Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Nie żyje Andrzej Zaorski, aktor, satyryk i współtwórca słuchowisk radiowych i telewizyjnych, m.in. "Polskiego zoo". Grał m.in. w „Piłkarskim pokerze”, „Matce Królów” i telewizyjnej „Lalce”. Miał 78 lat.
Andrzej Zaorski urodził się w 17 grudnia 1942 r. w Piaskach. W oficjalnych dokumentach figurowała inna data (7 stycznia 1943 r.), jednak artysta uznawał ją za błąd urzędniczy.
W 1964 r. ukończył studia na
Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W 1965 r. debiutował w
warszawskim teatrze Współczesnym. Potem występował na scenach Powszechnego (1966-69), Narodowego (1969-71), Ateneum (1971-76), Kwadratu (1978-80), w kabaretach "U Lopka", "Pod
Egidą", "Tu 60-tka" i "Kaczuch Show".
W filmie zadebiutował dużą rolą w dramacie z życia górników „Pięciu”. Miał na koncie aktorskie występy m.in. w "Małżeństwie z rozsądku" Stanisława Barei, "Matce Królów”, "Barytonie" i "Piłkarskim pokerze” Janusza Zaorskiego, serialach "Kolumbowie", „Lalka” (rola Juliana Ochockiego) i "Samo życie". Uwagę zwróciła także jego rola porucznika Kręglickiego w „Westerplatte” (1967) Stanisława Różewicza. Grał też m.in. w „Marysi i Napoleonie”, „Stawce większej niż życie”, „Na dobranoc”, „Raju na ziemi”, „Gwieździe wytrwałości”, „Bolesławie Śmiałym”, „Ile jest życia”, „Zezem”, „Domu”.
W latach siedemdziesiątych
uczestniczył w produkcjach programów telewizyjnych (m.in.
Gallux Show, Studio Gama) oraz radiowych (60 minut na godzinę). Popularność przyniosły mu m.in. występy w powieści radiowej "W Jezioranach", a także w "Małżeństwie z rozsądku", "Panu Tadeuszu" (w reż. Adama Hanuszkiewicza), "Stawce większej niż życie". W latach 1970-71
wraz z bratem Januszem opracowywał radiowy "Kabarecik Reklamowy".
Współtworzył także scenariusz do jego debiutanckiego filmu "Na dobranoc"
z 1970 r. W 1981 na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zaśpiewał "Piosenkę o krótkiej pamięci":
W latach 1991–1993 współtworzył telewizyjny cykl "Polskie
zoo", znany program satyryczny, emitowany w I programie Telewizji Polskiej. W 1991
r. otrzymał nagrodę Wiktora (dla osobowości telewizyjnej)
W 2004 roku przeszedł udar, a dwa lata później opisał swoje przeżycia w autobiografii "Ręka, noga, mózg na ścianie". Po udarze miał problemy z mówieniem, o których opowiedział m.in. w kampanii fundacji "Chcę powiedzieć".
W 2012 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej i za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce".
Andrzej Zaorski zmarł w niedzielę 31 października. Informację o jego śmierci potwierdził jego brat Janusz Zaorski.
"Cudowny aktor. Cudowny satyryk. Cudowny kumpel. Jeden z najulubieńszych
moich przyjaciół. Nie wspomnę ile razy płakałem ze śmiechu z Jego
żartów, kalamburów, bon motów" - napisał na Facebooku Wiktor Zborowski. "Król humoru, bez niego świat kalamburu już nigdy nie będzie taki sam" - pożegnał kolegę wybitny reżyser Jerzy Antczak.
LK
SFP/PAP
Ostatnia aktualizacja: 1.11.2021
Zapisy na 6. edycję Młodzieżowych Warsztatów Reportażu
Znamy program Cinemaforum!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024