PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Na zbliżającym się 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Studio Munka SFP zaprezentuje pięć filmów w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Po raz pierwszy publiczność będzie miała okazję obejrzeć znakomite, pełnokrwiste debiuty dwóch reżyserek: „Gęś” Marii Wider i „Drogę” Edyty Wróblewskiej. To narysowane śmiałą kreską sugestywne portrety kobiet we współczesnym świecie.
Na zbliżającym się 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Studio Munka SFP zaprezentuje pięć filmów w Konkursie Filmów Krotkometrażowych. Po raz pierwszy publiczność będzie miała okazję obejrzeć znakomite, pełnokrwiste debiuty dwóch reżyserek: "Gęś" Marii Wider i „Drogę” Edyty Wróblewskiej.  To narysowane śmiałą kreską sugestywne portrety kobiet we współczesnym świecie.

"Droga", fot. Studio Munka SFP

Bohaterka filmu „Droga” Agata, trzydziestolatka w ciąży, przyjeżdża ze swoim chłopakiem na wesele na Mazurach. W środku nocy sama rusza w drogę powrotną do domu. Jej samochód ląduje w rowie, a ona musi znaleźć sposób, żeby się stamtąd wydostać. Wydarzenia z tego dnia i poznani przez nią ludzie sprawią, że inaczej spojrzy na swoje dotychczasowe życie. - Chciałabym, żeby to była historia o rosnącej sile kobiety, o słuchaniu intuicji i dochodzeniu do przekonania, że nie można siebie oszukiwać. Problem bohaterki polega na tym, że źle ulokowała swoje uczucia. Dzięki spotkaniu z dziewczyną z mazurskiej wsi, żyjącą w innym tempie, w innym świecie, Agata zweryfikuje dotychczasowe wybory i zacznie decydować o sobie w bardziej świadomy sposób – mówi Edyta Wróblewska, dotychczas – uznana dokumentalistka (m.in. „PRL de luxe”, „Ala z elementarza”, „Małe instrumenty”).

Film otrzymał wsparcie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego, zdjęcia były w całości realizowane na Mazurach.  Autorem zdjęć jest Malte Rosenferld. Rolę Agaty kreuje charyzmatyczna młoda aktorka Agnieszka Skrzypczak, partnerują jej m.in. Julian Świeżewski, Helena Sujecka i Marcin Zarzeczny.

"Droga", fot. Studio Munka SFP

„Gęś” to krótkometrażowy film fabularny Marii Wider, absolwentki Gdyńskiej Szkoły Filmowej, której krótki film „We mnie” otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2019 roku.

Podczas przygotowań do świąt w rodzinnym domu Ewy mają miejsce niepokojące zdarzenia. Skłócone matka i córka z początku obwiniają się o nie nawzajem, ale wkrótce okazuje się, że autorem pojawiających się tu i ówdzie erotycznych napisów jest ktoś spoza grona domowników. Kiedy wypadki nabierają naprawdę dramatycznego obrotu, kobiety postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i dać intruzowi nauczkę.

"Gęś", fot. Studio Munka SFP

Główne role w filmie kreują Maja Wolska i Sandra Korzeniak, a uderzający kontrast pomiędzy tymi dwoma kobiecymi portretami jest jednym z największych atutów filmu. Partnerują im m.in. Jan Hryniewicz, Katarzyna Bargiełowska, Magdalena Celówna.

- "Gęś" to film podejmujący ważne tematy dotyczące relacji między Matką i Córką w niestandardowy sposób, bo za pomocą kompilacji kilku różnych gatunków, od komedii po thriller - mówi Maria Wider. -  Zagrożenie z zewnątrz jest swego rodzaju zapalnikiem, który sprawia, że kobiety muszą się na siebie otworzyć i zjednoczyć w walce, zarówno z intruzem, jak i z systemem, który nie respektuje ich praw. Bo ważny tu jest dla mnie także aspekt społeczny - ta ignorancja, z którą spotykają się bohaterki, kiedy szukają pomocy. Wiem, że taka opowieść niestety wciąż mogłaby się wydarzyć.

Producentem wykonawczym i koproducentem filmem jest Cineo Studio, koproducentami DI Factory, Gdyńskie Centrum Filmowe, Prosound Studio.

"Gęś", fot. Studio Munka SFP

Oprócz filmów „Droga” i "Gęś" w Konkursie Filmów Krótkometrażowych biorą udział trzy inne fabuły ze Studia Munka SFP: znane już m.in. z Krakowskiego Festiwalu Filmowego "Mój syn zamyka się w łazience" Kuby Januszewskiego i "Stancja" Adriana Apanela a także – premierowo – "Synthol" – debiut reżyserski aktora Piotra Trojana.

  Wszystkie pięć filmów powstało w ramach Programu „30 Minut” w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka. Koproducentem wszystkich „trzydziestek” jest TVN. Program został wsparty przez PISF.

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych potrwa w dniach 20-25 września 2021 roku.




Anna Wróblewska
SFP
Ostatnia aktualizacja:  17.09.2021
Zobacz również
Spotkanie w Serocku (cz. II). Jeden plus jeden to więcej niż dwa
"Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" wchodzi do kin
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll