PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
"Bliżej kina" to pierwsza edycja cyklu, w ramach którego w warszawskim Kinie Kultura zaprezentowano polskie filmy z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Po seansach odbyły się tłumaczone na język migowy spotkania z twórcami m.in. Piotrem Domalewskim ("Cicha Noc") i Sebastianem Stankiewiczem ("Pan T.").
W programie pierwszej edycji cyklu „Bliżej Kina” znalazło się sześć współczesnych polskich filmów pełno i krótkometrażowych. Zdecydowana większość z nich została wyświetlona po raz pierwszy w wersji z audiodeskrypcją, pętlą indukcyjną i napisami dla niesłyszących: „Sala Samobójców” Jana Komasy, „Ondyna” Tomasza Śliwińskiego, "Najpiękniejsze fajerwerki ever" Aleksandry Terpińskiej, "Supernova" Bartosza Kruhlika, "Pan T." Marcina Krzyształowicza oraz „Cicha noc” Piotra Domalewskiego. Wyjątkową atrakcją cyklu „Bliżej Kina” były spotkania z twórcami, które poprowadził dziennikarz filmowy Marcin Radomski.

 
Jarosław Skuza/SFP

Z widzami spotkali się i opowiedzieli o pracy nad filmami reżyserzy i aktorzy. Piotr Domalewski wpominał realizację "Cichej Nocy" wyprodukowanej przez Studio Munka-SFP i nagradzonej na najważniejszych festiwalach w Polsce i na świecie. Tomasz Śliwiński i Magda Koleśnik przedstawili krótkometrażową "Ondynę", a Malwina Buss opowiedziała o współpracy z Aleksandrą Terpińską przy "Najpiękniejszych Fajerwerkach Ever". Z kolei aktorzy Marek Braun i Dariusz Dłużewski mówili o realizacji wyprodukowanej przez Studio Munka-SFP "Supernovej" Bartosza Kruhlika. Na koniec Sebastian Stankiewicz wrócił do przygotowywania się do roli Filaka w filmie "Pan T." Marcina Krzyształowicza.

Cykl „Bliżej Kina” był organizowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Jego partnerami są Fundacja Kultury Bez Barier, Fundacja Katarynka i Stowarzyszenie Kin Studyjnych. „Bliżej Kina” zostało dofinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. "Bliżej kina” odbył się w warszawskim Kinie Kultura w dniach 17 -19 września 2021.
MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  20.09.2021
Zobacz również
fot. Jarosław Skuza/SFP
Stowarzyszenie Filmowców Polskich podpisało umowę generalną z CANAL+ Polska
46.FPFF: Startuje święto polskiego kina
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll