PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
XV Dolnośląski Konkurs Filmowy został rozstrzygnięty. Dofinansowanie do produkcji otrzymały cztery filmy, w tym trzy fabuły i jeden dokument. Filmy zostały wyłonione spośród 10 złożonych projektów. Budżet tegorocznej edycji wyniósł 430 000 złotych, a koproducentem dofinansowanych filmów będzie Dolnośląskie Centrum Filmowe.
Dofinansowanie w tegorocznej XV edycji Dolnośląskiego Konkursu Filmowego otrzymały cztery filmy:

"Wariaci", reż. Jan Jakub Kolski, prod. Wytwórnia Doświadczalna – 215 000 zł (film fabularny)
"Dziennik z wycieczki", reż. Rafał Kapeliński, prod. Domino Film – 100 000 zł (film fabularny)
"Święty", reż. Sebastian Buttny, prod. IKH Pictures Production – 90 000 zł (film fabularny)
"Kosmiczna", reż. Paulina Skibińska, prod. Parallax Film – 25 000 zł (film dokumentalny) .

"Wariaci" Jana Jakuba Kolskiego, to klasyczne kino drogi z tłem kryminalnym, w którym zobaczymy Eryka Lubosa i Karolinę Rzepę, a film będzie realizowany między innymi na Dolnym Śląsku. "Dziennik z wycieczki" to wzruszająca opowieść o ludziach, którzy poszukują lepszej strony życia w szarych czasach PRL, biorąc udział w zakładowej wycieczce do Budapesztu. "Święty" jest filmem detektywistyczno-kryminalnym, inspirowanym autentycznymi wydarzeniami z 1986 roku – historią kradzieży rzeźby św. Wojciecha z Katedry Gnieźnieńskiej, którego postprodukcja realizowana będzie na Dolnym Śląsku. Z kolei dokument "Kosmiczna" Pauliny Skibińskiej, portretujący najlepszą polską saneczkarkę młodego pokolenia Natalię Wojtuściszyn, ma szansę pokazać nie tylko potencjał sportów zimowych z nieco innej perspektywy, ale również niesportowe aspekty życia mistrzyni.

– Cieszę się, że udało się rozstrzygnąć tegoroczną edycję regionalnego funduszu filmowego mimo trudnych pandemicznych okoliczności. W ubiegłym roku dysponowaliśmy kwotą 500 000 zł ze środków Gminy Wrocław, w tym roku taką samą kwotę fundusz otrzymał z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Mam nadzieję, że w 2022 wrócimy do modelu funduszu opartego o połączone środki obu tych samorządów. Ta dobra współpraca i solidarny udział obydwu samorządów w tworzeniu budżetu funduszu filmowego były  podstawą dotychczasowych sukcesów Wrocławia i Dolnego Śląska we wspieraniu wartościowej produkcji filmowej. Ostatnie osiągnięcia naszych koprodukcji na festiwalu w Gdyni pokazują, że nasz region ma niezwykły filmowy potencjał, który warto wspierać i promować. Ze statuetkami z tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wrócił film „Sonata” Bartosza Blaschke, który otrzymał nagrodę publiczności, a za debiut aktorski doceniony został Michał Sikorski. Łukasz Grzegorzek został natomiast nagrodzony za reżyserię „Mojego wspaniałego życia”. Kolejnym naszym sukcesem jest rosnące z roku  na rok zainteresowanie wrocławskimi i dolnośląskimi lokacjami,  w tym takich podmiotów jak Netflix, który na Dolnym Śląsku produkuje m.in. seriale  „Wielka woda” czy  „Królowa” – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

W tegorocznej edycji Konkursu producenci wystąpili o dofinansowanie w wysokości łącznie ponad 2 500 000 zł. Na XV Dolnośląski Konkurs Filmowy wpłynęło 10 projektów: 6 filmów fabularnych, 3 projekty dokumentalne i 1 projekt animowany. Na etapie oceny formalnej wniosków 1 projekt został wycofany przez producenta. Do oceny eksperckiej skierowano 9 projektów, z których 1 film nie otrzymał minimum kwalifikacyjnego. Podejmując decyzję o przyznanych wkładach koprodukcyjnych komisja kierowała się opiniami ekspertów, strukturą finansowania projektów, udziałem dolnośląskich twórców i firm w produkcji, wysokością kwoty deklarowanej przez producentów do wydatkowania na terenie województwa dolnośląskiego, związkiem tematyki filmów z Dolnym Śląskiem, dotychczasowym dorobkiem producenta i reżysera w tym rezultatami artystycznymi i ekonomicznymi ich poprzednich realizacji i spodziewanym efektem promocyjnym filmu dla województwa dolnośląskiego.

WRÓB
DCF
Ostatnia aktualizacja:  13.01.2022
Zobacz również
Kto wygrał konkurs scenariuszowy SCRIPT WARS?
Nagrodzone Złotymi Lwami "Wszystkie nasze strachy" na ekranach kin
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll