PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
22 września podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbyło się spotkanie z twórcami filmu „Żeby nie było śladów”: Janem P. Matuszyńskim (reżyseria), Kają Krawczyk-Wnuk (scenariusz), producentami Leszkiem Bodzakiem i Anetą Hickinbotham, Cezarym Łazarewiczem (autor reportażu) oraz aktorami i aktorkami: Sandrą Korzeniak, Tomaszem Ziętkiem, Aleksandrą Konieczną i Sebastianem Pawlakiem.


Film "Żeby nie było śladów" powstał na podstawie reportażu Cezarego Łazarewicza o tym samym tytule. Po pierwsze: to historia Grzegorza Przemyka, syna opozycyjnej poetki, który zmarł w 1983 r. na skutek brutalnego pobicia przez patrol milicyjny. Po drugie: to mrożąca wszystkie komórki ciała historia o buncie, walce dobra ze złem i o tym, jak władze początkowo ignorują sprawę, a potem są w stanie posunąć się do wszystkiego, by „ukręcić jej łeb”.

-   Zastanawialiśmy się, co my z książki Cezarego Łazarewicza weźmiemy, ile się zmieści w filmie i o czym on właściwie ma być (...) Początkowo ciekawe było dla mnie, aby opowiadać tę historię przez postać Barbary Sadowskiej [matka Przemyka, opozycjonistka, poetka, grana przez Sandrę Korzeniak]. Szybko to odpuściliśmy. Teraz wiem, że taki film byłby kameralną, intymną opowieścią, niepokazującą całej skali tego mechanizmu - mówił reżyser Jan P. Matuszyński.

- W Wenecji miałem obawy, czy film będzie zrozumiały, bo to stuprocentowo polska historia. Mam wrażenie, że Janek opowiedział historię uniwersalną. Pod każdą szerokością geograficzną będzie zrozumiała. Szczególnie w Polsce - powiedział Cezary Łazarewicz.

Za scenariusz filmu Jana P. Matuszyńskiego odpowiada Kaja Krawczyk-Wnuk, za zdjęcia Kacper Fertacz, a za muzykę Ibrahim Malouuf. Kostiumy zawdzięczamy Małgorzacie Zacharskiej, scenografię  – Pawłowi Jarzębskiemu, natomiast montaż Przemysławowi Chruścielewskiemu.


Konferencja prasowa filmu "Żeby nie było śladów" fot. SFP / Krzysztof Mystkowski

Światowa premiera filmu odbyła się na festiwalu w Wenecji. Obraz  jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Wejdzie do polskich kin 24 września.

"Żeby nie było śladów" walczy o Złotego Lwa w Konkursie Głównym 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który odbywa się od 20 do 25 września 2021 roku w Gdyni.

ZOBACZ FOTORELACJĘ
LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  23.09.2021
Zobacz również
46.FPFF: "Droga" Edyty Wróblewskiej - premiera filmu Studia Munka
46.FPFF: "Powrót do Legolandu" - o życiu w rodzinie z problemem alkoholowym
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll