PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  8.10.2021
„Lata świetlne” Moniki Proby zakwalifikowały się na DOK Leipzig – jeden z najważniejszych festiwali filmowych na świecie! Będzie to międzynarodowa premiera tego znakomitego dokumentu. Film powalczy o główną nagrodę w konkursie filmów krótkometrażowych. Wygrana oznacza możliwość ubiegania się o nominację do Oscara! Producentem „Lat świetlnych” jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
Międzynarodowa premiera na festiwalu w Lipsku to spełnienie marzeń wielu filmowców. Już sama kwalifikacja do konkursu na DOK Leipzig wiąże się z ogromnym prestiżem. To także możliwość zaprezentowania swoich dokonań szerokiej festiwalowej publiczności. A ta jest wyjątkowo liczna! Wystarczy wspomnieć, że DOK Leipzig rokrocznie przyciąga ponad 48 tysięcy widzów!

„Lata świetlne” powalczą w Lipsku o nagrody w Międzynarodowym Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych i Animowanych. Zwycięstwo w tej kategorii to ogromny prestiż, nagroda finansowa i możliwość ubiegania się o nominację do najważniejszych nagród filmowych na świecie – nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

W swoim dokumencie Monika Proba przygląda się historii Witalija – absolwenta prawosławnego seminarium duchownego w Warszawie, który nie czuje się gotowy, by dźwignąć brzemię powołania. Zamiast wrócić jako ksiądz na rodzinną białoruską wieś, Witalij decyduje się zamieszkać z przyjacielem, z którym tworzy prywatny mikrokosmos na przecięciu tego, co duchowe i co świeckie.

„Lata świetlne”  światową premierę miały na tegorocznym 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie otrzymały Wyróżnienie Jury w Konkursie Polskim za „film wyjątkowo światłoczuły, tyleż subtelnie co odważnie współ-czujący z szaleństwem miłości”. Z kolei Jurorzy Konkursu Krótkich Metraży 40. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” wyróżnili „Lata świetlne” za "subtelny, wnikliwy i emocjonalnie poruszający portret dwóch mężczyzn marzących o karierze kościelnej".

Monika Proba urodziła się w Montrealu. Jest absolwentką kursu DOK PRO w Szkole Wajdy, autorką reportaży i podcastów. Zanim zajęła się kinem, ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Sorbonie. Studiowała też w Indonezyjskim Instytucie Sztuki w Jogjakarcie jako stypendystka programu Darmasiswa. Filmową pasję dzieli z młodszą o dwa lata siostrą Dorotą.

W Jury Międzynarodowego Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych i Animowanych DOK Leipzig zasiądą w tym roku: pochodzący z Indonezji producent Gugi Gumilang, chorwacka kuratorka i producentka Marina Kožul oraz reżyserka animacji Izabela Plucińska.

64. edycja Festiwalu DOK Leipzig odbędzie się w dniach 25-31 października.

„Lata świetlne” powstały w Studio Munka w ramach programu „Pierwszy dokument", współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producenci: Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Koproducentki i producentki wykonawcze: Tatiana Matysiak, Magdalena Borowiec i Daria Zienowicz ze SQUARE Film Studio. Autor zdjęć: Zvika Gregory Portnoy.

LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  8.10.2021
Zobacz również
Wystartował 37. Warszawski Festiwal Filmowy
Znamy laureatów Festiwalu Kamera Akcja
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll