PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Padł pierwszy klaps na planie filmu „Zaprawdę, Hitler umarł”. To fabularny debiut jednego z najgłośniejszych współczesnych tandemów twórczych – reżyserki Moniki Strzępki i dramaturga oraz scenarzysty, Pawła Demirskiego. Akcja filmu toczy we współczesnym państwie Europa, kilkadziesiąt lat po zwycięstwie nazistów w II wojnie światowej. Producentem filmu jest Studio Munka, działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, a koproducentem CANAL+ Polska.
Opustoszały świat na skraju postatomowej zagłady i tylko jeden kraj – państwo Europa. Osiemdziesiąt lat temu naziści wygrali II wojnę światową i zjednoczyli podbite kraje. Czterdzieści lat później pokolenie dzieci faszystowskich oprawców potępiło zbrodniczą ideologię i wzięło na siebie winy zwycięzców.Od tego momentu pamięć o ofiarach wojny spaja społeczeństwo Zachodu. „Na pamiątkę tamtej męki” ludność dokonuje rytualnych aktów samoudręczenia, kompulsywnie się umartwia, pokutuje, grzęźnie w coraz bardziej ekscentrycznych, ekspiacyjnych ceremoniach. Do takiego świata trafia tajemniczy chłopiec...

Na planie filmu "Zaprawdę Hitler umarł", fot. Ryszard Żuchowski CinemaPhoto.pl

–  „Zaprawdę, Hitler umarł” to opowieść o wędrówce dziecka, które socjalizuje się w dziwacznym świecie wiecznego poczucia winy i miękkiego autorytaryzmu – mówi Monika Strzępka. –  „Zaprawdę, Hitler umarł” dotyka tematów postpamięci i ideologicznych korzeni współczesnych nacjonalizmów.
– To film o dwóch ulubionych namiętnościach Europejczyków  – Europie i historii – dodaje Paweł Demirski, autor scenariusza. – To także opowieść o tym, że powiedzenie „historia jest nauczycielką życia” brzmi jak ironiczny żart rzucony w fabryce drutu kolczastego.

Na planie filmu "Zaprawdę Hitler umarł", fot. Ryszard Żuchowski CinemaPhoto.pl

Monika Strzępka i Paweł Demirski to ceniony i rozpoznawalny duet, z bogatym dorobkiem artystycznym. Od lat wspólnie realizują głośne, nagradzane projekty teatralne – wyraziste, bezkompromisowe spektakle o silnym wydźwięku społecznym, historycznym i politycznym. Penetrują narodowe mity, zapuszczają się w szczeliny wspólnotowej tożsamości, drążą w polskiej oraz europejskiej duszy. Budzą kontrowersje, oburzają, zachwycają. Rozniecają emocje, prowokują do dyskusji. W 2011 roku za „odwagę mówienia więcej i ostrzej, niż chcielibyśmy usłyszeć” odebrali prestiżowy Paszport Polityki.

W 2016 roku Monika Strzępka i Paweł Demirski zrealizowali swój pierwszy wspólny projekt filmowy –  ośmioodcinkowy serial „Artyści”, stanowiący brawurową satyrę na środowisko polskiego teatru. Produkcja uzyskała nominację do Polskich Nagród Filmowych Orły. „Zaprawdę, Hitler umarł” to kolejny, naturalny krok na filmowej drodze duetu Strzępka-Demirski.

Na planie filmu "Zaprawdę Hitler umarł", fot. Ryszard Żuchowski CinemaPhoto.pl

– Paweł Demirski napisał niezwykle interesujący scenariusz  – podkreśla Jerzy Kapuściński, Dyrektor Artystyczny Studia Munka SFP, w którym powstaje film. – „Zaprawdę, Hitler umarł” to filmowa dystopia, gatunek po który rzadko sięgają polscy twórcy. W Studio Munka bardzo cenimy takie nieszablonowe, odważne projekty. Tym bardziej cieszę się, że Monika Strzępka i Paweł Demirski swój fabularny debiut realizują właśnie u nas.

„Zaprawdę, Hitler umarł” powstaje w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Producentami są: Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Koproducentem filmu jest stały partner Studia – CANAL+ Polska. Film powstał w ramach programu „60 minut” wspieranego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Na planie filmu "Zaprawdę Hitler umarł", fot. Ryszard Żuchowski CinemaPhoto.pl

  Autorem zdjęć jest Michał Sosna, za scenografię odpowiada Aniela Dybowska, za kostiumy –Arkadiusz Ślesiński, Julia Kornacka, za charakteryzację – Renata Najberg. Kierownictwo produkcji – Daria Maślona.

 
Na planie filmu "Zaprawdę Hitler umarł", fot. Ryszard Żuchowski
WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  11.09.2021
Zobacz również
14. Mastercard OFF CAMERA – znamy laureatów
Kontynuacja "W lesie dziś nie zaśnie nikt" w październiku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll