PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W dniach 14-17 października 2010 Gdańsk będzie ponownie gościć filmy animowane z całego świata, które zaprezentowane zostaną w ramach siódmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych – Animafest Gdańsk 2021. Na widzów czekać będą projekcje kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych, pokazy filmów pełnometrażowych, ekranizacje bajek dla dzieci, warsztaty i spotkania z gośćmi.
Gdański festiwal animacji to pokazy najlepszych filmów animowanych z całego świata, filmowe konkursy, spotkania z wybitnymi postaciami świata animacji czy edukacyjne warsztaty. Na Festiwalu można obejrzeć animacje artystyczne i pozycje ambitne, w tym filmy zrealizowane w klasycznej, rysowanej technice animacji, która wobec wszechobecnej techniki komputerowej odchodzi powoli w zapomnienie. Na festiwalu pojawią się pokazy premierowe zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych widzów. Do sekcji konkursowych festiwalu w tym roku zgłoszono rekordowe 2553 animacje, z czego do festiwalowej selekcji trafiło 68 filmów.

W tym roku na widzów czeka również obszerne pasmo Antologia Polskiej Animacji wraz ze spotkaniami z twórcami i przedstawicielami polskich studiów animacji i twórcami. W tym m.in. z Mariuszem Wilczyńskim, studiem animacji Grupa Smacznego, które współtworzyło m.in. serial „Kajko i Kokosz”, oskarowym Breakthru Films, w którym powstaje nowa pełnometrażowa animacja „Chłopi”, a także z Katarzyną Warzechą, laureatką kilkudziesięciu nagród i wyróżnień za animowany dokument „We have one heart”.

Festiwal chce przypominać, że animacje to nie tylko filmy dla dzieci, a te dla młodego widza to nie tylko superprodukcje z amerykańskich studiów filmowych. W konkursie pełnometrażowych filmów animowanych znalazły się tytuły nagradzane i prezentowane na Festiwalu w Cannes, Sundance, Annecy, nominowane do Oskara, Złotych Globów i Europejskich Nagród Filmowych, a w tym m.in. duńsko-szwedzko-francuski „Flee”, reż. Jonas Poher Rasmussen – animowany dokument, który wygrał tegoroczny konkurs międzynarodowy festiwalu Sundance, „Sekret Wilczej Gromady”, reż. Tomm Moore, Ross Stewart, autorów przepięknych „Sekretów Morza” i „Sekretu Księgi z Kells” oraz filipiński „Hayop Ka!” reż. Avid Liongoren, pierwsza animacja z tego kraju, która trafiła w tym roku do prestiżowego festiwalu w Annecy.

Filmy w konkursie głównym festiwalu oceni Jury w składzie Mariusz Wilczyński, autor filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, Katarzyna Warzecha, reżyserka animowanego dokumentu „We Have One Heart” oraz Robert Jaszczurowski, reżyser, producent i współzałożyciel studia animacji Grupa Smacznego / GS Animation.

Natomiast w konkursie krótkometrażowych animacji najlepsze filmy w czterech sekcjach: fabuła, teledysk, eksperyment/impresja ora film dla dzieci oceni tradycyjnie festiwalowa publiczność, głosując po każdym pokazie.

Poza filmami konkursowymi na widzów czekają pełnometrażowe animacje zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Przedpremierowo zobaczyć będzie można prezentowany w tym roku na festiwalu w Cannes „Belle” japońskiego mistrza anime Mamoru Hosody, który był oklaskiwany po swojej premierze aż przez 14 minut, co w Cannes zdarza się niezwykle rzadko. Kolejną pełnometrażową propozycją dla całej rodziny będą przedpremierowy „Dziki zachód Calamity Jane”, nagrodzony w ubiegłym roku na festiwalu w Annecy, jednym z najważniejszych festiwali kina animowanego na świecie. Dla najmłodszych widzów, w wieku od lat 4, organizatorzy przygotowali pokazy filmów „Filonek Bezogonek” – adaptację serii książek o tym samym tytule oraz klasyczne polskie bajki „Proszę Słonia” Witolda Giersza z 1978 roku, „Tato nie bój się dentysty” czyli kinowa wersja serialu „Piesek w kartkę” z 1985 roku w reżyserii Zofii Ołdak oraz filmów z „Basia” i „Mami Fatale”.

- W ramach pokazów z cyklu Antologia Polskiej Animacji pokażemy filmy krótkometrażowe dawnych mistrzów: Jana Lenicy i Witolda Giersza, filmy z programu Młoda Polska Animacja realizowanego w Studiu Munka z okresu ostatnich 10 lat, filmy polsko-brytyjskiego studia animacji Breakthru Films, w którym powstał oskarowy „Piotruś i Wilk” oraz najlepszy polski film Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni z 2020 roku czyli „Zabij to i wyjedź z tego Miasta” Mariusza Wilczyńskiego, z którym odbędzie się spotkanie po projekcji – mówi Michał Grubman, pomysłodawca i Dyrektor Festiwalu Animacji.

- W repertuarze naszego Festiwalu jak zawsze dominują animacje artystyczne i pozycje ambitne. Chcemy naszą imprezą przypominać, że filmy animowane są nie tylko dla dzieci, a z kolei animacje dla dzieci to nie tylko superprodukcje Disneya, Pixara czy innych hollywoodzkich wytwórni. Wybieramy filmy o innych walorach artystycznych, zrealizowane przede wszystkim w klasycznej, rysowanej technice animacji, która wobec wszechobecnej techniki komputerowej 3D odchodzi powoli w zapomnienie – mówi Anna Kądziela-Grubman, Dyrektor Programowa Festiwalu.

Festiwal potrwa cztery dni, od 14 do 17 października a jego głównym celem jest promocja filmu animowanego, będącego nie tylko rozrywką dla najmłodszego widza, ale również gatunku, który od dłuższego czasu porusza ważne tematy społeczne czy polityczne. Pomysłodawcą Festiwalu jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa, organizator takich imprez jak Sopot Film Festival czy Dni Krytyki Filmowej w Gdyni.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Gdańsku współfinansowany jest ze środków Miasta Gdańska, środków Województwa Pomorskiego oraz Środków Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”

Bilety w cenach od 10 do 14 zł oraz karnety w cenie 80 zł dostępne są w przedsprzedaży na stronie festiwalu www.animafest.pl. Na wybrane punkty programu – wstęp wolny.

Czwartek, 14.10.2021

KINO WATRA (Dom Harcerza, ul. Za Murami 2-10, Gdańsk)

14:00 Mistrzowie polskiej animacji: Jan Lenica, 50 min 15+ wstęp wolny
15:00 Konkurs krótkich metraży: Animowane teledyski, 80 min 15+
17:00 Konkurs krótkich metraży: Krótka fabuła, 100 min 15+
19:15 HAYOP KA! (HAYOP KA! The Nimfa Dimaano Story), 73 min 15+
21:00 Miasto zaginionych rzeczy (City of Lost Things), 91 min 15+

Piątek, 15.10.2021

KINO WATRA (Dom Harcerza, ul. Za Murami 2-10, Gdańsk)

12:00 Konkurs krótkich animacji dla dzieci, 70 min (tylko grupy zorganizowane, rezerwacje info@animafest.pl) 5+
14:00 Mistrzowie polskiej animacji: Witold Giersz, 50 min 15+ wstęp wolny
15:00 Konkurs krótkich metraży: Eksperyment/impresja, 80 min 15+
16:45 Alephia 2053, 60 min 15+
18:00 Nos lub spisek odmieńców (The Nose or Conspiracy of Mavericks), 89 min 15+
20:00 Młoda Polska Animacja – filmy ze Studia Munka, 100 min + spotkanie z Katarzyną Warzechą (We Have one Heart) 15+ wstęp wolny

Sobota, 16.10.2021

KINO WATRA (Dom Harcerza, ul. Za Murami 2-10, Gdańsk)

10:00 Klasyka polskich bajek: Proszę słonia, 63 min 4+
11:30 Konkurs filmów dla dzieci – edycja 2020, 80 min 4+
13:15 Filonek Bezogonek, 67 min 5+
15:00 Konkurs krótkich metraży: Krótka fabuła, 107 min 15+
17:15 Konkurs krótkich metraży: Eksperyment/impresja, 80 min 15+
19:00 Alephia 2053, 60 min 15+
20:30 Konkurs krótkich metraży: Animowane teledyski, 85 min 15+

MULTIKINO GDAŃSK (SALA NR 10), Aleja Zwycięstwa 14, Gdańsk

15:00 Sekret Wilczej Gromady (WollfWalkers), 102 min 6+
17:00 Przeżyć (Flee), 90 min 15+
18:45 Zabij to i wyjedź z tego miasta, 80 min + spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim 15+

Niedziela 17.10.2021

KINO WATRA (Dom Harcerza, ul. Za Murami 2-10, Gdańsk)

10:00 Klasyka polskich bajek: Tato nie bój się dentysty, 70 min 4+
11:30 Konkurs filmów dla dzieci – edycja 2021, 68 min 4+
13:00 Grupa Smacznego przedstawia – W krainie Basi i Mami Fatale – krótkie filmy dla dzieci, 50 min 5+
14:15 Dziki Zachód Calamity Jane, 82 min 7+
16:00 BreakThru Films przedstawia: Magiczny Fortepian 30 min 9+ + spotkanie z twórcami studia i powstającej animacji Chłopi wstęp wolny
17:30 Belle, 121 min 10+
19:45 HAYOP KA! (HAYOP KA! The Nimfa Dimaano Story), 73 min 15+
21:15 Nos lub spisek odmieńców (The Nose or Conspiracy of Mavericks), 89 min 15+

INSTYTUT KULTURY MIEJSKIEJ, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

10:00, 12.30 Warsztaty filmowe dla dzieci ze Studiem Animacji Grupa Smacznego / GS Animation 6+

Więcej informacji o programie: www.animafest.pl
oraz http://facebook.com/animafestgdansk


LK
Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa
Ostatnia aktualizacja:  11.10.2021
Zobacz również
Nowy projekt ZEF Filmowe Okno na Europę
Millennium Docs Against Gravity w… Nowym Jorku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll