PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W Kinie kultura odbyła się premiera filmów krótkometrażowych Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Publiczność z twórcami zobaczyła „Czy potwory jedzą kiwi” Pawła Podolskiego, „Raisę” Doroty Migas-Mazur, „Zbyt amerykański film” Dawida Jezierskiego, „Kulisy” Ady Smyk i „Gęś" Marii Wider.
16 września w Kinie Kultura, działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, pokazano pięć filmów krótkometrażowych wyprodukowanych przez Studio Munka. Po pokazach odbyła się prowadzona przez Błażeja Hprapkowicza rozmowa z twórcami.

Premierę otworzył przewrotny, świetnie zagrany dramat obyczajowy o relacji dwóch braci (Gustaw Kramin, Mateusz Więcławek) – „Czy potwory jedzą kiwi”, który otrzymał w kwietniu nagrodę dla najlepszego reżysera międzynarodowego na The Austin Comedy Film Festival Spring 2021.
 
ZOBACZ WIDEORELACJĘ

Reżyserem filmu o ośmioletnim Tomku, który ma przechlapane, bo jego mama leży w szpitalu, ojciec jest na skraju załamania nerwowego, a jakby tego było mało, w szafie chłopca zamieszkał potwór - jest  Paweł Podolski, absolwent reżyserii Gdyńskiej Szkoły Filmowej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Za zdjęcia odpowiada Maciej Miller. Producentem wykonawczym jest Jakub Maj (Maj Film). Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach Programu „30 Minut” wspartego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Koproducentem filmów z Programu „30 Minut” jest TVN.


Paweł Podolski, reżyser „Czy potwory jedzą kiwi” / fot. SFP, Sylwia Olszewska

Pokazano również „RaisęDoroty Migas-Mazur - portret tytułowej odważnej, zdeterminowanej Czeczenki, która nigdy nie pozbyła się swoich marzeń. Podejmując decyzję o wyjeździe z kraju, wyłamała się̨ z tradycyjnego modelu kobiecości.

Film był rozwijany w ramach kursu dokumentalnego DOK PRO w Wajda School. Powstał w działającym przy SFP Studiu Munka w ramach wspartego przez PISF programu „Pierwszy Dokument”. Producentem wykonawczym i koproducentem filmu jest Wajda Studio. Autorką zdjęć jest Magdalena Seweryn.

Dorota Migas-Mazur, reżyserka filmu "Raisa" / fot. SFP, Sylwia Olszewska

Nie mogło zabraknąć animacji. "Zbyt amerykański film" Dawida Jezierskiego rozgrywa się na środku pustyni, na któreej stoi stara przyczepa kempingowa. Mieszka w niej Starzec, który zawarł pakt ze Śmiercią: w zamian za przedłużenie swego życia przejmuje jej obowiązki wysyłania ludzi na drugą stronę, kiedy ta urządza sobie wakacje. Producentem wykonawczym i koproducentem jest Fumi Studio.



Dawid Jezierski, reżyser „Zbyt amerykańskiego filmu" / fot. SFP, Sylwia Olszewska

W filmie Ady Smyk "Kulisy" poznajemy zaplecze Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Dokument przedstawia niewidzialną pracę dziesiątek osób, które zazwyczaj pozostają w cieniu artystek i artystów występujących na scenie – rzemieślników pracowni artystycznych. Producentem wykonawczym filmu jest KIKA.

Ada Smyk, reżyserka filmu "Kulisy" / fot. SFP, Sylwia Olszewska

Premierę zamknęła krótkometrażowa „Gęś" w reżyserii absolwentki Gdyńskiej Szkoły Filmowej Marii Wider o skomplikowanej relacji matki (Sandra Korzeniak) i córki (Maja Wolska) podczas przygotowań do świąt. Skłócone kobiety na początku obwiniają się o niepokojące zdarzenia w rodzinnym domu, ale wkrótce znajdują pretekst, żeby się pogodzić i zjednoczyć siły.

Za zdjęcia odpowiada Miłosz Kasiura. Producentem wykonawczym i koproducentem filmem jest Cineo Studio, koproducentami DI Factory, Gdyńskie Centrum Filmowe, Prosound Studio.

Film bierze udział w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na zbliżającym się 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Maria Wider, reżyserka filmu "Gęś" / fot. SFP, Sylwia Olszewska


LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  20.09.2021
Zobacz również
46.FPFF: Startuje święto polskiego kina
Manifest „Porozumienie na rzecz zielonej produkcji audiowizualnej – „Film dla klimatu”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll