PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  31.10.2021
Nie żyje Andrzej Zaorski, aktor, satyryk i współtwórca słuchowisk radiowych i telewizyjnych, m.in. "Polskiego zoo". Grał m.in. w „Piłkarskim pokerze”, „Matce Królów” i telewizyjnej „Lalce”. Miał 78 lat.
Andrzej Zaorski urodził się w 17 grudnia 1942 r. w Piaskach. W oficjalnych dokumentach figurowała inna data (7 stycznia 1943 r.), jednak artysta uznawał ją za błąd urzędniczy.

W 1964 r. ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W 1965 r. debiutował w warszawskim teatrze Współczesnym. Potem występował na scenach Powszechnego (1966-69), Narodowego (1969-71), Ateneum (1971-76), Kwadratu (1978-80), w kabaretach "U Lopka", "Pod Egidą", "Tu 60-tka" i "Kaczuch Show".

W filmie zadebiutował dużą rolą w dramacie z życia górników „Pięciu”. Miał na koncie aktorskie występy m.in. w "Małżeństwie z rozsądku" Stanisława Barei, "Matce Królów”, "Barytonie" i "Piłkarskim pokerze” Janusza Zaorskiego, serialach "Kolumbowie", „Lalka” (rola Juliana Ochockiego) i "Samo życie". Uwagę zwróciła także jego rola porucznika Kręglickiego w „Westerplatte” (1967) Stanisława Różewicza. Grał też m.in. w „Marysi i Napoleonie”, „Stawce większej niż życie”, „Na dobranoc”, „Raju na ziemi”, „Gwieździe wytrwałości”, „Bolesławie Śmiałym”, „Ile jest życia”, „Zezem”, „Domu”.

W latach siedemdziesiątych uczestniczył w produkcjach programów telewizyjnych (m.in. Gallux Show, Studio Gama) oraz radiowych (60 minut na godzinę). Popularność przyniosły mu m.in. występy w powieści radiowej "W Jezioranach", a także w "Małżeństwie z rozsądku", "Panu Tadeuszu" (w reż. Adama Hanuszkiewicza), "Stawce większej niż życie". W latach 1970-71 wraz z bratem Januszem opracowywał radiowy "Kabarecik Reklamowy". Współtworzył także scenariusz do jego debiutanckiego filmu "Na dobranoc" z 1970 r. W 1981 na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zaśpiewał "Piosenkę o krótkiej pamięci":



W latach 1991–1993 współtworzył telewizyjny cykl "Polskie zoo", znany program satyryczny, emitowany w I programie Telewizji Polskiej. W 1991 r. otrzymał nagrodę Wiktora (dla osobowości telewizyjnej)

W 2004 roku przeszedł udar, a dwa lata później opisał swoje przeżycia w autobiografii "Ręka, noga, mózg na ścianie". Po udarze miał problemy z mówieniem, o których opowiedział m.in. w kampanii fundacji "Chcę powiedzieć".

W 2012 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej i za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce".

Andrzej Zaorski zmarł w niedzielę 31 października. Informację o jego śmierci potwierdził jego brat Janusz Zaorski.

"Cudowny aktor. Cudowny satyryk. Cudowny kumpel. Jeden z najulubieńszych moich przyjaciół. Nie wspomnę ile razy płakałem ze śmiechu z Jego żartów, kalamburów, bon motów" - napisał na Facebooku Wiktor Zborowski. "Król humoru, bez niego świat kalamburu już nigdy nie będzie taki sam" - pożegnał kolegę wybitny reżyser Jerzy Antczak. 
LK
SFP/PAP
Ostatnia aktualizacja:  1.11.2021
Zobacz również
Zapisy na 6. edycję Młodzieżowych Warsztatów Reportażu
Znamy program Cinemaforum!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll