Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Na zbliżającym się 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Studio Munka SFP zaprezentuje pięć filmów w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Po raz pierwszy publiczność będzie miała okazję obejrzeć znakomite, pełnokrwiste debiuty dwóch reżyserek: „Gęś” Marii Wider i „Drogę” Edyty Wróblewskiej. To narysowane śmiałą kreską sugestywne portrety kobiet we współczesnym świecie.
Na zbliżającym się 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Studio Munka SFP zaprezentuje pięć filmów w Konkursie Filmów Krotkometrażowych. Po raz pierwszy publiczność będzie miała okazję obejrzeć znakomite, pełnokrwiste debiuty dwóch reżyserek: "Gęś" Marii Wider i „Drogę” Edyty Wróblewskiej. To narysowane śmiałą kreską sugestywne portrety kobiet we współczesnym świecie.
"Droga", fot. Studio Munka SFP
Bohaterka filmu „Droga” Agata, trzydziestolatka w ciąży, przyjeżdża ze swoim chłopakiem na wesele na Mazurach. W środku nocy sama rusza w drogę powrotną do domu. Jej samochód ląduje w rowie, a ona musi znaleźć sposób, żeby się stamtąd wydostać. Wydarzenia z tego dnia i poznani przez nią ludzie sprawią, że inaczej spojrzy na swoje dotychczasowe życie. - Chciałabym, żeby to była historia o rosnącej sile kobiety, o słuchaniu intuicji i dochodzeniu do przekonania, że nie można siebie oszukiwać. Problem bohaterki polega na tym, że źle ulokowała swoje uczucia. Dzięki spotkaniu z dziewczyną z mazurskiej wsi, żyjącą w innym tempie, w innym świecie, Agata zweryfikuje dotychczasowe wybory i zacznie decydować o sobie w bardziej świadomy sposób – mówi Edyta Wróblewska, dotychczas – uznana dokumentalistka (m.in. „PRL de luxe”, „Ala z elementarza”, „Małe instrumenty”).
Film otrzymał wsparcie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego, zdjęcia były w całości realizowane na Mazurach. Autorem zdjęć jest Malte Rosenferld. Rolę Agaty kreuje charyzmatyczna młoda aktorka Agnieszka Skrzypczak, partnerują jej m.in. Julian Świeżewski, Helena Sujecka i Marcin Zarzeczny.
"Droga", fot. Studio Munka SFP
„Gęś” to krótkometrażowy film fabularny Marii Wider, absolwentki Gdyńskiej Szkoły Filmowej, której krótki film „We mnie” otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2019 roku.
Podczas przygotowań do świąt w rodzinnym domu Ewy mają miejsce niepokojące zdarzenia. Skłócone matka i córka z początku obwiniają się o nie nawzajem, ale wkrótce okazuje się, że autorem pojawiających się tu i ówdzie erotycznych napisów jest ktoś spoza grona domowników. Kiedy wypadki nabierają naprawdę dramatycznego obrotu, kobiety postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i dać intruzowi nauczkę.
"Gęś", fot. Studio Munka SFP
Główne role w filmie kreują Maja Wolska i Sandra Korzeniak, a uderzający kontrast pomiędzy tymi dwoma kobiecymi portretami jest jednym z największych atutów filmu. Partnerują im m.in. Jan Hryniewicz, Katarzyna Bargiełowska, Magdalena Celówna.
- "Gęś" to film podejmujący ważne tematy dotyczące relacji między Matką i Córką w niestandardowy sposób, bo za pomocą kompilacji kilku różnych gatunków, od komedii po thriller - mówi Maria Wider. - Zagrożenie z zewnątrz jest swego rodzaju zapalnikiem, który sprawia, że kobiety muszą się na siebie otworzyć i zjednoczyć w walce, zarówno z intruzem, jak i z systemem, który nie respektuje ich praw. Bo ważny tu jest dla mnie także aspekt społeczny - ta ignorancja, z którą spotykają się bohaterki, kiedy szukają pomocy. Wiem, że taka opowieść niestety wciąż mogłaby się wydarzyć.
Producentem wykonawczym i koproducentem filmem jest Cineo Studio, koproducentami DI Factory, Gdyńskie Centrum Filmowe, Prosound Studio.
"Gęś", fot. Studio Munka SFP
Oprócz filmów „Droga” i "Gęś" w Konkursie Filmów Krótkometrażowych biorą udział trzy inne fabuły ze Studia Munka SFP: znane już m.in. z Krakowskiego Festiwalu Filmowego "Mój syn zamyka się w łazience" Kuby Januszewskiego i "Stancja" Adriana Apanela a także – premierowo – "Synthol" – debiut reżyserski aktora Piotra Trojana.
Wszystkie pięć filmów powstało w ramach Programu „30 Minut” w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka. Koproducentem wszystkich „trzydziestek” jest TVN. Program został wsparty przez PISF.
46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych potrwa w dniach 20-25 września 2021 roku.
Anna Wróblewska
SFP
Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021
Spotkanie w Serocku (cz. II). Jeden plus jeden to więcej niż dwa
"Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" wchodzi do kin
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025