PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Ukraina! 6. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 12-18 listopada w warszawskiej Kinotece, a od 11 do 21 listopada najlepsze ukraińskie filmy oraz spotkania z twórcami zaprezentowane zostaną również w wersji online. Ponadto w tym roku festiwal po raz pierwszy zagości w największych miastach Polski. Pełen program festiwalu oraz bilety na pokazy są już dostępne.
Ostatnie lata to najbardziej owocny czas w kinematografii ukraińskiej od momentu odzyskania niepodległości w 1991 roku. Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów.

W tym roku organizatorzy zaprezentują najnowsze i najlepsze dokonania ukraińskiej kinematografii, a festiwal zostanie poszerzony także o pokazy filmów z krajów sąsiadujących z Ukrainą i Polską. W programie znajdzie się szereg wydarzeń towarzyszących, takich jak zajęcia dla dzieci, debaty, wystawa, spotkania z ukraińskimi twórcami filmowymi. Przypomniane zostaną również filmy, które otrzymały nagrodę publiczności podczas poprzednich edycji festiwalu.

W tegorocznym programie głównym znalazły się najlepsze i najnowsze ukraińskie filmy. Jednym z nich jest "Nosorożec" w reżyserii Olega Sencowa, pokazywany premierowo na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Oleg Sencow to ukraiński reżyser skazany przez wojskowy sąd Rosji na 20 lat łagru za rzekomą działalność terrorystyczną. Od pierwszej edycji organizatorzy festiwalu zwracali uwagę publiczności na trudną sytuację reżysera, a także zachęcali do wsparcia kampanii na rzecz jego uwolnienia. W ramach poprzednich odsłon festiwalu pokazane zostały filmy “Gracz” w reżyserii Sencowa oraz film dokumentalny „Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow“ Askolda Kurova, który zdobył nagrodę publiczności w 2017 r. Sencow był wspierany przez europejskie środowisko filmowe, które walczyło o jego uwolnienie. 7 września 2019 roku podczas wymiany więźniów reżyser został zwolniony z więzienia.
 
W programie tegorocznej edycji znalazł się także ukraiński kandydat do Oscara 2022 – film "Złe drogi" w reżyserii Natalii Worożbyt. Film zdobył nagrodę Verona Film Club Award w trakcie Międzynarodowego Tygodnia Krytyki w Wenecji.

Na festiwalu pokazany zostanie też nagrodzony na festiwalu w Berlinie odważny film reżyserki Kateryny Hornostai "Przystanek Ziemia". To radykalne, autentyczne i wrażliwe spojrzenie na radzenie sobie z emocjonalnymi zawirowaniami związanymi z oczekiwaniem na wejście w dorosłe życie. Masza (Maria Fedorczenko), Jana i Senia to trzy przyjaciółki u progu ukończenia szkoły średniej. Introwertyczna Masza postrzega siebie jako outsiderkę. Podczas gdy stara się przetrwać intensywny okres przedmaturalny, zakochuje się, co zmusza ją do opuszczenia strefy komfortu. Debiutująca ukraińska reżyserka Kateryna Hornostaj przedstawia głęboko osobistą, zjawiskową i poetyczną opowieść o odkrywaniu siebie i cierpliwości, jakiej to wymaga. Film pokazywany był na tegorocznym Berlinale, gdzie wygrał sekcję Generation14+ , jest także laureatem nagrody Grand Prix Festiwalu Międzynarodowego Filmowego w Odessie.

Na festiwalu nie zabraknie także filmów dokumentalnych. Jednym z nich jest "Ziemia Iwana" w reżyserii Andrija Łyseckiego, zdobywca nagrody dla najlepszego filmu podczas Międzynarodowego Festiwalu Praw Człowieka Docudays UA. Jego bohaterem jest Iwan Prychodko jest jednym z ostatnich artystów ludowych na Ukrainie. Jest samoukiem, mieszka na wsi, a wszystko, co wychodzi spod jego pędzli, to sztuka naiwna i szczera. Pewnego dnia obrazy Iwana zostają zaproszone na wystawę do Arsenału Sztuki, głównego centrum wystawienniczego kraju. Czy Iwan zamieni swoją małą wiejską chatkę na pełne przepychu życie w mieście, towarzystwo krytyków i agentów sztuki? Wystawę prac Iwana Prychodko będzie można zobaczyć podczas warszawskiej edycji festiwalu w Kinotece.

Szósta odsłona festiwalu będzie pierwszą, podczas której zorganizowany zostanie konkurs na najlepszy film krótkometrażowy. To doskonała okazja do prezentacji młodych, niezależnych twórców, którzy związani są z polską i ukraińską kinematografią. Spośród zgłoszeń wyłonionych zostało 20 filmów, zarówno fabularnych, dokumentalnych, jak i animowanych, zrealizowanych przez twórców z Polski i Ukrainy.

W ciągu ostatnich lat festiwal filmowy Ukraina! stał się rozpoznawalnym wydarzeniem dla mieszkańców Warszawy oraz Lublina, gdzie w 2019 roku odbyła się pierwsza replika festiwalu. W tym roku, po raz pierwszy w historii wydarzenia, odbędzie się ono także w największych miastach Polski.

Już 22 października pierwsze repliki w ramach tegorocznej edycji rozpoczną się we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty (22-28.10) oraz toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej (22-24.10). W tym roku festiwal odwiedzi także:

ŁÓDŹ – ŁDK, Kino Perspektywa (5-7.11)
GORZÓW WIELKOPOLSKI – Kino 60 Krzeseł (11-17.11)
KRAKÓW – Kino Pod Baranami (12-18.11)
GDAŃSK  – Kino Żak (12-18.11)
BIAŁYSTOK  – Kino Forum (12-17.11)
KATOWICE  – Kino Światowid (19- 28.11)
POZNAŃ – Kino Muza (25.11-2.12)
LUBLIN – Centrum Kultury (3-5.12)
KRAKÓW – Kino Paradox  (9-12.12)
 
Od 11 do 21 listopada filmy z tegorocznego repertuaru będą dostępne na platformie mojeekino.pl. Dzięki temu widzowie z całej Polski będą mogli zobaczyć najnowsze i najlepsze dokonania ukraińskiej kinematografii pokazywane podczas szóstej odsłony festiwalu.

Program warszawskiej odsłony festiwalu oraz bilety na seanse dostępne są na stronach www.ukrainaff.com oraz www.kinoteka.pl.

KARNETY (do 7.11.2021):
Wszystkie seanse festiwalu (bez gali otwarcia) - 115 zł
Wszystkie seanse festiwalu (w tym gala otwarcia) -  130 zł   

BILETY
Normalny 19 zł    Ulgowy 15 zł (pt-nd, wt, czw)
Normalny 15 zł    Ulgowy 14 zł  (pn)
Normalny 16 zł    Ulgowy 14 zł  (śr)
Gala otwarcia     25 zł
Gala zamknięcia    20 zł
Misiowy Poranek    15 zł
LK
Ukraiński Festiwal Filmowy
Ostatnia aktualizacja:  13.10.2021
Zobacz również
John Waters gościem specjalnym 12. American Film Festival
"Krafftówna w krainie czarów" otwiera krakowski przegląd filmów dokumentalnych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll