PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Opóźnienie w implementacji Dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym prowadzi do kuriozalnej sytuacji, w której twórca zdaje się być jedynym, który nie czerpie korzyści z rozpowszechniania swoich utworów w internecie. Zapraszamy na Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Hotel Mercure Gdynia Centrum, sobota, 25 września 2021, godz. 12.00.
Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich
sobota, 25 września 2021, godz. 12.00
Hotel Mercure Gdynia Centrum, ul. Armii Krajowej 22, Gdynia


Temat Forum: Prawo do tantiem i rekompensaty

Gdyńskie fora Stowarzyszenia Filmowców Polskich - największej organizacji zrzeszającej ludzi filmu - są od lat miejscem gorących dyskusji na temat najistotniejszych zagadnień dotyczących środowiska filmowego. Tym razem spotkanie filmowców odbędzie się pod hasłem: "Prawo do tantiem i rekompensaty" i poświęcone będzie dwóm aktom prawnym (implementacji Dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym i projektowi Ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego), których przyjęcie jest dla środowiska filmowego kluczowe oraz przygotowywanej przez WFDiF, we współpracy z SFP, platformie streamingowej, która ma stać się najpełniejszą kolekcją polskiego kina dostępną online.

- Najwyższy czas żeby w świetle prawa autorskiego zrównać internet z innymi polami eksploatacji. Każdy miesiąc zwłoki (dwuletni czas na wdrożenie Dyrektywy do naszego systemu prawnego minął w czerwcu) wydaje się decyzją nieuzasadnioną i wymierzoną bezpośrednio w polskich filmowców, których pozbawia się w ten sposób możliwości otrzymywania tantiem z eksploatacji ich twórczości w internecie. Przez to niewątpliwe zaniedbanie polscy twórcy co dzień tracą należne im pieniądze. Za wykorzystanie filmów i seriali przez francuski Netflix ZAPA inkasuje dla polskich twórców za pośrednictwem SACD setki tysięcy rocznie, ale Francja nie ociąga się z wprowadzeniem unijnych dyrektyw, a poza tym dba o swoja kulturę i jej twórców jak żaden inny kraj – mówi Jacek Bromski, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

W obliczu zmian spowodowanych przez pandemię koronawirusa, w szczególności gwałtownego wzrostu dystrybucji produkcji audiowizualnych za pośrednictwem serwisów VOD, wprowadzenie w życie wspomnianych wyżej rozwiązań legislacyjnych pozwoli twórcom filmowym zadbać lepiej o swoje interesy – implementacja Dyrektywy otworzy drogę do pobierania tantiem z Internetu, a Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego pozwoli wreszcie ucywilizować warunki pracy artystycznej. Zapraszamy do dyskusji.

forum.sfp.org.pl
gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.09.2021
Zobacz również
fot. Borys Skrzyńśki/SFP
Pięć Smaków na VOD
12. Festiwal Kamera Akcja: bez cenzury!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll