PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa, organizator takich wydarzeń jak Sopot Film Festival czy Kino Letnie w Orłowie zaprasza na IV edycją przeglądu filmowego Dni Krytyki Filmowej w Gdyni. Wydarzenie, które pierwotnie miało odbyć się w kwietniu, przez pandemię ostatecznie realizowane będzie w dniach 26-29 października 2021. W tym roku pokazy odbędą się przede wszystkim w kinie.

Główną ideą imprezy jest połączenie pokazów filmowych z prelekcjami i dyskusjami znawców kina, dając publiczności możliwość wymiany poglądów i dyskusji na temat sztuki filmowej. Formuła przeglądu ma zachęcać do świadomego odbioru dzieła filmowego i jego krytycznego oglądu, polemiki i twórczego dyskursu z krytykami.

 

W przeglądzie co roku prezentowane są wybitne tytuły kina autorskiego prezentowane na najważniejszych festiwalach filmowych w Polsce i na świecie, takich jak Cannes, Berlinale, Wenecja i Gdynia. W tym roku będę to również świetne filmy, które przez pandemię krócej można był oglądać w kinach. Będą to: "Sweat" najnowszy film Magnusa von Horna, który był jedynym polskim filmem w oficjalnej selekcji ubiegłorocznego Cannes oraz zdobywcą Srebrnych Lwów na ubiegłorocznej onlinowej wersji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, opowiadający o kilku dniach z życia internetowej influencerki; "Śniegu już nigdy nie będzie" ostatni film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, który miał swoją premierę na ubiegłorocznym Festiwalu w Wenecji i był polskim kandydatem do Oscara; grecki film „Niepamięć”w reż. Christosa Nikou, również prezentowany na Festiwalu w Wenecji, współczesna i jednocześnie wybiegająca w przyszłość opowieść o epidemii amnezji. W programie również dwa bardzo mocne tytuły – francusko-meksykański „Nowy porządek” Michela Franco, wstrząsająca, dystopijna wizja przyszłości społecznej rewolty, która nagrodzona została Srebrnymi Lwami na ubiegłorocznym Festiwalu w Wenecji oraz „Berlin Alexanderplatz”hipnotyzująca, kryminalna opowieść o nielegalnym imigrancie z Afryki, który przekracza kolejne kręgi przestępczej stolicy Niemiec, prezentowana w konkursie głównym Berlinale oraz nominowana w czterech kategoriach do Europejskich Nagród Filmowych. Z nowości przedpremierowo zaprezentowany zostanie nowy film Łukasza Grzegorzka „Moje wspaniałe życie”, za który otrzymał nagrodę za reżyserię na tegorocznym FPFF w Gdyni, historia o dorosłej kobiecie, która nie chce być już grzeczną dziewczynka, wspaniale zagrana przez Agatę Buzek.

 

„Dni Krytyki mają być przestrzenią do rozmów nie tylko o kinie ale też świecie i tematach, które w tych filmach są poruszane. Zaprezentujemy sześć świetnych filmów pełnometrażowych, o których będziemy rozmawiać ze znawcami kina - krytykami i dziennikarzami. Gośćmi przeglądu będą dziennikarki Magdalena Felis i Małgorzata Muraszko orazkrytycy filmowi Łukasz Maciejewskii Błażej Hrapkowicz. Wszystkie pokazy oraz spotkania odbędą się w tradycyjnej formie w sali kinowej. Tylko niewielka część programu dostępna będzie online – mówi Anna Kądziela-Grubman, Dyrektor Programowa Stowarzyszenia i pomysłodawczyni przeglądu.

 

Pokazy filmowe i dyskusje odbędą się w Gdyńskim Centrum Filmowym. Wybrane filmy będą dostępne równolegle za pośrednictwem strony przeglądu TUTAJ .

 

MR
Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa
Ostatnia aktualizacja:  21.10.2021
Zobacz również
Druga edycja festiwalu filmowego na Kujawach
Świetny wynik "Czarnego Młyna". Nadzieja dla kina familijnego?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll