja Wajdy, czyli Andrzej Żuławski oraz równie utalentowana, słynąca ze świetnego stylu i magnetycznej osobowości aktorka Małgorzata Braunek. On do Warszawy z Paryża przyjechał jednym z pierwszych w naszym kraju Porsche. Między innymi o ich miłości opowiada film „Ucieczka na srebrny glob” Kuby Mikurdy, który już od dzisiaj, 12 listopada, można zobaczyć w kinach.

– Jest koniec lat 60. Pracuję jako asystent Kuby Morgensterna przy serialu „Kolumbowie”. Pył, kurz, wszyscy jesteśmy usmarowani. Nagle patrzę i myślę, czy to fatamorgana? Widzę nieprawdopodobne zjawisko, czyli najpiękniejszą parę PRL-u. Andrzej Żuławski i Małgosia Braunek. Zwiewni, pięknie, kolorowo ubrani, młodzi. On arcyprzystojny a ona arcypiękna. W tej kurzawce, w tym pocie, w tym wszystkim, nagle wszyscy zamilkliśmy. Oni weszli, zrobili wrażenie i po pięciu minutach ich już nie było — wspomina tę wyjątkową parę reżyser Janusz Zaorski.

Wydawało się, że cały świat stoi przed nimi otworem. W 1971 roku na świat przychodzi Xawery, a Małgorzata Braunek, która w ciąży zagrała jeszcze w filmie „Diabeł” Żuławskiego, już wie, że dla sztuki jej mąż jest w stanie zrobić wszystko, co ją poważnie niepokoi. Kiedy ówczesne władze zobaczyły niezwykle okrutny i brutalny film, postanowiły zmusić obiecującego reżysera do wyjazdu z Polski. Pod stolikiem w kawiarni dostał paszport i polecenie, żeby do końca kolejnego dnia opuścił granice kraju. Przymusowa, kilkuletnie emigracja stała się początkiem końca małżeństwa. W rozpaczy po odejściu żony, Żuławski rzucił się w wir pracy nad filmem „Na srebrnym globie”, który mógł wyprzedzić swoim powstaniem „Gwiezdne Wojny” i stać się pierwszą europejską superprodukcją science-fiction.

O losach pełnego dramatycznych zwrotów akcji życia Andrzeja Żuławskiego, małżeństwie z Braunek, ale przede wszystkich, o jednej z największych tajemnic polskiego kina, czyli filmie „Na srebrnym globie”, opowiada najnowszy projekt Kuby Mikurdy, obsypany nagrodami na tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity – „Ucieczka na srebrny glob”.

Mikurda poszukuje odpowiedzi, dlaczego władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed zakończeniem zdjęć? Czy zdecydowały o tym względy ekonomiczne, polityczne, artystyczne czy osobiste? Pozostał film-legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata, podobnie jak emocje ekipy, równie silne dzisiaj co czterdzieści lat temu.

LK
Against Gravity
Ostatnia aktualizacja:  12.11.2021
Zobacz również
Trwają zdjęcia do filmu "Rój" z Romą Gąsiorowską i Erykiem Lubosem
Drugi sezon "Kontroli" w Playerze w grudniu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll