PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  15.09.2021
Wyjątkowymi wydarzeniami podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów fabularnych w Gdyni będzie jedyny pokaz filmu niemego z 1929 roku pt. „Szlakiem hańby” z oprawą muzyczną na żywo oraz pokaz specjalny filmu dokumentalnego „Krafftówna w krainie czarów” oraz jubileusz 75-lecia pracy artystycznej wybitnej aktorki Barbary Krafftówny.

Pokaz filmu niemego z 1929 roku pt. „Szlakiem hańby”


Ten egzotyczny melodramat i jednocześnie film sensacyjny oparty na literackim pomyśle Antoniego Marczyńskiego to jeden z pierwszych polskich filmów interwencyjnych i społecznie zaangażowanych, łączący ważny temat z sensacyjną fabułą. „Szlakiem hańby” w reżyserii Mieczysława Krawicza i Alfreda Niemirskiego zrealizowano z inspiracji Polskiego Komitetu Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi.

 

Film opowiada o losach wiejskiej dziewczyny, Marysi, która pada ofiarą międzynarodowego gangu handlarzy kobietami. Oszuści, działając aktywnie między innymi w warszawskiej szkole tanecznej, kuszą dziewczęta wizją angażu do amerykańskiego filmu. Wyprawiają je statkiem do Brazylii, gdzie czeka je praca w domu publicznym. Przestępcy nie wiedzą, że wśród uczennic jest tajna agentka policji… Część zdjęć nakręcono w Gdyni.

 

Festiwalowy pokaz filmu w czwartek, 23 września 2021 roku, zyska wyjątkową oprawę muzyczną. Trójmiejska formacja jazzowa, Tomasz Chyła Quintet, zaprezentuje improwizacje oparte na współczesnej muzyce eksperymentalnej. Materiał ten przygotowany został specjalnie na potrzeby Festiwalu.


Barbara Krafftówna w Gdyni. 75 lat pracy artystycznej aktorki


Barbara Krafftówna zagrała swoje pierwsze role u Haliny i Iwo Gallów w 1946 roku w ówczesnej siedzibie Teatru Wybrzeże, w miejscu dzisiejszego Teatru Muzycznego w Gdyni. W tym samym miejscu podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się pokaz specjalny filmu dokumentalnego „Krafftówna w krainie czarów” oraz jubileusz 75-lecia pracy artystycznej wybitnej aktorki.


„Krafftówna w krainie czarów” w reż. Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa, ze scenariuszem i rozmowami Remigiusza Grzeli, który wcześniej napisał z aktorką książkę pod tym samym tytułem, to kreacyjny portret wybitnej aktorki teatralnej i filmowej. Film przeprowadza widza do świata właściwie już nie istniejącego, bo – jak mówi Barbara Krafftówna na ekranie – „Ogromny świat, w którym żyłam, jest już po tamtej stronie lustra…”. Wyobraźnia zawsze była dla Krafftówny ucieczką z beznadziei, bo jej pełna zawodowych sukcesów biografia, prywatnie nie była pozbawiona tragedii. Wydarzenie odbędzie się 20 września 2021 roku o godzinie 13.00 na Scenie Nowej Teatru Muzycznego w Gdyni.


 Główną narracją filmu są monologi wewnętrzne bohaterki, te archiwalne, zbierane przez lata przez narratora i scenarzystę filmu, Remigiusza Grzelę i te nagrane współcześnie, również ich rozmowy. Monologi nawiązują do najwybitniejszej roli filmowej Krafftówny w filmie Wojciecha Jerzego Hasa „Jak być kochaną”, nominowanym do Złotej Palmy w Cannes, sama dostała za nią główną nagrodę Golden Gates na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco.


Pokaz specjalny filmu „Krafftówna w krainie czarów” poprzedzi uroczystość honorująca 75-letnią obecność aktorki na scenie. Poprowadzi ją Grażyna Torbicka. O Barbarze Krafftównie opowie Katarzyna Figura, która wraz z bohaterką wydarzenia zagrała w „Alicji” w reż. Pawła Miśkiewicza w Teatrze Dramatycznym. W spotkaniu wezmą udział Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, a także twórcy filmu – reżyserzy Piotr Konstantinow i Maciej Kowalewski oraz autor scenariusza Remigiusz Grzela. Uczestników powitają: Dyrektor FPFF Leszek Kopeć i Dyrektor Artystyczny FPFF Tomasz Kolankiewicz. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

 

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w terminie 20-25 września 2021 roku w Gdyni.

MR
FPFF w Gdyni
Ostatnia aktualizacja:  15.09.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Platige Image rozwija własne filmy i seriale
Program reżysersko-scenariuszowy dla filmowców z Białorusi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll