PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  5.10.2021
„Kamień” Bartosza Kozery, wyprodukowany przez Studio Munka - SFP, zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych zorganizowanym w Jeonju w Korei Południowej. Szeroka polska publiczność będzie mogła obejrzeć nagrodzoną produkcję już 15 października na antenie TVN Fabuła.
Kamień” Bartosza Kozery wyprodukowany przez Studio Munka - SFP zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych zorganizowanym w Jeonju w Korei Południowej. Szeroka polska publiczność będzie mogła obejrzeć nagrodzoną produkcję już 15 października na antenie TVN Fabuła.

Organizowany od 2018 roku międzynarodowy festiwal filmowy w Jeonju to impreza prezentująca najciekawsze produkcje krótkometrażowe z całego świata. Motywem przewodnim tegorocznej edycji była troska o ludzką duchowość w trudnych, pandemicznych czasach. – Pfizer, Moderna czy Astra Zeneca chronią nasze ciała. Tymczasem dusza także potrzebuje źródeł siły oraz odporności, a twórczość filmowa jest jednym z nich – podkreślają organizatorzy.

Zdaniem jury „Kamień” Bartosza Kozery idealnie wpisuje się w te założenia. Przewrotny moralitet o cudownym ozdrowieniu zakonnicy i jego nieoczekiwanych konsekwencjach urzekł jurorów i zdobył Grand Prix tegorocznej edycji festiwalu.   

Historia opowiedziana w „Kamieniu” rozpoczyna się w punkcie, w którym młodziutka, niepełnosprawna siostra Zofia przypadkiem dotyka leżącego w parku kamienia. Chwilę później niespodziewanie odzyskuje władzę w nogach. Przełożeni Zakonu postanawiają podjąć starania, by Watykan uznał to zdarzenie za cud.Nagroda na festiwalu w Jeonju to nie pierwszy laur dla produkcji w reżyserii Bartosza Kozery. Film zdobył już I nagrodę na tegorocznym Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym, Złote Grono Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie oraz aż cztery statuetki na Gosh! Film Festival w Paryżu (dla najlepszego filmu, reżysera, scenarzysty oraz wyróżnienie specjalne „Cinéma des Potes”).

Choć dla Bartosza Kozery „Kamień” to reżyserski debiut, on sam w momencie premiery był już cenionym i utytułowanym twórcą filmowym i scenarzystą – laureatem konkursu TVN na scenariusz kinowej komedii współczesnej (2014), zdobywcą I nagrody Papaya Young Directors (2016), II nagrody w III Ogólnopolskim Konkursie na Małą Formę Dramatyczną (2016) i finalistą 6. Script Fiesty (2017).

Zdjęcia do „Kamienia” to dzieło Tomasza Gajewskiego. Scenografię stworzyła Agnieszka Małgorzata Bąk. Autorką kostiumów jest Kamila Zabłocka. Muzykę napisał Hubert Zemler. Film zmontowała Magdalena Chowańska – tegoroczna laureatka nagrody za montaż na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (za film „Inni ludzie”).W filmie występuje plejada aktorskich znakomitości, m.in.: Irena Melcer, Katarzyna Herman, Andrzej Walden, Andrzej Dębski, Krzysztof Materna i inni.

„Kamień” został zrealizowany w ramach programu „30 Minut", współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za produkcję filmu odpowiadało Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Producentami są: Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Producentem wykonawczym: Wiola Łabędź (No Drama Production). Koproducenci: TVN, Coloroffon, Halo Studio i MX35.

LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  5.10.2021
Zobacz również
Rozpoczęła się trzecia sesja 3. edycji
 DOC DEVELOPMENT
Przegląd Filmów Wietnamskich w kinie Kultura
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll